Čtrnáctideník Kulturní noviny
47. číslo pondělí 18. 11. 2019
Nebudeme čekat na stát

Družstva by mohla vyřešit problémy regionů s úbytkem obyvatel, říká Ralf W. Barkey, předseda představenstva německého Svazu družstev (Genossenschaftsverband).
taz: Pane Barkeyi, kdy je družstvo nejlepší právní formou pro podnikání? Ralf W. Barkey: To je samozřejmě chyták. Určitě víte, že družstvo považuji za nejlepší právní formu obecně. Jasně. Ale co je na družstvu tak dobrého? Družstvo jako právní forma ... více »
Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (5. část)

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Přinášíme pátou část výboru z textu, jenž je tentokrát věnována protiatomovému hnutí rakouských učitelů. Snad tento příběh ukáže (v období těsně po období jejich stávky) cestu i jejich českým kolegům.
V roce 1975 jsem vedle práce na škole ještě měla složit zkoušky na Vídeňské univerzitě. Musela jsem se tu na chodbě zastavit před největší posluchárnou u informačního stanoviště studentů biologie, protože jsem nemohla kolem tématu projít jen tak. Té ... více »
Brněnský listopad 1989 ve filmovém dokumentu

Malé, ale působivé ohlédnutí za atmosférou dnů, v nichž se lámala totalitní moc. Velké hnutí v Brně i obtížné krůčky v regionech.
V brněnském kině Scala měl ve čtvrtek 14. listopadu první neoficiální projekci hodinový film Brněnský listopad autorů Jiřího Voráče a Jiřího Mikuly. Jeho oficiální premiéra 17. listopadu byla součástí Festivalu 30 let svobody, jejž pořádá Masaryko ... více »
Barevná rapsodie Vojtěcha Jasného

Za režisérem-mystikem (1925–2019).
„Tady je tvůj Rhodos a tady skákej, a co jsme si upekli, to si také snězme. Ale co jsme si vlastně sami upekli? Co jsme mohli a co jsme nemohli? Sbohem, všichni moji dobří rodáci. Sbohem, a kdybychom se už neviděli, vyplň se osude...“ (Vojtěch Jasný ... více »
Rodáci a my

Malé ohlédnutí za Vojtěchem Jasným a jeho nejslavnějším filmem v čase všeobecného bilancování.
Odchodem Vojtěcha Jasného se symbolicky uzavřela jedna kapitola v dějinách české kinematografie: byl posledním významným režisérem, který debutoval ještě před nástupem nové vlny. Přesto nejde o pouhou historii, silné umělecké dílo je nadčasové, jako ... více »
Sex, sýry a deprese

Nový román Michela Houellebecqa nejen o stárnoucích mužích.
Nový román Michela Houellebecqa Serotonin je (opět) poměrně čtivý a provokativní. Vypravěčem je šestačtyřicetiletý dobře situovaný zemědělský inženýr, který hodně vzpomíná a trochu rekapituluje. Bojuje s depresemi a vyhasínáním libida – což je ved ... více »
O písničkách, co otevírají dveře …kam? (Písně se zvláštní energií 2.)

O homeopaticky jemné energii, která otevírá zasuté…
Kamarád Jirka zveřejnil písničku , která ho nabíjí, a popsal, jak to působí. Já mám taky pár takových „bateriových“ (mezi nimiž kupodivu vítězí dost tvrdá skladba Fuck The Millenium od skupiny The Scooter). Jenže moje duše nějak stále častěji pot ... více »
Frank Aig-Imoukhuede: Muž má mít jen jednu ženu

Báseň o konfrontaci africké tradice s „novou kultůrou“.
Zkusil sem kostel, zkusil sem soud. A každej mluví vo „nový kultůře“, vo „rovnoprávnosti“, vychvaluje „rozvod“. Řvou, div že nepřídu vo uši: Muž má mít jen jednu ženu! Otec mýho otce jich měl plnej barák a vobešel se bez těch řečí vo „rovnoprávnosti ... více »
Počteníčko: Pohřební obyčeje v moravském Valašsku

Článek Matouše Václavka, který vyšel v časopise Světozor v květnu 1883, je svědectvím o časech, kdy bylo Valašsko ještě do značné míry svět sám pro sebe.
Je-li kdo nemocen, nevolají hned lékaře, nýbrž užívají rozličných domácích prostředkův. Až když má nemocný smrť na jazyku a nemůže už jísti »bílého« chleba (t.j. pekařského), teprve pošlou pro »panáčka« (kněze) a pro lékaře. Obyčejné nemoci, jimiž l ... více »
Listopadání

O spadlém listí času všeho druhu.
já vzpomínám vítr jde sám smýká hluše mnou do všech stran žene mě tam jak list suše" (z básně Paula Verlaina Uschlý list, přeložené autorem fejetonu) Každý listopad máme v Hradci Králové Den národů. Pořádá se ve velkém sále Starého Adalbertina. A ... více »