Čtrnáctideník Kulturní noviny

50. číslo pondělí 9. 12. 2019

Kultura a umění Domov,Kultura

Jsou umělci svědomím společnosti?

Tellegraph Gallery

Přerovský exekutor a sběratel umění Robert Runták otevřel nové umělecké centrum v Olomouci.

Symbolicky sedmnáctého listopadu byl otevřen nový velkorysý prostor pro umění – Telegraph Gallery v Olomouci. Po osvědčeném vzoru předešlé brněnské Adam Gallery či současné Fait gallery tak vzniká další zázemí pro sbírku soukromého sběratele umění s ... více »

Společnost a politika Domov

Možnosti a způsoby řešení návratu lidí bez domova do bydlení (Den druhý, poslední: Prezentace výstupů z pracovních skupin)

Osvícení. Zleva Tomáš Surovka (Armáda spásy), Martin Potůček a Libor Prudký (CESES), Petr Prinz (Charita Olomouc). Foto Tomáš Koloc.

31. října – 1. listopadu 2019 se na půdě Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV UK odehrálo kolokvium s titulním názvem, které se snažilo najít odpovědi na otázky ohledně jednoho z nejpalčivějších fenoménů naší dnešní skutečnosti. Zazněly na něm překvapivé pohledy, ale především (pr)úniky informací ze státních organizací, jejichž pracovníci se kolokvia také zúčastnili. Jediným přizvaným novinářem, jenž nakonec přijel, byl redaktor KN, který vám nyní předkládá závěrečnou část své dvojdílné reportážní zprávy z onoho setkání, jejíž první část jste si mohli přečíst v předchozím čísle.

Organizátoři: Martin Potůček – matematik, politolog, sociolog a filosof, dlouholetý ředitel CESES, svolavatel kolokvia Libor Prudký – ekonom a sociolog CESES, předsedající kolokvia Miroslava Klejnová – demografka, administrátorka kolokvia Naše skupi ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Lidé proti hrabošům (a naopak), nebo lidé proti lidem?

Aktuální výskyt hrabošů v ČR

Hraboši škodí, ale nejspíš jich už ubývá. Lidé se o nich přou nebo si aspoň nerozumějí, ale jejich domluva je přitom možná a tuze potřebná.

Rádi bychom přinesli něco jako zprávu o stavu hrabošů na českých polích, ale aktuální údaje neznáme. Zemědělský svaz ČR sice 14. listopadu vyhlásil, že „stavy hrabošů stále rostou“, ale neuvedl, jak na to přišel. Existuje databáze pozorování, kterou ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (8. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Po minulých částech výboru z textu, které mapovaly postoje nejrůznějších profesí a osobností sdružených v protijaderném hnutí, uslyšíte příběh, který je pro dnešního českého čtenáře téměř neuvěřitelný: vyprávění maoistického komunisty, který se dostal do čela hnutí konzervativních vědců, učitelů a kněží a který se během blokády elektrárny před četnictvem vzájemně ukrýval – s funkcionářem konzervativní Rakouské lidové strany…

„Jako obvykle se mezi opravdové odpůrce atomové energie vmísily také silné skupiny levicových extremistů, kteří zneužili demonstraci pro své účely“, napsal deník Die Presse dne 27.10. 1977 o velké demonstraci proti Zwentendorfu v den státního svátku ... více »

Kultura a umění Kultura

Hudební (nejenom) vánoční tipy

Valašský multiinstrumentalista Marian Friedl. Foto Jiří Plocek

Během posledního roku vyšlo několik pozoruhodných titulů, které anoncujeme v následujícím textu. Pro milovníky lidové hudby, jejích modernějších přesahů a jazzu jsou to počiny, jež mají nadčasovou hodnotu.

Kosecké písně Tři muziky (Kubíci, Rubáš, Soláň) ze tří oblastí – Horňácko, okolí Buchlovic a kraj kolem valašského Soláně – doprovázejí tamní lidové sbory v souboru písní s koseckou tematikou. Ruční kosení trávy, které v průběhu druhé poloviny 20. s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Nádražní rekviem (Písně se zvláštní energií 5.)

Foto z klipu písně.

.

Když jsem poprvé uviděl tenhle klip , dojal mě až k slzám. Nevím proč. Že je advent? Že jsem doma sám? Že krásná barokní hudba? Že jsem se sám málem narodil ve vlaku a strávil v něm půlku života? Každé české nádraží má svou znělku , která pochází ... více »

Poezie Kultura

Bílá pohádka

Karl O'Lynch von Town: Zimní krajina u průsmyku Sella

Báseň slovinského autora Kajetana Koviče pro adventní usebrání.

 

Křížem krážem stopy vedou, křížem krážem sněžnou plání. Kdo ví, přede mnou kdo kráčel, kdo ví, kdo teď za mnou jde. Všechny cesty, věčně staré, všechny ony vedou k smrti. Na počátku narození, věčně nový každý krok. Křížem krážem stopy vedou, křížem ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Vrchní agent

Arkadij Averčenko v karikatuře neznámého autora

Úryvek z autobiografie Arkadije Averčenka – o tom, jak důležité je pochopit zákony služební subordinace.

Vzpomínám si i na svůj první den v zaměstnání, které jsem si opatřil v jakési ospalé spedici pro přepravu nákladů všeho druhu. Dostavil jsem se snad už někdy v osm ráno a v kanceláři zastihl jediného živáčka ve vestě bez saka – velice přívětivého a  ... více »

Fejeton Kultura

Zmrtvýchvstávání

Foto Tomáš Koloc.

.

Znáte ten pocit, když u břehů vašeho vnímání náhle přistane zcela nová pevnina? Staří Řekové v takovém případě volali "Heuréka!" ("Mám to!") Stejný pocit jsem měl, když jsem si před lety v  článku , který napsal Bruno Solařík, přečetl starou uzbecko ... více »