Komentář Zahraničí,Politika

Naštvaní Ukrajinci

Ivan Hoffman. Foto archiv

O Ukrajině se toho u nás od prezidentských voleb mnoho nenapsalo. Možná i proto, že před nimi novinářský mainstream zesměšňoval kandidáta, který pak drtivě vyhrál. Nyní, před předčasnými volbami do ukrajinského parlamentu, ve kterých se straně onoho zesměšňovaného kandidáta předvídá zisk poloviny hlasů, je mainstream opatrnější. Web ČT věcně konstatuje: „Naštvaní Ukrajinci chtějí změnu, v parlamentních volbách ji slibuje Zelenského Sluha lidu“. Jsou pravda ještě titulky typu „Bývalý komik Zelenskyj…“, ale i v těch se konstatuje, že „Ukrajinu zasáhne volební tsunami.“

Proč jsou Ukrajinci tak naštvaní, že kompletně mění politickou elitu, se kterou byl Západ a tím pádem i náš mediální hlavní proud tak spokojený, se propagandistům, kteří drželi palce „prozápadnímu“ Porošenkovi, vysvětluje špatně. Příliš dlouho galantně přehlíželi, jak Porošenkův režim toleruje korupci a kriminalitu, diskriminuje menšiny a terorizuje oponenty. Zapomněli referovat o tom, že se Ukrajina propadá do bídy a beznaděje a k tomu jde ještě lidem o život v režimem vedené občanské válce. Teď našim propagandistům nezbývá než mlčky doufat, že Zelenský neuspěje a problémy, do kterých Ukrajina zabředla, že budou moci připsat na vrub populismu komika prezidenta.

Absence relevantních informací o Ukrajině je způsobena tím, že náš mainstream redukuje ukrajinskou problematiku na Putina. Buďto se kvituje, že se Ukrajinci s Putinem nebaví, anebo se významně zvedá prst na adresu Ukrajinců, kteří se s Putinem bavit chtějí. Posedlost Putinem coby univerzálním zloduchem je až komická. Není divu, že mezi hraběcími radami udělovanými Ukrajincům zcela chybí doporučení vrátit se k politice vyvážených vztahů jak se Západem, tak s Ruskem, čili být raději mostem mezi Východem a Západem než nárazníkem. Pokusem omylem si Ukrajinci ověřili, že volit mezi Západem a Ruskem byla tragická chyba a naprostá pitomost.

Co přinesou ukrajinské volby a jak si bude počínat posílený prezident Zelenskyj se z našich médií nedovíme. Nezbude na to čas a prostor kvůli mainstreamové telenovele s Babišem a Zemanem. Lze ale očekávat, že dno, od kterého se „sluha lidu“ odrazí, je tak hluboké, že je předurčen k úspěchu. V tom smyslu, že se mezi lidi vrátí naděje. Zelenského předvolební sliby jsou sice velice obecné, ale pokud se bude držet seriálové role, která mu vynesla popularitu, bude prezidentem nejen zábavným, ale i respektovaným.

Z ukrajinského vývoje je dvojí poučení. Jednak obecné, že čeho je moc, toho je příliš. A pak nám ukrajinští voliči vzkazují, že naši politici a novináři podporovali v jejich zemi špatné lidi: Zloděje, korupčníky, lháře, podvodníky a násilníky.