Čtrnáctideník Kulturní noviny

37. číslo pondělí 9. 9. 2019

Téma Domov,Kultura

Kauza bez hrdiny aneb kultura bez étosu

Americký plotový kostlivec z období Halloweenu (vyfocený v Tiburonu u San Francisca) je s tím českým kulturním, o němž píše Jiří Plocek, v přímé spojitosti. Foto Tomáš Koloc.

V kauze odvolaného ředitele Národní galerie na nás asi začnou vypadávat velcí kostlivci ze skříní (viz případ podivně předraženého obrazu). Problém je, že se o nich vědělo, ale ve víru mediálního politikaření a zamlžování nebyly brány vážně. To poškozuje v tomto případě nejen jednu významnou instituci, ale celkové vnímání étosu, s jakým by měl být spravován veřejný sektor.

Česká kultura to věru nemá lehké. O střídajících se ministrech tohoto resortu si člověk ani nestačí vytvořit pořádné mínění. Díky tomu, že jejich úřad za ta léta už jaksi funguje sám (a musím potvrdit, že jeho pracovníci jsou aspoň dle mé osobní zku ... více »

Společnost a politika Domov

K nové reklamě ODS: Komunisté v srpnu 1969 stříleli do komunistů

Inkriminovaná předvolební reklama.

Filipika proti komunistickým i antikomunistickým misantropům.

Občanská demokratická strana v těchto dnech vytvořila pro předvolební kampaň sérii jednoduchých výroků, které distribuuje po sociálních sítích. Jeden z nich zní: „SRPEN 1969: KOMUNISTÉ STŘÍLELI DO LIDÍ. NEZAPOMÍNEJME NA TO“. Odhlédnu-li od toho, že ... více »

Dokument Zahraničí,Politika,Ekonomika

Vzor zodpovědné politiky v 21. století, nebo návod k socialistické revoluci? Nová zelená smlouva pro Evropu

Ilustrační foto Tomáš Koloc.

Nová zelená smlouva pro Evropu z dílny vedené hnutím DiEM25 nabízí realistické, ale přitom radikální a v určitém smyslu i revoluční impulsy pro „zelený přechod“. Pro obrat k udržitelné trajektorii vývoje společnosti v podmínkách prohlubující se klimatické krize a s uznáním globální spoluodpovědnosti Evropy – nejen, ale především Evropské unie a jejích členských států.

Občanské iniciativy, výzkumné ústavy a nadace – vesměs mezinárodní – seskupené kolem  hnutí  DiEM25 zveřejnily návrh společného programového manifestu. Má to být komplexní program pro přechod od hnědé ekonomiky (tím je míněný soudobý hlavní proud) k ... více »

Společnost a politika Domov

Co nastane, když se spojí únava, úleva, čaj, melancholie a západ slunce?

Mapa akčního rádiu aktuálního autorčina cestopisu.

Z Rokycan přes Plzeň, Horažďovice, Blatnou a Příbram až do Dobříše, to vše před třemi roky a dvěma týdny, aneb Práchnivění na Prácheňsku.

Čtvrtek v poklusu, chvíli mám pocit, že nebudu mít do čeho píchnout, chvíli, že nevím, kde mi hlava stojí. Nakonec ji nechávám stát v kanceláři a zbytek se podvečerem ubírá na nádraží. Oblíbený večerní vlak EuroCinty, který staví v každý… Července ... více »

Kultura a umění Kultura

Zachráněná existence Ladislava Nováka

Ladislav Novák: Nrico, veronáž, koláž, tuš, 1989.    Foto: Jan Dočekal

Pozvánka na dosud nejrozsáhlejší výstavu z díla vysočinského experimentátora a solitéra.

Interpretuji cáry papíru v neustálé naději, že budu pochopen někým, kdo vzdálen v prostoru a snad i v čase mi jednoho dne nějakým způsobem odpoví. Umění je pro mě poselstvím, lahví v moři, chcete-li. Je to pokus zachránit existenci definitivně odsou ... více »

Poezie Kultura

Perská verze

Obrázek nebo fotografie#26108

12. září 490 před naším letopočtem spojená vojska Athén a Platají u Marathónu odrazila vpád početně silnější armády perského panovníka Dareia I. Památku tohoto vítězství připomíná také slavný běžecký závod. Jako u většiny historických událostí, také v tomto případě ovšem existují různé výklady.

Podnes se poctiví Peršané diví řeckému sklonu přehánět význam té šarvátky u Marathónu, již řecká tradice poněkud hystericky líčí co okamžik památně historický, ne jako průzkum, na kterém měl podíl se třemi pěšími jediný jezdecký oddíl, (chráněný z m ... více »

Literární ukázka Domov,Politika,Kultura

Počteníčko: Společenský pořádek

Foto Wikimedia Commons

Ani v roli anarchistického teoretika v sobě František Gellner nedokázal zapřít básníka.

 

Jsme nepřátelé pořádku. To je jasné. Tak dlouho nám to všichni soudcové, špiclové a novináři říkali, až jsme si z toho přestali něco dělat. A co horšího, až jsme tomu uvěřili. Řekli jsme si jenom: Ten pořádek je tak pěkný, že nemůže nepořádek být ho ... více »

Fejeton Kultura

Křeček gůglem lapený

Obálka zmíněné Haškovy knihy Aféra s křečkem.

Fejeton chovatelský.

Patřím ke generaci, která moc dobře ví, co to znamená, když někdo řekne: „Tak na tohle bych potřeboval Arabelin prsten.“ Vím, že to znamená, že by bylo potřeba udělat to co nejrychleji a pokud možno bez osobní účasti toho, kdo vysloví své přání a ko ... více »