Týdeník Kulturní noviny

41. číslo pondělí 7. 10. 2019

Téma Domov,Věda

Jak se proměnilo životní prostředí za třicet let a co nás asi čeká dál

Autor během přednášení tohoto textu. Foto archiv LOS.

Autorův příspěvek přednesený také na Litoměřickém odborném semináři 21. 9. 2019.

Dámy a pánové, když jsme na odborném semináři, začnu po akademicku krátkým zamyšlením nad ústředním pojmem. Že ochrana přírody je jen dílčí součástí ochrany životního prostředí, je snad obecně známé. S tím, že „ekologie“ v běžné komunikaci značí buď ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Les umírá potichu (dokončení)

Obrázek nebo fotografie#26363

Usychání smrků a borovic v německém prostředí se deník taz věnuje intenzivně již delší dobu. Článek U. Fokken ukazuje na podobné strukturální problémy v oblasti správy lesů Německa a České republiky.

„Chceš-li najisto zničit les, nesázej nic než čistě smrky“, nechal jeden lesník v roce 1921 vytesat do kamene v Roggenburském lese u Ulmu. Od poloviny 19. století se lesníci opakovaně snažili odrazovat majitele lesů a lesní správy od smrkového šílen ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte!
Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu nedostane do 15. října, přihlaste se na mail družstva, prosím. Zkontrolujeme, zdali byla odeslána.

Když jsem v roce 2018 končil svůj šéfredaktorský mandát, uvědomil jsem si též, že končí víceméně první dekáda existence Kulturních novin. Tohoto ojedinělého mediálního počinu v české historii – ojedinělého, protože družstevního. Vyhlásil jsem zhruba ... více »

Dokument Dokumenty

Redakční sdělení: vyšly papírové speciály KN, vychází slibovaná kniha

titul čtyřstrany

.

Vážení čtenáři a příznivci Kulturních novin, vydali jsme prázdninový odlehčený speciál pro zábavu a propagaci. Pokud byste měli zájem o několik výtisků na nějakou akci, konferenci, festival, napište na druzstvo@kulturni-noviny.cz. Zabalíme, pošleme ... více »

Komentář Domov,Kultura,Osobnosti

Karel Gott jako revizor

Novinový stánek po smrti KG. Foto autor.

Krátce pod povrch národního symbolu.

já nechci růži na rakev já nechci pláč, já chci jen zpěv a do hrobu mně dejte píseň a zpívejte mně naposled (Karel Gott:  Muzika ) Do SSSR přiletěli mírumilovní mimozemšťani. Jako dárek lidu pohostinné země přislíbili, že jeden mrtvý občan SSSR, ... více »

Kultura a umění Kultura

Proč terminátoři (ne)studují umění

Ze hry R. U. R. - než se roboti stali z námětu umělci. Foto University of Michigan

Dosavadní technokracie a výrazná orientace na spočitatelný výkon a úspěch činí z naší současné společnosti jednoduše porazitelného soupeře.

Kdyby se utkali terminátor a predátor, kdo by vyhrál? A kdyby se utkali o Cenu Jindřicha Chalupeckého? Klasická klukovská hádka, při níž dochází k vášnivé komparaci schopností hrdinů, mě přivedla do rozpaků. Přistihl jsem se totiž, že přestože vím o ... více »

Kultura a umění Kultura

Náš člověk v Roveretu jako doma

Petr Vlach před obrazem Cesty (olej, popel, asambláž, kabely a vypínače, na plátně na desce, 174 x 287 cm, 2018). Foto archiv autora

O jedné výstavě s lidskoprávním přesahem a o českém podílu na ní. 

Nadace Opera Campana dei Caduti v severoitalském Roveretu uspořádala v dlouhodobém projektu Human Rights (Lidská práva) další ročník mezinárodní výstavy současného výtvarného umění. Tentokrát s podtitulem Clima (Klima). Výstava byla zahájena ... více »

Poezie Kultura

Chvíle podzimní

Foto Tomáš Koloc.

Báseň Émila Verhaerena v překladu Jaroslava Vrchlického (z knihy Moderní básníci francouzští).

Mým je tvůj smutek, jeseni ty snivá, zvon severákem jenž mi v ucho splývá, to listí zlaté na zemi a krvorudé na mechu, na rybníku, v cestách všude mé slzy, stromů slzy, mé jsou krvorudé. Mým je tvůj smutek, jeseni ty snivá, ty záchvěvy, ta roze ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Cesta k Wigan Pier

Nezaměstnaní ve Wiganu. Foto archiv

Severoanglické město Wigan proslavil nejen fotbalový tým, který v roce 2013 vyhrál pohárovou soutěž, ale také George Orwell, který zde pobýval v roce 1936 a ve svých reportážích vylíčil dopad hospodářské krize na místní horníky.

Vyjde najevo, že příjem rodiny žijící z podpory se v průběhu pohybuje kolem třiceti šilinků týdne. Nejméně čtvrtinu z toho lze přitom odečíst na nájem, takže průměrnému jednotlivci, ať dítěti nebo dospělému, musí na jídlo, ošacení, otop i jiné zabez ... více »

Fejeton Kultura

Každý chce vydělat

Čeští průkopníci v Texasu. Foto archiv

Fejeton o stavu světa.

Za našeho milého socialismu se každou chvíli o něco bojovalo, tu o zrno, tu o černé zlato – uhlí, tu o bílé zlato – řepu, anebo se vedly kampaně, třeba proti plýtvání jídlem: ve školách se vysypávaly koše, a běda, když se mezi odpadky objevily nějak ... více »