Komentář Domov

Jak velká cena?

Foto Wikimedia Commons

Závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně je ztrátový podnik. Bez podpory z veřejných rozpočtů (stát, kraj, město) se pořádání „prestižního“ podniku nedá nadále udržet. Podle jednoho ze spolumajitelů Masarykova okruhu dělá Velká cena obrovskou reklamu České republice (kraji, městu) a proto by na ni, podobně jako v jiných zemích, měl přispět stát (kraj, město). A myslí to úplně vážně. Takže policisté, kteří řeší většinu problémů s opilci a dopravou, dostanou ubráno, a soukromý ztrátový podnik dostane přidáno? Nebo jak?

První závod se jel na tzv. Masarykovu okruhu v Brně již roku 1930 a v roce 1949 se konala poprvé Velká cena Československé republiky. Jenže to byl úplně jiný okruh. V roce 1987 byl uveden do provozu nový okruh, který byl tehdejší komunistickou a svazarmovskou klikou protiprávně zasazen do nádherných lesů Pohádky máje. S tímto faktem jsem se nikdy nesmířil. Dalším faktem ovšem je, že v roce 2006 na návrh ODS vstoupilo město Brno do společnosti Automotodrom Brno majetkovou spoluúčastí – a tím do toho bylo město zavlečeno. Do té doby se závod konal v Brně, ale byl podporován pouze státem. Ještě větší závislost si město „vyrobilo“, když o jeden zastupitelský hlas odsouhlasilo zřízeni spolku pro pořádání VC Brno. A doplácí dále. Někdo má rád holky, jiný vdolky – přiznám se, že nemám rád takzvaný motosport. Ten má totiž se sportem společného asi tolik jako Zeman s Masarykem. Teda vůbec nic.

Vláda začala přiškrcovat kohoutky a ucpávat díry, ze kterých tečou peníze ze státního rozpočtu. Je jasné, že šetřit se musí. Není tedy jasné, proč by se měl stát podílet na sanaci krachujícího podniku, jehož devizami je především to, že se při závodech zcela zbytečně spálí tuny kvalitního benzínu a totálně se zde opije tlupa fanoušků především z německy mluvících zemí.

A spolek má problém, kde sehnat 111 milionů na tzv. zalistovací poplatek. Stát, kraj i město poskytnou na pořádání příští motocyklové Grand Prix České republiky v Brně slíbené miliony, ale není to pořád dost. Ale pořadatelé věří, že když budou uctivě stát s čepicí u dveří a zpívat žalmy, zase se někdo ustrne. Zajímavé je, že ti, co právem kritizovali minulou městkou koalici (vedenou ANO) za příliš štědrou podporu Automotodromu (hlavně ODS a ČSSD), se dnes jako součást vládnoucí koalice na věc dívají jinak a hodlají opět rozhazovat z cizího. To se to rozdává, že.