Čtrnáctideník Kulturní noviny

35. číslo pondělí 26. 8. 2019

Téma Zahraničí

Z Čech až na konec Země. Část druhá: Drážďany, Berlín, Východní Německo

Foto Tomáš Koloc.

Druhé čtení z cestovního deníku našeho redaktora-reportéra (jehož první díl byl věnován Lužici), věnované našim někdejším bratrům z „tábora míru“, východním Němcům

Čtvrtek – Drážďany Tak jako se z Českého knížectví stalo na přelomu prvního a druhého tisíciletí království, které bylo na vrcholu za Karla IV. – stoupalo na důležitosti i sousední Saské vévodství, které se původně rozkládalo jen na západě dnešního ... více »

Komentář Domov

Jak velká cena?

Foto Wikimedia Commons

Měl by se motosport dotovat z veřejných prostředků?

Závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně je ztrátový podnik. Bez podpory z veřejných rozpočtů (stát, kraj, město) se pořádání „prestižního“ podniku nedá nadále udržet. Podle jednoho ze spolumajitelů Masarykova okruhu dělá Velká cena obrov ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika,Osobnosti

Antonín Randa (8. 7. 1834 – 6. 10. 1914)

Obrázek nebo fotografie#26035

Dnešním připomenutím životopisu JUDr. Antonína Randy, autora našeho prvního družstevního zákona, začínáme další pomyslnou tematickou část příspěvků z historie českých družstev – a sice stručné medailonky významných osobností z dějin našeho družstevnictví.

Prof. JUDr. rytíř Antonín Randa je bezesporu významnou osobností české legislativy druhé poloviny 19. století a jedním ze zakladatelů moderní české právnické vědy. Výrazně ovlivnil soudobou nauku o občanském právu, posiloval český element a spoluvyt ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Česko jako kulturní periferie

Hrabalovy a Menzelovy Ostře sledované vlaky se svou mezinárodní proslulostí staly jedním z vrcholných úspěchů kultury 60. let.

Divadelník, scénolog, zakladatel a vedoucí pražského Činoherního klubu a profesor pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění píše o třech neúspěšných pokusech periférií nebýt.

Kdy se dostávalo málem do centra kulturního diskursu: Když se v období mezi dvěma světovými válkami stávalo tehdejší Československo jakoby i za jiné ztělesněním otázky o možnosti existence malých či menších států s vlastní kulturní iniciativou, upla ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Pan Hoffman se pasoval na Eskymáka

Foto Wikimedia Commons

Polemika s článkem Ivana Hoffmana o hraboších.

Ve svém fejetonu se Ivan Hoffman vysmívá ornitologům, kteří radí zemědělcům, co dělat s přemnoženými hraboši. A přirovnává je k Eskymákům radícím Afričanům, jak bojovat s horkem. Sám se ale do role takového Eskymáka pasuje, když říká: „Na rozdíl od ... více »

Poezie Kultura

Anselm Hollo: Pomologie

Paul Cézanne: Košík jablek (1890-1894). Olej na plátně, 65x80 cm. Repro Art Institute of Chicago

Báseň finského beatnika, která se hodí nejen na konci léta.

Jedno jablko denně je 365 jablek. Jedna báseň denně je 365 básní. Mnoho let. Jakýkoliv lékař vám řekne že je lehčí sníst jablko než udělat báseň. Je rovněž lehčí sníst báseň než udělat pořádné jablko. Ale do toho si od doktora nenechte mluvit: publi ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Ztracená směs

Je tam na pobřeží město, kde k jídlu nemaj nic než chinin a k pití nic než rum.

Co měl společného O. Henry (vlastním jménem William Sydney Porter, 1862–1910) s naším Daliborem z Kozojed (?–1498)? Oba v sobě objevili umělecký talent teprve poté, co nastoupili do výkonu trestu. O. Henry ovšem dopadl výrazně lépe: pětileté vězení za bankovní zpronevěru si ani nemusel odpykat celé a po propuštění se stal nejpopulárnějším americkým humoristou, těžícím z mimořádné informovanosti o různých lidských slabostech, jako dokazuje následující text o zázračném receptu.

Jelikož barům církev žehná a koktajly zahajují oběd vyvolených, mluvme o hospodě. Abstinenti ať neposlouchají, vždy je přece možno jít do automatu, kde deseticent vhozený do okýnka označeného studený bujón vykouzlí suché martini. Con Lantry pracoval ... více »

Fejeton Kultura

Setkání III

Detail obrazu Oskara Kokoschky Portrét Gity Wallersteinové (1921). Foto Tomáš Koloc.

Překvapivé pokračovaní fejetonů Setkání a Setkání II.

Je středa odpoledne, kdy jezdívám na akupunkturu do Jičína. Jet lokálkou o dvou vagóncích přes políčka u Hradce Králové, na nichž stojí kapličky připomínající někdejší vítěznou bitvu kanonýra Jabůrka , je příjemné vytržení z pracovního týdne – i kd ... více »