Čtrnáctideník Kulturní noviny

45. číslo pondělí 4. 11. 2019

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Vytvářejte místa pro slova!

Obrázek nebo fotografie#26569

Schafft Orte für Worte! Pod rázným titulkem s vnitřním rýmem uveřejnily sesterské družstevní noviny taz shrnující ohlédnutí za letošním knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem. Pro Kulturní noviny je přeložil Pavel Mašarák. - Norská čtenářská kultura, svoboda slova a tisku, Handke a množství cen: to byl ve zkratce Frankfurtský knižní veletrh 2019.

Nad vchodem do veletržního fóra je velkými písmeny napsáno „Velkome“; tam, kde má svůj pavilon Norsko jako čestný host. Pojem literární krajiny bere tato hostující země doslova: 23 stolů na knihy zaplněných mnoha norskými tituly je roztroušeno po ro ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Miloslava Pošvářová: Hloupost kvete a je jí o mnoho víc než v předchozích letech

Foto Swindonweb.com

Rozhovor s držitelkou Ceny Františka Kriegela o (ne)fungování českého státu.

Kolik peněz polyká předražená výstavba silnic a dálnic v ČR? Dá se nějak přiblížit, jakým způsobem tyto peníze mizí? Vyčíslit to nelze. To je jako nabírat sítem vodu. Jestliže práce nemá systém, unikají vám peníze všude. Od přípravy staveb po realiz ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (3. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme třetí část výboru z textu, jehož první části najdete zde a zde, a který může ukázat cestu i mnohým občanům dnešní České republiky…

Zwentendorf je připraven k provozu, ve Svatém Pantaleonu začínají první stavební přípravy poté, co byli vystěhováni a odškodněni přímí sousedi. Pro pozorování povětrnostních poměrů a pro zajištění důkazů je na otevřeném poli vztyčen 70 metrů vysoký ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Překročit horizont událostí

Jiří Staněk, Prostorová zvláštnost 19, skládáž, papír, 19×33cm, 2019. Foto: archiv autora

Výstava s názvem It can never be the same je první z letošního cyklu výstupů iniciativy Výtěr, která se již potřetí pokouší propojovat výtvarné umělce a teoretiky umění. Kurátorka Martina Ivičič propojila vyšívané kapoty aut a skříně Maud Kotasové se skládanými papírovými obrazy Jiřího Staňka.

Čo ak opustené a zabudnuté miesta nie sú vôbec opustené? Kedysi v nich pulzoval život a odohrávali sa v nich mnohé ľudské osudy. Prechádzame sa po opustených halách, výrobných fabrikách či baniach, ale je to len naša aktuálna existencia v danom časo ... více »

Poezie Kultura

Téměř strom

Amfiteátr v Delfách. Foto Wikimedia Commons

Z tvorby klasika novořecké poezie Janise Ritsose (1909–1990), člena komunistické strany, účastníka protinacistického odboje a politického vězně v době vojenské diktatury, laureáta Zlatého věnce Strugy, editora antologie československé poezie v řeckých překladech.

  Bere do rukou nejrůznější věci – kámen, rozbitou cihlu, dvě ohořelé zápalky, rezavý hřebík z protější zdi, list, který vlétl oknem, kapky, jež stekly ze zalitých květináčů, slámečky, které ti včerejší vítr přivál do vlasů – to všechno vezme a na d ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Herec

Foto Wikimedia Commons

Jak známo, dramatické dílo je odborně definováno jako komunikace komunikací o komunikaci. Občas se v něm ale skutečnost s fikcí trochu pomíchají, jako v následující povídce Michaila Zoščenka.

Tahle povídka je příběh ze života. Stalo se to v Astrachani. A vykládal mi to jeden tamní ochotník. Tak si to vyprávění poslechněte: „Vy se mě tedy ptáte, panstvo, jestli jsem byl někdy v životě hercem… No ano, byl. Hrál jsem divadlo. Tohle umění js ... více »

Fejeton Kultura

F. L. Věk

Foto Tomáš Koloc.

Rozjímání nad jedním zachráněným původním jazykem a texty od Aloise Jiráska, Otto Zelenky a Jednoty bratrské, které v něm byly napsány.

Mám moc rád seriál F. L. Věk. Když provádím po naší knihovně  – která byla založena ve Věkově době a která je tak podobná benediktinské knihovně, v níž se F. L. Věk odehrává – vyprávím její dějiny skrze F. L. Věka. Inspirovalo mě, když jsem po ní p ... více »