Čtrnáctideník Kulturní noviny

36. číslo pondělí 2. 9. 2019

Téma Zahraničí,Politika

Hop – a je tu Ribbentrop!

Archivní foto: Vpravo Vjačeslav Michajlovič Molotov, vlevo Joachim von Ribbentrop.

Autor den po dni shrnul (překvapivé) souvislosti v těchto dnech 80. let starého německo-sovětského paktu.

Nepřátelství mezi nacisty a bolševiky samozřejmě nezačalo až 22. června 1941. Bylo vlastně, jak známo, jedním ze základních znaků politické situace v Evropě dvacátých a obzvlášť třicátých let 20. století. Všeobecné povědomí o nesmiřitelnosti obou id ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Srdce je přidaná hodnota

Foto Tomáš Koloc.

K začátku nového školního roku přinášíme krátkou „komentovanou vzpomínku“ učitelky češtiny. Je to nejen příspěvek k pedagogice obecně, ale i malý střípek do obrazu, přesněji řečeno mozaiky doby, kterou někdy nemístně jednoduše odbýváme jako normalizaci, jakož i drobné svědectví o tom, že vyhoření není nevyhnutelné.

Co jsem si připravila pro svou 6. C na ZŠ U Santošky 1 v Praze 5, kde jsem tehdy začínala svůj druhý školní rok jako mladičká učitelka: V Praze, 28. srpna 1987 Milé děti, prázdniny Vám mávají z vlaku a putují dál do neznámých krajin. Mnohým z Vás je ... více »

Komentář Domov,Zahraničí,Politika

Výročí SMP, nevinný Koněv a české Kosovo

Jezdecká socha Bedřicha Velikého na berlínské třídě Unter den Linden. Foto Tomáš Koloc.

Tradiční břitké shrnutí událostí minulého týdne z pera našeho redaktora.

Ve čtvrtek bylo 75. výročí zahájení Slovenského národního povstání – největšího evropského povstání druhé světové války (co do délky, počtu účastníků i rozlohy), v němž se navíc (alespoň na jeho začátku) slovenští povstalci nebouřili proti cizí okup ... více »

Společnost a politika Domov

Ke dvěma článkům Mojmíra Vlašína

Obrázek nebo fotografie#26082

Ještě k tématům motocyklové Velké ceny a přemnožených hlodavců.

Náš starší syn se před několika lety přestěhoval s rodinou do Popůvek. V klidné ulici si pronajali dům se zahradou. Pokud by byli s bydlením spokojeni, mohli si dům později od majitele koupit. Zpočátku spokojeni byli. Líbila se jim zahrada, „koupací ... více »

Kultura a umění Kultura

My bychom vzhůru k nebesům…

Návrh vědecké základny na Měsíci. Repro NASA

Měsíční svit Michaela Chabona je pokusem o portrét generace, která se z pekla druhé světové války dokázala dostat až k letům do vesmíru – a pak už to s ní šlo jen z kopce.

Michael Chabon patří k nejvýraznějším postavám současné americké literatury – nejenže sbírá všemožná ocenění, dokonce se mu už dostalo té cti být parodován v seriálu Simpsonovi. Zatímco ve svém asi nejslavnějším románu Židovský policejní klub operov ... více »

Poezie Kultura

Pavel Kašpar: Co když jsem ten pravý

Foto Nedělní chvilka poezie

Po všech těch básnických klasicích trochu drsné životní reality – od současného autora Pavla Kašpara.

Řekni mi, ať nechodím. Co když jsem ten pravý. Co když ti spravím mixer tak, že tě úplně rozseká? Dokážeš mě pak milovat? Celým srdcem nebo jen kouskem?   Poslední dřevo spálím a ruce vzhůru zvedám nechám se umyt tebou namydlit kůži bledou. Mokrá st ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Aku-Aku

Co je uvnitř? Foto Bjørn Christian Tørrissen, Creative Commons

Vzpomínání Thora Heyerdahla, že příprava expedice na Velikonoční ostrov byla neméně dobrodružná než její realizace.

Když se vypravuješ s rodinou na venkov, musíš s sebou tahat hodně věcí. A právě na tolik věcí musíš pamatovat, když s sebou bereš nádavkem k rodině ještě pět archeologů, lékaře, fotografa, patnáct členů posádky, loď s rezervními součástmi, speciální ... více »

Fejeton Kultura

A Bém!

Gabriel von Max: Kritik umění (asi 1894). Repro Wikimedia Commons

O podzámčí v genech.

Kdysi, v jugoslávské cizině, věděli jsme přesně, co mají Dánové za plotem k snídani. Zato Čechy, třeba tu učitelskou dvojici z Broumova, která tam prodávala i spartakiádní padáčky, aby si mohla koupit cizokrajné lyžařské vázání, a která chodila na j ... více »