Čtrnáctideník Kulturní noviny
27. číslo pondělí 1. 7. 2019
Cukrovka jako civilizační fenomén (1. část)

Masivní rozšíření cukrovky (diabetes mellitus), tedy narušeného metabolismu glukózy – jedné ze základních komponent lidské stravy, je klíčovým symptomem, který vypovídá o lidské civilizaci na počátku 21. století. Následující text se pokusí upozornit na některé aspekty toho, jak společnost k této nemoci a její terapii přistupuje. V neposlední řadě se zamyslíme i nad dilematem vyléčitelná versus nevyléčitelná nemoc.
Podle publikačně zpracovaných údajů v Diabetickém atlasu 2017 (publikace Mezinárodní diabetické federace, International Diabetes Federation) je počet diabetických pacientů ve věku od 18 do 99 let 451 miliónů. Odhadem další polovina z tohoto počtu ... více »
K moři před půlstoletím a dnes (2. část – dnes)

Dokončení porovnávací zprávy cestovatelky do jednoho místa v rozmezí bezmála padesáti let.
Za pár dní jedeme do Albeny a já se zase tetelím blahem. Těším se moc a jsem napnutá. Jak to tam asi teď vypadá? Je to víc než čtyřicet let, co jsem tam byla naposled. Buď nebyla možnost, nebo čas, nebo peníze. Ale zlaté semínko hluboké lásky k tomu ... více »
Jak jsem křičela na jednu maminku aneb Ponižovat se je práce jako každá jiná

Děti jsou fajn, pravidla platí a škola není servisní organizace, i když ty poslední dvě věci občas někdo zkouší změnit, a to s pomocí vulgarismů.
Při čtení 26. čísla Kulturních novin jsem musela ukrást titulek . Protože postihuje víc, než autor asi původně zamýšlel. Tak máme konec školního roku, je červen, je horko a jezdí se na výlety. A děti jsou fajn, ostatně ty jsou skoro pořád fajn. Sic ... více »
Moravské hlasy opět znějí

U příležitosti konání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2019 spatřilo světlo světa druhé CD Moravské hlasy, tentokrát z východní Moravy. Jeho producent přibližuje východiska jeho vzniku.
Je nedělní ráno, sluneční paprsky rozehrávají paletu zelených odstínů mezi zemí a nebem. Potuluju se zámeckým parkem ve Strážnici. Mezi hrčením úklidových vozů proznívají poslední záchvěvy předchozí festivalové noci – ochraptělé hlasy bloudící ve sp ... více »
Kocour a já

Veršovaná bajka Elišky Krásnohorské o nás Češích a dědictví našich předků.
Knihu zavírám, však obsah její před duší mi plane jako živ! Rozplamněn vlastenskými ději mocnou pýchou pne se každý čiv. A jakž ne? Vždyť naše jest, ba naše rekovná ta, mužná minulosť; syny jsme… V tom stranou hlédnu plaše, neboť přisednul s ... více »
Počteníčko: Ve Versailles

O malých a velkých národech aneb dojmy českého cestovatele Jana Palackého z versaillského muzea.
Nemiluji právě válku, tak málo jako bouřky, zemětřesení, choleru, sopky, processy a jiná vyražení lidská. A to sice hlavně proto, že ji mám za zbytečnou; za zbytečnou ne ve smyslu bursácko-židovském, protože nenese nikdy 5 %, že pobíjí mnoho lidí a ... více »
Češi jsou nejhodnější lidé na světě

Mezi Paříží a Prahou aneb Demonstrovat nebo nedemonstrovat?
Poslední dobou jsem dost cestoval. Předminulý týden do Paříže, tento jsem byl v Praze, takže nějaké srovnání by možná bylo. Zatímco jsem v Paříži v hotelovém sklepu zkonzumoval za čtyři dny osm croissantů, čtyři másílka, čtyři marmeládky a něco čaje ... více »