Čtrnáctideník Kulturní noviny

32. číslo pondělí 5. 8. 2019

Téma Zahraničí

Pod jícnem je tma

Letzelova budova v panoramatu čerstvě vybombardované Hirošimy.

O jedné budově, jejím architektovi, a výbuchu, který přežila

Dne 6. srpna 1945 v 8.15 hodin ráno východoasijského času explodovala ve výšce 570 metrů nad Hirošimou bomba. Síla bomby byla více než 2000násobkem síly nemocnější dosud použité konvenční nálože. Prezident USA, válečný zločinec a zločinec proti lids ... více »

Společnost a politika Domov,Kultura

Dějiny jako komedie dell´arte aneb Na okraj tahanice o ministra kultury

Irský dramatik Samuel Beckett se ve smyslu svého citátu už nikdy nestane ministrem české kultury...

Nadčasově aktuální úvaha o tom, že když jsme občas až po krk ve svízených situacích, nezbývá už nic jiného, než si zpívat.

  Kultura je u nás trpěným rezortem, s násobně nižším rozpočtem, než mají ostatní odvětví, a s pověstí zbytečné branže. Co jiného můžeme chtít v zemi, jejíž exprezident, dramatik Havel, sám člověk, který toho na poli kultury tolik vykonal , se už p ... více »

Komentář Domov

Čtení na léto

Obrázek nebo fotografie#25911

Že by měl Bůh s každým nějaký záměr?

Kauza čističe od Karlova mostu je právem mediálním prázdninovým hitem. Jde o restaurátorskou komedii, které předcházel skandál, a jež se vyvinula v mrazivou tragédii. Život zosnoval zápletku, kterou bychom čekali spíše z pera rafinovaného scénáristy ... více »

Společnost a politika Domov

Cestou po severozápadu

Oblast autorčiny cesty.

Prázdninové náladě odpovídá, že začínáme cyklus poetických vandropisů. Snad vás hodně potěší, trochu pobaví, trochu poučí, něco možná připomenou, a hlavně ledaskam pozvou či nalákají. První díl je datovaný v květnu 2015. Přesněji „čtvrtek 20.16 Olomouc – neděle 13.11 Litoměřice (16.44 Olomouc)“.

Večer po osmé vyrážím vlakem na Prahu. Průvodčí si čte lístek (Olomouc –Kadaň) a říká: tam ale dnes nedojedete (pravdu dí…). Od nádraží vedou dvě cesty, jedna k zooparku, jedna do města. Potmě je každá mapa černá, a tedy se mění na aromapu – po smrá ... více »

Poezie Kultura

Celý den žil jsem

Lublaň hlučná je a živá. Foto Wikimedia Commons

Sonet slovinského básníka Milana Jesiha (narozen 1950, laureát Prešerenovy ceny a bývalý předseda Sdružení slovinských spisovatelů).

Celý den žil jsem. Hned ráno se dívám, co vzniklo včera, a sám sebe chválím (jen patos krotím: vášeň pišme s malým), jdu ven, kde Lublaň hlučná je a živá. Na trhu vládlo krásné ženské mládí, koupil jsem rybky, doma jim dal záliv, autorem stal se skl ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Ve vládě je plno krys i lumpů

Papuánci mají rajku i na pivních etiketách

Papua-Nová Guinea nabízí cestovatelům různé bizarní zážitky – například školení, na němž ministři předávají budoucím komunálním politikům své zkušenosti.

Zamotaná stezka ústila na terasu, kde v kruhu seděla velká skupina místních lidí a delegáti z ostatních ostrovů. Nebylo skoro žádné světlo. Postavy ležící v trávě a opírající se o palmy se pomalu zhmotňovaly, jak mé oči přivykaly šeru. Napoleon mě p ... více »

Fejeton Kultura

Babiččí léto

Autofoto Zuzana Krejčí.

Poetická cesta

Do jakého času napíšeš příběh? Do jakého času se narodíš? Do jakého času porodíš své děti? V jakém čase odcházíš? V čase, kdy Chronos protíná Kairos, se jedeme rozloučit. (Umírající. Jsou krásní, když odcházejí jako květiny, jako moře. Na stole troc ... více »