Čtrnáctideník Kulturní noviny
30. číslo pondělí 22. 7. 2019
Bez těla an sich

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.
Výstava v Rudolfinu má název A Cool Breeze a podle katalogu představuje nový přístup ke klasickému sochařskému námětu, k figuře. Autor katalogu, kurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma si zde klade otázku, zda je dnes v sochařství j ... více »
Vidím figuru, tedy rozumím

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.
Etnografické muzeum pražského Rudolfina konečně otevřelo! Po mnohaletých přípravách, kdy prostor dočasně okupovala galerie zaměřená na nesrozumitelné současné umění, přišli organizátoři s první výstavou oživující umělecko-historickou archeologii. Ne ... více »
Krásné politikum

Trojí pohled na jednu výstavu – Dunja Slavíková, Petr Kovář a Jozef Cseres o výstavě pražského Rudolfina, A Cool Breeze.
Za metaforickým názvem „A Cool Breeze“ (Svěží vánek) se skrývá ambiciosní výstavní projekt. Je to nesporně kvalitní výstava, její kurátor Petr Nedoma v ní klade aktuální poetické otázky figurativního sochařství s přesahem do ožehavých sociálně-antr ... více »
Naštvaní Ukrajinci

Volby na Ukrajině jsou vzkazem i pro nás.
O Ukrajině se toho u nás od prezidentských voleb mnoho nenapsalo. Možná i proto, že před nimi novinářský mainstream zesměšňoval kandidáta, který pak drtivě vyhrál. Nyní, před předčasnými volbami do ukrajinského parlamentu, ve kterých se straně onoho ... více »
Uprostřed Evropy, ale na konci světa

Osm a půl povídky polského prokletého prozaika coby výpověď o jednom zapomenutém kraji.
Polský spisovatel Hubert Klimko-Dobrzaniecki (*1967) prožil na současného literáta nezvykle pestrý život zahrnující nejrůznější školy, profese i bydliště – a také ve svých knihách vystupuje v roli člověka, který zná svět a nedělá si o něm žádné iluz ... více »
Počteníčko: Moudrost přírody

Román s plným názvem Dobrodružný Simplicius Simplicissimus, to jest Podrobný životopis podivného vaganta jménem Melchior Sternfels von Fuchshaim, totiž jak, kde, kdy a jakým způsobem přišel na svět, co v něm pozoruhodného a pamětihodného viděl, poznal, zkusil a zažil, jakož i to, proč jej zase dobrovolně opustil, jehož autorem je German Schleifheim von Sulsfort (vlastním jménem Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen, 1622–1676), je výrazem barokního pohledu na svět i sarkastickou reakcí na absurditu třicetileté války.
Což vy lidé si opravdu myslíte, že my zvířata jsme takoví blázni? Toho se nedomnívejte! Mám za to, že zvířata starší než já, kdyby mohla mluvit jako já, by vás poučila o něčem docela jiném! Myslíte-li, že jsme tak nadobro hloupí, řekněte mi, kdo nau ... více »
Šedý býk kdesi v Číně

Báseň, kterou napsal Jules Supervielle (narozen 16. 1. 1884 v Montevideu, zemřel 17. 5. 1960 v Paříži).
Šedý býk kdesi v Číně ve chlévě před spaním se protahuje líně a v tutéž chvíli býk až někde v Uruguayi obrací hlavu, aby viděl, kdo se to pohnul kde. Nad jedním jako nad druhým pták ve dne v noci létá a létá tiše jako dým okolo celé planety, a nik ... více »
Sluny na škvrnci

Revoluce! Revoluce?
Moje žena tvrdí, že jsou letos asi zase nějaké „sluny na škvrnci“. Tak jako v devětašedesátém. Taky se všude ve světě protestovalo. Shodou okolností byl jsem tehdy v Paříži, a tak jsem tam ještě výsledky rozhořčených studentů viděl: příliš mnoho slo ... více »