Čtrnáctideník Kulturní noviny

38. číslo pondělí 16. 9. 2019

Téma Domov,Vzdělávání,Kultura

Připomínám, čím žili naši předkové, abychom věděli, kudy máme jít my

Děpold Czernin s dcerou Štěpánkou si připíjejí hrníčky Náš Ježíšek. Archiv DC.

Rozhovor s Děpoldem Czerninem, členem rodu, který byl posledních devět století u všech důležitých událostí naší země, a hlavou spolku Náš Ježíšek, který vrací do současných českých hlav a srdcí staré adventní, vánoční i další zvyky našich předků.

Dalo by se o vás prostě napsat, že jste majitel reklamní agentury, který bydlí v Dymokurech. Historie ale o vašem jménu říká víc. Podle některých pramenů byli zakladateli rodu Czerninů potomci Jindřicha Znojemského, bratra druhého českého krále Vlad ... více »

Společnost a politika Domov,Politika,Ekonomika

Žijeme v čase oligarchů, jejich sluhů a nepřátel?

Obálka knihy

Nedávno vydaná kniha Ondřeje Závodského prý zmizela z očí veřejnosti především proto, že žádný z oligarchů nechce, aby lidé pochopili, jak a proč se dělají skutečné významné obchody. Ale ještě jsou tady Kulturní noviny.

 

Právník Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Ondřej Závodský, mj. bývalý náměstek ministra financí Andreje Babiše, odpovídá na titulní otázku kladně. Jinak by svou knihu, kterou vydal NFPK koncem června 2019, nenazval právě Čas oligarchů, jejich slu ... více »

Kultura a umění Kultura

Krajina v lyrických obrazech Růženy Magni

Růžena Magni, jaro 2006. Foto: Jan Dočekal

K devadesátému výročí narození tiché, leč senzibilní malířky.

V souhrnu výtvarné tvorby na Vysočině v druhé půli 20. století a první dekádě století přítomného je poselstvím a uměleckou hodnotou malířského projevu ukotvena Růžena Magni. Narodila se 20. září 1929 v Bučovicích, zemřela 14. prosince 2008 v Daňkovi ... více »

Poezie Kultura

Ptám se

Pytko. Foto archiv autora

Ukázka z tvorby Bernda Pittkuningse, lužickosrbského obrozence a muže mnoha talentů.

 

Pomoz mi, prosím, když nevím, co chci. Vím jen, že musím každý den se prát. Vůkol je mlha a pobřeží nikde. V novinách čtu, že všechno spěje vpřed. A já se ptám, kam. Bývám sám, ač měl jsem přátel pár. Nechtěl jsem mít všechno nebo nic, ale co mám ve ... více »

Literární ukázka Kultura

Země Františka Josefa

Země Františka Josefa je na mapě Evropy vyznačena červeně. Ve skutečnosti však Rakousku-Uhersku nikdy nepatřila.

Nejpřekládanější česká kniha podává důkaz, že Eskymáci už účinně zatopili i Rakousku-Uhersku.

„Vypravovalo se,“ prohodil Švejk, „že Rakousko má přece kolonie, někde na severu. Nějakou tu Zem císaře Františka Josefa…“ „Nechte si to, hoši,“ řekl jeden voják z eskorty, „to je moc nevopatrný, vypravovat dnes vo nějakej Zemi císaře Františka Jose ... více »

Fejeton Kultura

Ztraceno v překladu

Ilustrační foto Tomáš Koloc.

O našincích a cizincích.

Před třemi roky jsme byli o prázdninách doma na Valachách a šli tam v sousední vsi, kde nás neznají, do letního kina na film Děda. Patrně jste o něm neslyšeli – je to film dvou rovin, jedna pojednává o tom, jak pražská vnoučata přijedou za dědečkem ... více »