Komentář Domov,Zahraničí,Politika

RONA, ROA a šťavnaté diskuse

Foto Bundesarchiv

Potíže s Ruskem (SSSR) a další střípek do mozaiky informací o vlasovcích.

Aby v Česku byla nějaká veřejná, internetová i hospodská debata pořádně šťavnatá, patetická a dramatická (podobně jako u vlasovců), potřebuje mj. splňovat tři podmínky:
1) Pokud možno by v ní měl figurovat utiskujíci SSSR (Rusko), zdroj starého zadřeného historického traumatu. S ním se musí zpětně bojovat, i když už byl dávno poražený, protože v době, kdy se o té porážce rozhodovalo, většina Čechů proti SSSR nic moc neudělala. Nikdy jsem nečetl třeba o nějaké české domácnosti, která by někdy v období 1968-1989 ukrývala sovětského dezertéra, co chtěl na Západ nebo se hodlal vyhnout převelení do Afghánistánu.
2) Debata by měla pojednávat o starých událostech, které už nelze změnit a nevyžadují nějaký aktivní přistup, přinášející riziko pro diskutéra a jeho rodinu.
3) Debata by měla zahrnovat nějaké heroické i démonické postavy nebo skupiny, se kterými se člověk může snadno identifikovat nebo je odsuzovat - opět bez rizika.
U pomníků pro vlasovce narušuje třetí bod „Brigáda Kaminski“ (RONA – anglicky o ní více zde, česky o Kaminském zde), za kterou se údajně Vlasov i Buňačenko styděli a přidělení jejích trosek k Ruské osvobozenecké armádě (ROA) si nepřáli. Ve Varšavě ´44 měla kromě jiného pobít personál a pacientky ženského pavilonu jedné nemocnice. Nicméně i tihle lidi, tvořící protipól „normálnějších“ vlasovců, kteří se k ROA dali třeba kvůli jídlu (lepšímu než v německém lágru) se částečně osvobození Prahy účastnili. V českých knížkách a na webech existují fotografie těch samých postav z Varšavy a pak z Prahy. Abych nezapomněl, brigádě Kaminsky (RONA) údajně patřilo i těch několik T-34/76, které pak měla ROA v Praze. 

Demagogie (pro-)ruských diskutérů spočívá v posunování významů - činnost RONA ve Varšavě rozšiřují na celou ROA, z ROA vybírají ten nejhorší materiál a zamlčují, že velkou část ROA tvořili rudoarmějci, kteří prostě nechtěli zdechnout hladem a proto se nechali naverbovat do ROA. Část z nich posléze i z ROA dezertovala. Pavel Novotný chtěl rozpoutat debatu, mohl ale načíst víc některé detaily a soupeře nachytat. Zbytečně v debatě někde ustupuje (všichni vlasovci nebyli zločinci, jak Novotný pod tlakem připouští). Mohl poukázat na to, že Rudá armáda dokonce vytahovala vlasovce, zraněné v bojích s Němci, z pražských nemocnic, nebo se zeptat na to, proč tak obrovské statisícové zástupy různých národů SSSR (nejen vlasovci) raději sloužily zpočátku nacistům. Podle mého soudu hlavně proto, že jim připadali civilizovanější než stalinisté. Na rozdíl od redaktorů Fóra 24, kteří mají pocit, jak to Novotný Rusákovi natřel, mám spíš dojem, že přesně takový obraz českého politika-klauna se Putinovým propagandistům hodí.