Čtrnáctideník Kulturní noviny

25. číslo pondělí 17. 6. 2019

Téma Domov,Věda

Budeme mít po třiceti letech aspoň trochu jinou ústavu?

Obrázek nebo fotografie#25509

Kdekdo v poslední době navrhuje zakotvit do ústavy nějakou ochranu vody a půdy. I kdyby to formálně bylo dotažené do konce, bude to nejspíš jen prázdné gesto.

Kde se vzaly, tu se vzaly, objevilo se v několika minulých měsících hned několik návrhů na „ústavní ochranu půdy a vody“. Ve veřejné diskusi jsme od loňského srpna zaznamenali návrhy od politiků hnutí ANO (Richard Brabec, kuloárně i Andrej Babiš), Č ... více »

Komentář Domov,Politika,Ekonomika

Babiš a Sloup

Detail historické mapy studentů Biskupského gymnázia v Hradci Králové. Foto Tomáš Koloc.

O dvou předmětech dnešních demonstrací.

V rámci jiné společné aktivity jsem se sešel se dvěma účastníky (z nichž jeden byl i organizátor) demonstrací proti Andreji Babišovi. Přišla řeč i na demonstrace, a tak jsem vysvětlil svůj postoj: Nejsem proti nim, jen je mi líto, že se opozdily asi ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Klausova Trikolóra

Ivan Hoffman. Foto archiv

O novém hnutí a staré politické praxi.

Václav Klaus junior založil politické hnutí, což je logické – poté, co získal velké množství preferenčních hlasů v dresu ODS, jenž mu pak ale byl těsný, což z něj učinilo potížistu, kterého spolustraníkům nezbylo než vyloučit. Klaus junior je nepoch ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Okrajové souvislosti fenoménu současné prezidentky (nejen Slovenska)

Foto Tomáš Koloc.

Ad prezidentka Čaputová: O něčem jiném

Slovensko má první prezidentku v dějinách. Na hodnocení jejího módního a politického směřování je tu řada povolanějších, mě na její inauguraci zaujaly souvislosti, které jsou jaksi „v druhém plánu“. Těžko říct, zda jde jen o čirou synchronicitu či o ... více »

Kultura a umění Kultura

Filosofové, čerti, samopalníci a sloni

Život na Donbase koncem 19. století (autor obrazu Nikolaj Kasatkin)

Vladimir Rafajenko popisuje prostředky postmoderní literatury poměry na Donbase, které se naopak vracejí dávno před modernitu, kamsi do časů Boje o oheň.

Nikdo už neví, jak a proč vlastně válka na východní Ukrajině vznikla. Stejně tak se ani pořádně neví, jestli už skončila. Před pár lety plnila titulní stránky zpravodajství, dnes skončila na smetišti dějin podobně jako AIDS, ozónová díra nebo kolaps ... více »

Poezie Kultura

Co si beru na cestu

Borová Lhota, Foto Pavel Hrdlička, Wikipedie

Další báseň inspirovaná krajem okolo Sázavy - tentokrát od Ivana Skály.

Naproti přes řeku Sázavu od domova umlčovaného básníka a dramatika  Josefa Topola  měl svůj letní byt privilegovaný básník Ivan Skála. Krajin jeho srdce bylo zřejmě povícero, mj. Vysočina, Polabí a Křivoklátsko. Do titulní básně sbírky Co si beru na ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Maceška a ti druzí

Když do diskrétních cukrárny stěn k nám vloudil se den... Foto archiv

Bedřich Rohan vzpomíná, co všechno nabízela Praha mezi světovými válkami těm, kdo si to mohli dovolit.

Na „své“ uzenáře (jak se říkalo řezníkům) a jejich speciality byli Pražané řádně hrdi. V těchto obchodech bylo možno nejen nakoupit uzené maso, vuřty, salámy, čerstvě připravené saláty nebo huspeninu a odnést si je domů, ale také se tu u vysokých st ... více »

Fejeton Kultura

Krušné začátky adepta umění

Foto Tomáš Koloc.

Z mládí divadelníka 60. let 20. století.

Na gymnáziu, tehdy Jedenáctileté střední škole, založila učitelka dějepisu, která chtěla, abychom jí říkali Chuana, dramatický kroužek. Jak už to bývá, přihlásila se spousta děvčat a pár kluků. Paní profesorka nás kluky pozvala jedno pozdní odpoledn ... více »