Čtrnáctideník Kulturní noviny

26. číslo pondělí 24. 6. 2019

Téma Domov,Kultura

Tipy Kulturních novin na letní akce

Foto Tomáš Koloc.

Také letos vám přinášíme malý redakční výběr z nabídky prázdninových festivalů a výstav.

LSD Fest Lomnice, 2. 7. – 7. 7.  https://www.lsdlomnice.cz/ LSD není to, co si myslíte – v tomto případě jde o zkratku výrazu „letní sborová dílna“. V Lomnici nedaleko Tišnova se koná seriál seminářů pro pěvecké soubory, součástí akce je také trojic ... více »

Komentář Domov

Lid a jeho prostředí

Agnes Denesová: Živá pyramida (land art)

Ministerstvo životního prostředí vyhodnotilo necelou tisícovku podnětů sesbíraných při veřejné konzultaci v rámci přípravy nové Státní politiky životního prostředí.

V březnu 2019 vyhlásilo MŽP veřejnou konzultaci ke Státní politice životního prostředí (SPŽP) – Kulturní noviny o tom informovaly a k zapojení vyzvaly  zde . Během konzultace bylo přijato celkem 963 podnětů. Respondenti uvádějí, že v rámci životního ... více »

Dokument Dokumenty

V zájmu kvality a pravidelnosti

Foto Tomáš Koloc

Kulturní noviny mohou pokračovat dále jen díky přízni svých čtenářů. 

Velkou část redakční práce dělají členové redakce Kulturních novin bez nároku na honorář, ale na vyvažování kvality a aktuálnosti textů s pravidelností (a včasností) tvorby jednotlivých čísel potřebuje ještě nějaké peníze. Kulturní noviny mohou pokr ... více »

Společnost a politika Zahraničí

K moři před půlstoletím a dnes (1. část – Tehdy)

Varna

Porovnávací zpráva cestovatelky do jednoho místa v rozmezí bezmála padesáti let

Je začátek 70. let, je mi dvanáct let a za pár dní jedeme do bulharské Albeny. Tetelím se neuvěřitelným štěstím. Naše máma už přinesla balík látky. Vždycky, když se tam chystáme, dáváme tetě látku, aby nám ušila něco nového hezkého na sebe. Tentokrá ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Sobotiště

Známka vydaná ke 150. výročí založení Gazdovského spolku. Repro www.postoveznamky.sk

Úvěrové družstvo jako obrana před lichváři - již v roce 1845.

V krátkém časovém odstupu od vzniku družstva v Rochdale, ale zcela nezávisle na něm, byla 9. února 1845 v Sobotišti na západním Slovensku vytvořena pod názvem Spolek gazdovský (psáno spolek) - svépomocná organizace drobných řemeslníků a malých rolní ... více »

Kultura a umění Kultura

„Není to hezké, ale vidět se to musí.“ Proč se podívat na seriál Černobyl a co si z něj odnést

Obrázek nebo fotografie#25561

Proč je důležité historii jedné tragédie zhlédnout právě teď – a v čem nám může připomínka výbuchu pomoci i s naší budoucností.

„Není to hezké, ale vidět se to musí.“ Tak nějak zněla reakce na sociální síti Instagram, ve kterém autorka psala o pětidílném  seriálu Černobyl  z produkce HBO. Dál v příspěvku bylo ještě varování, že většinu zhlédnutého prvního dílu měla autorka p ... více »

Kultura a umění Politika,Kultura

Ponižovat se je práce jako každá jiná

Domovská scéna souboru. Foto Venuše ve Švehlovce

Sálek v pražském sídle Nadace Rosy Luxemburgové nabídl exkluzívní divadelní zážitek: polopremiéru nové divadelní hry Romana Sikory Zámek na Loiře. Trochu neohrabaný pojem má vyjádřit, že to bylo něco víc než jen původně avizované scénické čtení.

V krátké době už podruhé  referujeme o působení pražské pobočky Nadace Rosy Luxemburgové, ovšem pokaždé v jiné rubrice. Připomeňme, že tato organizace je afiliovaná ke straně Die Linke (Levice) a je založena podle německého práva s posláním politic ... více »

Poezie Kultura

Co dělá? Píše? Jaký to má smysl?

Přiveze vlak někdy muže, jenž by si čajové růže navždycky zamiloval? Foto archiv

Tři básně italského autora Marina Morettiho (1885–1979).

 

Jen trochu lásky na kraj talíře od Cateriny nebo Lorenzy… Anebo od vás, dívko z Faenzy, nevšímavé, až je to k nevíře! Jste zarputilá jako bekyně, když vezmete si ty své bílé šatky a cupitáte v doprovodu matky, aniž váš zrak na někom spočine. Vím, k ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Georg Christoph Lichtenberg

Georg Christoph Lichtenberg

Z aforismů německého osvíceneckého spisovatele, astronoma a vynálezce xerografie.

Kdo nerozumí ničemu jinému než chemii, ten nemůže pořádně rozumět ani chemii.   * Je velmi mnoho lidí, kteří čtou jen proto, aby nemuseli myslet.   * Kdo má méně, než si přeje, měl by vědět, že má víc, než si zasluhuje.   * U většiny lidí se nevír ... více »

Fejeton Kultura

Co si mám pustit, Kájo?

Obrázek nebo fotografie#25568

Nejnovější autorčin dopis zemřelému otci.

Ahoj Kájo, v těžkých člověkových chvílích pomáhá prý hudba. No nevim. Hlídám babičku a nebylo mi úplně jasný, proč mi volala v půl pátý ráno na mobil do vedlejší místnosti. Asi něco potřebovala. Tak jsem šla k ní, a zeptala se. Tak na mobil mi prý v ... více »