Čtrnáctideník Kulturní noviny

48. číslo pondělí 25. 11. 2019

Téma Zahraničí,Ekonomika,Věda

Apel 1 500 vědců: nová společná zemědělská politika EU musí směřovat k udržitelnosti

Foto Tomáš Koloc.

Sedmnáct vědců (zemědělců, ekologů, sociálních geografů, biologů, sociologů a dalších oborů) z Německa, Rakouska, Finska a Portugalska sepsalo a už více než 1 500 dalších (mj. ze všech členských států EU zatím kromě Lucemburska) podpořilo prohlášení k přípravě nové Společné zemědělské politiky (EU). Jeho hlavní editor Guy Pe‘er působí v Německém centru pro integrovaný výzkum biologické rozmanitosti v Lipsku. Přinášíme výtah z tohoto dokumentu, protože podle našeho soudu jde o hodně. 

Sektor zemědělství je v současné době hlavní příčinou silou úbytku biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb v Evropě. Společná zemědělská politika Evropské unie (SZP) bohužel dosud nejen podporuje škodlivé zemědělské postupy ve vztahu k příro ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika

František Cyril Kampelík (28. 6. 1805 Syřenov – 8. 6. 1872 Kukleny)

František Cyril Kampelík. Foto archiv

Jedna ze známých osobností českého národně politického a kulturního života a hospodářského snažení první poloviny 19. století. Proslul jako horlivý i poněkud svérázný buditel národa, politik, iniciátor „lidového peněžnictví“ a lékař. Rozsah jeho celoživotního díla svědčí o tom, že svoji pozornost zaměřoval na více oblastí tehdejšího života v českých zemích.

František Kampelík se narodil v Syřenově u Jičína jako syn mlynáře. Rodina se později přestěhovala do nedaleké Březky, kde také začal chodit do školy. Byl nadaný a po prvním stupni postoupil na gymnázium v Jičíně, které ukončil roku 1824. Chtěl pokr ... více »

Společnost a politika Kultura

Co se vrací

Foto Tomáš Koloc.

Emeritní šéfredaktor Kulturních novin už před třiceti lety díky inspiraci lámy Mipama jasně rozpoznal význam harmonie vztahů mezi lidmi – pro sebe sama. Je to obtížné, ale možné a z jistého hlediska snad i nutné: povznést se nad neplodné osobní půtky a vzteky a vnímat druhého jako rovnocennou bytost, která má svůj jedinečný osud i úděl.

Konec 80. let mne zastihl v situaci, která určila s absolutní platností můj další život. Opustil jsem přírodovědecký výzkum (sice jsem se do něj později načas vrátil, protože mi byl blízký, ale už to nemělo charakter životní definitivy) a vydal se n ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (6. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!") a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Po minulých částech výboru z textu, které mapovaly postoje umělců, lékařů či učitelů přinášíme šestou část, jež je tentokrát věnována postojům odborářů, matek a katechetů. Snad tento příběh ukáže cestu i jejich českým protějškům…

Obrátili jsme se na Vaši kancelář, abychom s Vámi mohli pohovořit o otázkách atomové energie. Vzhledem k Vašemu jistě nabitému programu jsme se hned přizpůsobili termínu 16. února, který byl Vaší kanceláří vyhodnocen jako vhodný. Při následné domluv ... více »

Kultura a umění Kultura

Na vrcholku světa (Písně se zvláštní energií 3.)

Shonen Knife

Kdysi jsem míval rád televizní pořad Kino a já – člověk se z něj dozvěděl vždy něco nového nejen o filmech, ale také o tom, kdo je vybíral. Televize mě v tomto smyslu sotva kdy osloví, ale proč si na to alespoň nezkusit zahrát.

Váhal jsem, zda mám po vzoru kolegů napsat něco o svých oblíbených písních. Nechci předstírat, že hudbě rozumím, natož vnucovat někomu svůj chatrný vkus: pokusy o rozbor hudby navíc mohou připomínat ty nešťastné vypravěče, kteří každou anekdotu znič ... více »

Poezie Kultura

Dneska jsem nešel do kostela

Joaquín Sorolla: Děti na pobřeží. 1904, olej na plátně. Repro Philadelphia Museum of Art

Báseň Ogdena Nashe.

  Dneska jsem nešel do kostela, a věřím, že Pán Bůh uváží, jak širé moře bíle a modře hrálo si s dětmi na pláži. On ví, jak krátký je letní den, on ví, jak letmý jsem tu host, on ví, že až mě zavolá, budem pak spolu víc než dost.   ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Obchodník s banány

Obrázek nebo fotografie#26770

Jean-Paul Sartre vzpomíná na své literární začátky: změní se dítě ve spisovatele, nebo je naopak spisovatelství způsob, jak zůstat dítětem?

Požádal jsem, aby mi dali sešit, lahvičku fialového inkoustu a na obálku jsem napsal: „Románový sešit“. První dokončený román jsem nazval: „Pro motýla“. Nějaký vědec, jeho dcera a atletický cestovatel postupovali proti proudu Amazonky, hledajíce vzá ... více »

Fejeton Kultura

Výpisy z deníku

Jak vyndat trn nenávisti z řiti světa? Repro Pablopicasso.com

Fejeton o tom, že všichni chceme, aby nás bylo slyšet. 

26. 10. 2019 Včera jsem zaznamenal, jak soudce Rychetský hřímá a lká nad tím, jací jsou lidé na internetu sprosťáci, že by se s tím mělo něco podniknout. Určitě jsou, ale já o nich nevím, protože, nemaje čas, je nečtu. Už jsem to kdesi na začátku to ... více »