Čtrnáctideník Kulturní noviny
43. číslo pondělí 21. 10. 2019
Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (1. část)

V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku - jímž bylo právě referendum, které se konalo 5. listopadu 1978. Přinášíme první díl výboru z textu, který může ukázat cestu i mnohým občanům dnešní České republiky…
Hnutí proti atomovým elektrárnám sahalo od spolkové země Vorarlbersko až po Vídeň, od Horního a Dolního Rakouska až po Štýrsko a z politického pohledu od extrémní levice až daleko po pravici. Charakteristikou hnutí proti atomové elektrárně v Zwenten ... více »
My máme pravdu, oni mají dálnici

Ke třicátému výročí založení Dětí Země.
Děti Země, jedna z nepřehlédnutelných „ekonevládek“, slaví 30 let od svého vzniku. Vznikla ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody na základě rozhodnutí asi 60 lidí na setkáních v září a v říjnu 1989, tedy těsně před listopadovým převr ... více »
Antologie Kulturních novin Člověk a jeho svět pokřtěna

Uvedena do života, resp. do společnosti.
V Hradci Králové v krásných prostorách Biskupské knihovny editor Jiří Plocek za přítomnosti několika dalších autorů (Milan Daniel, Jiří Guth, Jaromír Janák, Tomáš Koloc, Jaroslav Kovanda a Petr Kovář) a přátel Kulturních novin pokřtil novou knížku ... více »
Povídka k výstavě Miloslava Sonnyho Halase

U příležitosti nedožitých 73 let uspořádala Společnost přátel Sonnyho výstavu obrazů v Divadle Bolka Polívky s názvem Ať meleš, jak meleš, nenameleš! z díla brněnského výtvarníka Miloslava Sonnyho Halase.
Je to již třináctá výstava v pořadí od jeho úmrtí a zdá se, že i poslední, která byla sestavena díky nevšedně ochotným přátelům a příznivcům a organizátora Ivo Dostála. Vystavena jsou v naprosté většině díla dosud v této sérii výstav zatím neviděná ... více »
Důstojný průvodce po zrůdách

Kolik má Brno soch?
Zdaleka ne vždy se stane, že je kniha, označovaná jako průvodce, zároveň krásná. Autorskému kolektivu knihy Sochařské Brno 1989–2019 se to podařilo. Ne, nečekejte luxusní rozměrnou obrazovou publikaci, velikost je tu průvodcovsky praktická, kapesn ... více »
Marný den

Zádumčivá báseň mexického autora Enríqueho Gonzáleze Martíneze.
Jezero. Vrba, plačící na spící hladinu. Kraj slzí stejně, zhalit skomíravým šerem. Tajná nit pojí každou dávnou hodinu s hodinou přítomnou… Plačící vrba nad jezerem. Naplnil jsem své dny? V podivných úplňcích, když na mých blouděních se leskly za ... více »
Počteníčko: Kradená literatura

Knihy mívají své osudy, jež bývají dramatické, paradoxní i poučné – jak dokazuje následující soudnička Ignáta Herrmanna, která vyšla v Národních listech 27. listopadu 1885.
Máme tedy také kousek literární historie ze soudní síně, ovšem, velmi smutné literární historie. Snad si čtenář pomyslí, že měl přijít do kriminálu někdo pro přílišné „podporování“ literatury české — nikoli, pánové, ráčíte býti na omylu. Ještě nikdo ... více »
Soused mi nevěří

Fejeton z doby postfaktické.
Mám souseda, dobrého souseda. Takového, s kterým neřešíme, jestli je jeho slepice zrovna na jeho, nebo na mé straně plotu, protože si přeci neomezím přísun vajíček se žloutkem barvy pomeranče pro mé kulinářské snažení. Maximálně se přeme při ping-po ... více »