Čtrnáctideník Kulturní noviny

46. číslo pondělí 11. 11. 2019

Téma Domov

Jaké to tenkrát bylo – sametový Listopad a následující dění mimo Prahu

Foto Ota Nepilý

Výročí listopadového převratu si připomínáme "opožděnou" dvojrecenzí publikací, které se soustředí na dění v letech 1989-1990, resp. 1992 mimo hlavní město. Je to dobrá příležitost připomenout si tehdejší ideály, k nimž se přibližujeme jen velice pomalu, pokud vůbec.

Americký historik James Krapfl ve své Revoluci s lidskou tváří nehledá přímo odpověď na otázku, zda při každém výročí listopadového převratu z r. 1989 „je co slavit“. Spíše – a není jisto, zda záměrně – nám taktně ukazuje, co stojí za to si připomín ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Společně za slunce a svobodu

Foto Pavel Vlček

Česko-rakouské protijaderné sdružení udělilo cenu Slunce a svoboda 2019 Josefu a Míše Šuplerovým, Mathildě Halla a Fritzi Witzanymu.

Hlavním cílem česko-rakouského sdružení  Společně za slunce a svobodu (zkráceně také Slunce a svoboda) je přechod k zásobování energií na bázi obnovitelných zdrojů energie a ukončení provozu jaderných elektráren, především pak jaderné elektrárny Te ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (4. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplyne 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme čtvrtou část výboru z textu, jenž je tentokrát věnována jedinému „drobnému“ člověku, který dokázal mnoho: MUDr. Alfredu Tisserandovi. I jeho příběh může ukázat cestu mnohým občanům dnešní České republiky…

Od té doby co hornorakouský zemský hejtman Heinrich Gleissner už povolil jednomu provozovateli malých vodních elektráren odběr vody, respektive vypouštění, a tím zničení soutěskové a průrvové trasy řeky Waldaist v Mühlviertelu, mi byly Svaz na ochra ... více »

Kultura a umění Kultura

Pod napětím (Písně se zvláštní energií 1.)

Obal alba Sailing to Philadelphia, obsahujícího nahrávku Speedway At Nazareth.

O energii, hrubé, mocné i poetické

„Půjdu tam a zmlátím ho. A ty půjdeš se mnou,“ pravil zastřeným, mírně chraplavým hlasem ošuntělý chlapík v čapce. Pohlédl na obtloustlého muže, který seděl naproti němu, půllitr piva před sebou, a s otupělým úsměvem se kymácel na židli. „Nikam nepů ... více »

Kultura a umění Domov,Vzdělávání,Kultura

Besedy o vzniku a vývoji Masarykovy čtvrti v Brně

Foto Jana Mlatečková

Jak lépe poznat pozoruhodnou část Brna.

Stejně jako v březnu a dubnu 2001 se pár nadšenců z této půvabné městské části rozhodlo zpříjemnit jejím obyvatelům a dalším zájemcům několik předvánočních večerů besedami a přednáškami o její historii, kultuře, architektuře i dalším směřování, proj ... více »

Poezie Kultura

Sametová revoluce

Autor před svou základní školou (dnes ZŠ Jana Palacha Všetaty) během Sametové revoluce. Foto ze záznamu České televize, jehož odkaz najdete v textu.

Redaktor KN Tomáš Koloc (1977) ve své básni popsal vzpomínku na události třicet let staré, které prožil v jedné malé české vsi, jejíž jméno není zcela neznámé (viz. stopáž 2:53 záznamu ČT, z něhož pochází doprovodné foto autora). Příběh této básně se nicméně mohl odehrát i kdekoli jinde…

V listopadu 1989 jsem objevil že magneťák kterej si máma před dvaceti lety přivezla ze Ženevy (hned potom za ní zapadla všechna vrátka) umí nahrávat Pustil jsem rádio a nahrával všechno co tam bylo předpověď počasí občasný dážď alebo dážď zo snehom ... více »

Literární ukázka Kultura

Provolání vysokoškolských studentů dělníkům a rolníkům Československa

Foto Ota Nepilý

Malý dokument z doby před třiceti lety jako připomínka ideálů, na které se tak rychle zapomnělo…

My, studenti československých vysokých škol, co nejrozhodněji protestujeme proti brutálnímu rozehnání pokojné manifestace, která se konala 17. listopadu 1989 v Praze u příležitosti Mezinárodního dne studentstva a uctění památky Jana Opletala, zavraž ... více »

Fejeton Kultura

Za rovná práva mužů!

Foto Tomáš Koloc.

Sen o rovné budoucnosti

Vrátil jsem se z demonstrace za rovnost pohlaví. Abyste dobře rozuměli, tedy za to, aby muži měli stejná práva jako ženy. Na tribuně jsem pronesl plamenný projev a užíval si chvilky slávy, když mne kameramani v padnoucích oblecích, s tmavými brýlemi ... více »