Kultura a umění Kultura

Moravské hlasy opět znějí

Repro archiv autora

U příležitosti konání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2019 spatřilo světlo světa druhé CD Moravské hlasy, tentokrát z východní Moravy. Jeho producent přibližuje východiska jeho vzniku.

Je nedělní ráno, sluneční paprsky rozehrávají paletu zelených odstínů mezi zemí a nebem. Potuluju se zámeckým parkem ve Strážnici. Mezi hrčením úklidových vozů proznívají poslední záchvěvy předchozí festivalové noci – ochraptělé hlasy bloudící ve spleti moravských a slovenských písní a houslové vyhrávky, které jim udávají směr. Ještě před několika hodinami to tu hučelo jako v úle. Na festivalových pódiích i pod stromy v parku. Všude vládly hlasy, které sem připutovaly z celé Moravy, hlasy, kterými je spojena už v okamžiku zrodu naše lidová kultura. Lidé si v minulosti nejdříve zazpívali, když jim bylo smutno nebo veselo nebo když chtěli vypovědět svůj příběh. Až potom se k nim připojili muzikanti.

V roce 2017 jsem se poprvé pokusil zachytit fenomén moravských hlasů, tak jak jsem jej po léta vnímal jako redaktor, vydavatel i muzikant. Sestavil jsem mozaiku hlasů dětských, dospělých (jeden ze zpěváků byl dokonce stotříletý!) jednotlivců i sborů z jižní Moravy, z území, jež leží v dnešním Jihomoravském kraji. Na tento první díl jsem navázal letos souborem nahrávek regionálního zpívání z východní Moravy, kterou zhruba pokrývá kraj Zlínský. Soustředil jsem se především na oblast Uherskohradišťska a poté moravskoslovenské pomezí (Uherskobrodsko s Kopanicemi a Valašsko). A opět, jako na moravském jihu, to bylo čarovné setkání s krásně zpívajícími dětmi i dospělými, s písněmi milostnými i dramatickou baladou Vlasty Grycové, s horskými zpěvy Karlovjanek i intimní výpovědí Kateřiny Gorčíkové z Březové. Natáčeli jsme v prostorách katolických kostelů v Mařaticích, Březové a ve Velkých Karlovicích využívajíce jejich přirozenou akustiku, v níž hlasy lidových zpěváků zní lépe než pod péčí studiových efektů.

Vznikla nejen pestrá mozaika moravských hlasů, ale i řetěz písňových příběhů. Když je necháme do sebe vstoupit, uteče hodina záznamu čistých hlasů bez jediné doprovodné noty překvapivě rychle. A při každém dalším poslechu se otevře v duši jiný prožitek, hlubší a působivější.

Další informace o CD Moravské hlasy lze získat zde:
web: www.pisen-duse.webnode.cz
e-mail: pisenduse@seznam.cz

Vydání CD bylo zčásti finančně podpořeno Zlínským krajem a Ministerstvem kultury.