Čtrnáctideník Kulturní noviny

39. číslo pondělí 23. 9. 2019

Téma Domov,Ekonomika,Kultura

Stav médií a kultury v současné České republice

Foto autora z přednášení příspěvku na LOS. Vpravo od TK jeho předřečník a šéfredaktor Jiří Guth.

Autorův příspěvek přednesený na Litoměřickém odborném semináři 21. 9. 2019.

Dámy a pánové, chtěl bych svůj příspěvek věnovat třem z mých učitelů, o kterých dnes budu mluvit, kteří se postupem času stali mými přáteli: před časem zemřelým sociálnímu filosofovi a družstevnímu podnikateli Ulrichu Röschovi  (1951 - 2014), spiso ... více »

Kultura a umění Kultura

Orestes nebyl terorista

Herman Wilhelm Bissen: Orestes (1848). Repro Ny Carlsberg Glyptotek

Absolventská inscenace studentů herectví pražské DAMU vypráví srozumitelně a pokorně o pýše a o naplňování údělu hrdinů. Hrdiny trochu netypicky omezují a trápí spíše mechanismy moci – včetně demokracie – nežli úradky bohů.

Euripidův Orestes nevyniká příliš dramatickým dějem – v zásadě líčí jen přípravu a neúspěch pokusu o vraždu krásné Heleny rukou Oresta (již odsouzeného k smrti) spolu s jeho věrným druhem Pyladem a za pomoci jeho sestry Elektry. Podle některých pram ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Surrealista, pak expresívní grafik, nakonec abstraktní malíř

Aleš Navrátil: Abendlich strahlt der Sonne Auge I, (polovina diptychu), akryl na plátně, 200 x 280 cm, 2008.   Foto: archiv autora

V pondělí 9. září 2019 zemřel v Brně ve věku 73 let doc., Ing. arch. Aleš Navrátil, PhD., malíř, grafik a pedagog. Vystudoval Fakultu architektury na Vysokém učení technickém v Brně, kde byl později jmenován docentem. Pro vzpomínku na zesnulého přinášíme zkrácenou verzi rozhovoru, který poskytl v létě 2013 Janu Dočekalovi pro jeho knihu Rozhovory, vydanou o rok později.

V roce 1964 vznikla v Brně surrealistická skupina Lacoste s členy Arnoštem Budíkem, Jiřím Havlíčkem, Josefem Kremláčkem a Václavem Pajurkem. Později jste byl jejím členem. Jaký je dnes váš vztah k surrealismu? Mám za to, že jsem byl v týmu hned od p ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Německo německýma očima

Berlíňané rozebírají zeď (prosinec 1989). Foto Superikinoskop, GNU Free Documentation License

Před třiceti lety, v září 1989, zaplavili Prahu občané východního Německa, kteří se chtěli jakýmkoli způsobem dostat na ambasádu západního Německa a odtud na lákavější stranu železné opony. Krátce nato nadšený dav rozbořil berlínskou zeď a do roka se Německo sjednotilo. Jak už to bývá, intelektuálové všeobecnou euforii příliš nesdíleli. 

 

Německo je světový šampión. Ve fotbalu, v pití piva, v plynování, ve stavbě zdi a v jejím bourání. V roce koně celoněmecké mužstvo s bravurou cválá jako vítěz přes parcourt evropských dějin. Po necelém roce má být tedy 3. října završen proces sjedno ... více »

Poezie Kultura

Trosky pod hvězdami

Marsden Hartley: Vesnice (1940, olej na plátně). Repro Sage Collections

Tři básně amerického autora Galwaye Kinnella (1927–2014).

1 Celý den sedím pod akrobacií vlaštovek, vedle trosek dřevěného domu, po okna zapadlého do lopuší a maliní. Střecha se propadla, základy rozpadly, nic není, jak bylo, jen záseky v trámech. Noviny v kredenci píší o zapomenutých politicích, v dopise ... více »

Fejeton Kultura

Láska

Foto Tomáš Koloc.

O kapitalismu s láskou

Po včerejším dni, kdy jsem se namlsal (napsal mi legendární dramatik, že se mu líbily moje poslední texty, a cestou z práce mi na mostě, kde jsme se potkali, totéž řekl rozhlasový režisér, jehož jméno není slavné, ale slavné jsou jeho výtvory: je po ... více »