Čtrnáctideník Kulturní noviny

40. číslo pondělí 30. 9. 2019

Téma Věda

Les umírá potichu (1. část)

Obrázek nebo fotografie#26297

Usychání smrků a borovic v německém prostředí se deník taz věnuje intenzivně již delší dobu. Článek U. Fokken ukazuje na podobné strukturální problémy v oblasti správy lesů Německa a České republiky.

Ve druhém suchém létě v řadě usychají modříny, buky i duby – lesní ekosystém už nemůže. Dokonce i lesníci jsou bezmocní. Jednotlivé smrky stále stojí. Ční ze zeleného moře listů mladých buků. Další smrky vysoké do výše pasu pod nimi dorůstají. Z keř ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Osobnosti

František Šimáček

František Šimáček. Repro archiv

Představujeme dalšího průkopníka družstev - Františka Šimáčka (2. 12. 1834 – 5. 5.1885).

Další významnou osobností z historie českého družstevnictví byl novinář, nakladatel a vydavatel, také politik a národohospodář, a hlavně horlivý protagonista vzájemné svépomoci a družstevní spolupráce. Již jako student psal pod pseudonymem Vojtěch B ... více »

Kultura a umění Kultura

War of Inscriptions

Obrázek nebo fotografie#26274

Galerie OFF/FORMAT otevírá výstavní sezonu Válkou nápisů autorů Daniila Revkovskiyeho a Andreye Rachinskiyeho, reflektujících válečný konflikt na východní Ukrajině.

Před pěti lety vstoupila východní Ukrajina, stejně jako jižněji ležící Krym, do hledáčku světových médií. Příčinou se stala širší geopolitická konfrontace, která zde přerostla v krvavou, vojenskou intervencí sousední země podněcovanou válku. Jak se ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Viliam Ján Gruska, samorostlý architekt slovenského kulturního života

Viliam Ján Gruska. Foto archiv

Den před svými třiaosmdesátými narozeninami náhle zesnul Viliam Ján Gruska, člověk, který se výrazně zapsal do několika oborů v oblasti slovenské kultury, počínaje filmem, konče etnografií.

Charismatický, významný, zasloužilý, milovaný, ale někdy také kontroverzní a nemilovaný – to byl Viliam Ján Gruska (24.9. 1936 – 23.9. 2019). V mládí tanečník proslulého souboru Lúčnica, později významný architekt, scénograf, etnograf, pedagog. Po r ... více »

Poezie Kultura

Lina Kostěnková

Lina Kostěnková. Foto Ukrajinský institut v Americe

Báseň bez názvu: proč se člověku někdy zachce v mlčení hledat poezii.

Básníků stále víc je rok co rok. Nebo spíš těch, kteří se zmohou na rým. Do džunglí slov nakladli sítě ok. Však příliš brzy osud kořist přál jim. Zajíce chytli, papoušky a vrabce… Piští a křičí a křidýlky bijí, a není div, že člověku se zachce v mlč ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Franny a Zooey

Pieter d'Hont: Symbol moudrosti. Foto Wikimedia Commons

Ukázka ze zpovědi Franny Glassové, hrdinky novely J. D. Salingera – o tom, proč vysokoškolské prostředí často způsobuje přemýšlivějším povahám psychické potíže.

„A nejhorší to bylo při vyučování,“ pokračovala odhodlaně. „To bylo vůbec nejhorší. Zkrátka mi vlezlo do hlavy – a  ne a ne to dostat ven –, že univerzita je jenom jedna z těch blbáren a nesmyslností , co jsou na světě jen od toho, aby se na zemi ... více »

Fejeton Kultura

Vašek

Foto Tomáš Koloc.

Za otcovským kamarádem.

Už jsem tenhle citát z Nerudovy povídky v jednom nekrologu  použil a musím ho napsat zas: „Chci psát událost smutnou, ale hledí mně do ní co veselá iniciálka obličej páně Vojtíškův. Obličej tak zdravě svítivý a do červena lesklý jako nedělní pečínk ... více »