Čtrnáctideník Kulturní noviny
37. číslo pondělí 9. 9. 2019
Kauza bez hrdiny aneb kultura bez étosu

V kauze odvolaného ředitele Národní galerie na nás asi začnou vypadávat velcí kostlivci ze skříní (viz případ podivně předraženého obrazu). Problém je, že se o nich vědělo, ale ve víru mediálního politikaření a zamlžování nebyly brány vážně. To poškozuje v tomto případě nejen jednu významnou instituci, ale celkové vnímání étosu, s jakým by měl být spravován veřejný sektor.
Česká kultura to věru nemá lehké. O střídajících se ministrech tohoto resortu si člověk ani nestačí vytvořit pořádné mínění. Díky tomu, že jejich úřad za ta léta už jaksi funguje sám (a musím potvrdit, že jeho pracovníci jsou aspoň dle mé osobní zku ... více »
K nové reklamě ODS: Komunisté v srpnu 1969 stříleli do komunistů

Filipika proti komunistickým i antikomunistickým misantropům.
Občanská demokratická strana v těchto dnech vytvořila pro předvolební kampaň sérii jednoduchých výroků, které distribuuje po sociálních sítích. Jeden z nich zní: „SRPEN 1969: KOMUNISTÉ STŘÍLELI DO LIDÍ. NEZAPOMÍNEJME NA TO“. Odhlédnu-li od toho, že ... více »
Vzor zodpovědné politiky v 21. století, nebo návod k socialistické revoluci? Nová zelená smlouva pro Evropu

Nová zelená smlouva pro Evropu z dílny vedené hnutím DiEM25 nabízí realistické, ale přitom radikální a v určitém smyslu i revoluční impulsy pro „zelený přechod“. Pro obrat k udržitelné trajektorii vývoje společnosti v podmínkách prohlubující se klimatické krize a s uznáním globální spoluodpovědnosti Evropy – nejen, ale především Evropské unie a jejích členských států.
Občanské iniciativy, výzkumné ústavy a nadace – vesměs mezinárodní – seskupené kolem hnutí DiEM25 zveřejnily návrh společného programového manifestu. Má to být komplexní program pro přechod od hnědé ekonomiky (tím je míněný soudobý hlavní proud) k ... více »
Co nastane, když se spojí únava, úleva, čaj, melancholie a západ slunce?

Z Rokycan přes Plzeň, Horažďovice, Blatnou a Příbram až do Dobříše, to vše před třemi roky a dvěma týdny, aneb Práchnivění na Prácheňsku.
Čtvrtek v poklusu, chvíli mám pocit, že nebudu mít do čeho píchnout, chvíli, že nevím, kde mi hlava stojí. Nakonec ji nechávám stát v kanceláři a zbytek se podvečerem ubírá na nádraží. Oblíbený večerní vlak EuroCinty, který staví v každý… Července ... více »
Zachráněná existence Ladislava Nováka

Pozvánka na dosud nejrozsáhlejší výstavu z díla vysočinského experimentátora a solitéra.
Interpretuji cáry papíru v neustálé naději, že budu pochopen někým, kdo vzdálen v prostoru a snad i v čase mi jednoho dne nějakým způsobem odpoví. Umění je pro mě poselstvím, lahví v moři, chcete-li. Je to pokus zachránit existenci definitivně odsou ... více »
Perská verze

12. září 490 před naším letopočtem spojená vojska Athén a Platají u Marathónu odrazila vpád početně silnější armády perského panovníka Dareia I. Památku tohoto vítězství připomíná také slavný běžecký závod. Jako u většiny historických událostí, také v tomto případě ovšem existují různé výklady.
Podnes se poctiví Peršané diví řeckému sklonu přehánět význam té šarvátky u Marathónu, již řecká tradice poněkud hystericky líčí co okamžik památně historický, ne jako průzkum, na kterém měl podíl se třemi pěšími jediný jezdecký oddíl, (chráněný z m ... více »
Počteníčko: Společenský pořádek

Ani v roli anarchistického teoretika v sobě František Gellner nedokázal zapřít básníka.
Jsme nepřátelé pořádku. To je jasné. Tak dlouho nám to všichni soudcové, špiclové a novináři říkali, až jsme si z toho přestali něco dělat. A co horšího, až jsme tomu uvěřili. Řekli jsme si jenom: Ten pořádek je tak pěkný, že nemůže nepořádek být ho ... více »
Křeček gůglem lapený

Fejeton chovatelský.
Patřím ke generaci, která moc dobře ví, co to znamená, když někdo řekne: „Tak na tohle bych potřeboval Arabelin prsten.“ Vím, že to znamená, že by bylo potřeba udělat to co nejrychleji a pokud možno bez osobní účasti toho, kdo vysloví své přání a ko ... více »