Čtrnáctideník Kulturní noviny

33. číslo pondělí 12. 8. 2019

Téma Zahraničí

Z Čech až na konec země. Část první: Lužice

Okno tradičního domu v Krabatově Černém Chlumci (Schwarzkollm).

První čtení z cestovního deníku našeho redaktora-reportéra je věnované vymírajícímu národu našich severozápadních sousedů

Pondělí – Jičín, Šluknovský výběžek, Nebelčice Vyjíždíme ve složení řidič Martin (41) a pasažéři Tomáš (41) a Štěpa (37). Štěpa s námi jede podruhé, poprvé tomu bylo před třemi lety, kdy jsme z našich startovacích míst (depo Česká Třebová, odkud mě ... více »

Společnost a politika Domov

Z pekla do peklíčka

Švihov filmový. Foto archiv

Poetický vandropis číslo dvě, tentokrát z jižního Plzeňska a stár na měsíc přesně čtyři roky.

O půl druhé se odtrhávám od pracovního procesu, přebaluji bágl a padám na vlak. Pendolino, vzhledem k ceně záruka jakési spolehlivosti? Bane, je to plendolino (a SC je zřejmě zkratka pro Super Cinty). Deset minut máme už v Olomouci, z Kolína to ješt ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Odešel vášnivec renesančního založení

Petr Holman.

V neděli 4. srpna 2019 zemřel Petr Holman. Muž mnoha profesí a aktivit, z nichž jej nejvíce zviditelnila služba básnickému a lidskému odkazu Otokara Březiny.

Petr Holman nebyl jednoduše vykreslitelnou osobností. Vystudoval sice na univerzitě český jazyk a hudební výchovu a pak indologii, ale jeho zeširoka rozkročený duch a nepoddajná povaha jej vedly v životě klikatými cestami, na nichž nechybí ani zastá ... více »

Poezie Kultura

Budoucnost zvolna stydne od nohou

Erich Kästner v karikatuře Ericha Ohsera, rok 1929

Erich Kästner (23. února 1899 v Drážďanech – 29. července 1974 v Mnichově) je autorem dětských knih (Emil a detektivové, Luisa a Lotka), humoresek (Tři muži ve sněhu, Honba za miniaturou), autobiografie Když jsem byl malý kluk a také satirických básní, odrážejících světonázor generace, kterou formovala první světová válka, poválečná bída a nástup nacismu.

Doba je velká; kapku přerostla. Nadmíru roste. Málo jí to svědčí. Co den ji měří, a je stále větší: Tak jako dnes doba snad nerostla. Roste nám. Roste. Už se rozkližuje. Co zmůže člověk? Je jak lilie… Ve vodnatelných hlavách příliv je. A chytré mozk ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O vařené štěnce

Obrázek nebo fotografie#25937

Karel Jaromír Erben (1811–1870) nebyl pouze autorem balad, pohádek a nepříliš výrazné vlastenecké poezie. V době, kdy pracoval v archivu města Prahy, si pořizoval výpisky z tzv. Knih svědomí, kde byly zaznamenány soudní spory ze starých časů. Naši předkové se soudili rádi a že nebyli dvakrát útlocitní, dokládá třeba následující zápis z roku 1518.

Stanislav Zuvač z lázně od Červené ruože svědčil: ten úterý před svatým Václavem byl jsem na rybách. Když jsem přišel z ryb, tak před nešpory po polední dobře, i jdu k komoře své s pruty, z kterými jsem byl na rybách, trefil jsem se s tovařiškú jedn ... více »

Fejeton Kultura

Po stopách nejhlubšího jazyka

Foto Tomáš Koloc.

O rodném a nerodném jazyce.

V rodině máme jednoho strejdu (říkám mu tak, i když to není přímo můj strýc dle definice), jehož osud poznamenaly silně dějiny střední Evropy. Jeho otec se jako jediný v obci před druhou světovou válkou přihlásil k Němcům. Pro malého synka, který do ... více »