Čtrnáctideník Kulturní noviny
41. číslo pondělí 7. 10. 2019
Jak se proměnilo životní prostředí za třicet let a co nás asi čeká dál

Autorův příspěvek přednesený také na Litoměřickém odborném semináři 21. 9. 2019.
Dámy a pánové, když jsme na odborném semináři, začnu po akademicku krátkým zamyšlením nad ústředním pojmem. Že ochrana přírody je jen dílčí součástí ochrany životního prostředí, je snad obecně známé. S tím, že „ekologie“ v běžné komunikaci značí buď ... více »
Les umírá potichu (dokončení)

Usychání smrků a borovic v německém prostředí se deník taz věnuje intenzivně již delší dobu. Článek U. Fokken ukazuje na podobné strukturální problémy v oblasti správy lesů Německa a České republiky.
„Chceš-li najisto zničit les, nesázej nic než čistě smrky“, nechal jeden lesník v roce 1921 vytesat do kamene v Roggenburském lese u Ulmu. Od poloviny 19. století se lesníci opakovaně snažili odrazovat majitele lesů a lesní správy od smrkového šílen ... více »
Redakční sdělení: vyšly papírové speciály KN, vychází slibovaná kniha

.
Vážení čtenáři a příznivci Kulturních novin, vydali jsme prázdninový odlehčený speciál pro zábavu a propagaci. Pokud byste měli zájem o několik výtisků na nějakou akci, konferenci, festival, napište na druzstvo@kulturni-noviny.cz. Zabalíme, pošleme ... více »
Karel Gott jako Revizor

Krátce pod povrch národního symbolu.
já nechci růži na rakev já nechci pláč, já chci jen zpěv a do hrobu mně dejte píseň a zpívejte mně naposled (Karel Gott: Muzika ) Do SSSR přiletěli mírumilovní mimozemšťani. Jako dárek lidu pohostinné země přislíbili, že jeden mrtvý občan SSSR, ... více »
Proč terminátoři (ne)studují umění

Dosavadní technokracie a výrazná orientace na spočitatelný výkon a úspěch činí z naší současné společnosti jednoduše porazitelného soupeře.
Kdyby se utkali terminátor a predátor, kdo by vyhrál? A kdyby se utkali o Cenu Jindřicha Chalupeckého? Klasická klukovská hádka, při níž dochází k vášnivé komparaci schopností hrdinů, mě přivedla do rozpaků. Přistihl jsem se totiž, že přestože vím o ... více »
Náš člověk v Roveretu jako doma

O jedné výstavě s lidskoprávním přesahem a o českém podílu na ní.
Nadace Opera Campana dei Caduti v severoitalském Roveretu uspořádala v dlouhodobém projektu Human Rights (Lidská práva) další ročník mezinárodní výstavy současného výtvarného umění. Tentokrát s podtitulem Clima (Klima). Výstava byla zahájena ... více »
Chvíle podzimní

Báseň Émila Verhaerena v překladu Jaroslava Vrchlického (z knihy Moderní básníci francouzští).
Mým je tvůj smutek, jeseni ty snivá, zvon severákem jenž mi v ucho splývá, to listí zlaté na zemi a krvorudé na mechu, na rybníku, v cestách všude mé slzy, stromů slzy, mé jsou krvorudé. Mým je tvůj smutek, jeseni ty snivá, ty záchvěvy, ta roze ... více »
Počteníčko: Cesta k Wigan Pier

Severoanglické město Wigan proslavil nejen fotbalový tým, který v roce 2013 vyhrál pohárovou soutěž, ale také George Orwell, který zde pobýval v roce 1936 a ve svých reportážích vylíčil dopad hospodářské krize na místní horníky.
Vyjde najevo, že příjem rodiny žijící z podpory se v průběhu pohybuje kolem třiceti šilinků týdne. Nejméně čtvrtinu z toho lze přitom odečíst na nájem, takže průměrnému jednotlivci, ať dítěti nebo dospělému, musí na jídlo, ošacení, otop i jiné zabez ... více »
Každý chce vydělat

Fejeton o stavu světa.
Za našeho milého socialismu se každou chvíli o něco bojovalo, tu o zrno, tu o černé zlato – uhlí, tu o bílé zlato – řepu, anebo se vedly kampaně, třeba proti plýtvání jídlem: ve školách se vysypávaly koše, a běda, když se mezi odpadky objevily nějak ... více »