Fejeton Kultura

Zmrtvýchvstávání

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o tom, že žádný mrtvý nevstává z hrobu sám.

Znáte ten pocit, když u břehů vašeho vnímání náhle přistane zcela nová pevnina? Staří Řekové v takovém případě volali "Heuréka!" ("Mám to!") Stejný pocit jsem měl, když jsem si před lety v článku, který napsal Bruno Solařík, přečetl starou uzbeckou legendu, že kdo otevře hrob vůdce Zlaté hordy Tamerlána (Shakespearův současník Christopher Marlowe o něm napsal hru) rozpoutá obrovskou válku. Sovětští vědci Tamerlánovu hrobku po dlouhých diskuzích otevřeli 19. června 1941 - a tři dny nato, 22. června, napadl Hitler Sovětský svaz. Když jsem se tohle dozvěděl, napadlo mě, že zároveň s otevřením hrobu zřejmě přichází na svět i jistá kvalita mrtvého. Tehdy jsem se začal zajímat o to, jací mrtví nám v této době "přicházejí na svět":

V roce 2012 objevili britští archeologové pod parkovištěm v anglickém Leicesteru kostru, o níž zjistili, že patřila ztracenému symbolu politické zrady, který proslavil tentokrát sám William Shakespeare: králi Richardu III. Ten na cestě ke královské koruně pozabíjel všechny přátele a způsobil občanskou válku, na kterou pak zahynul sám. Těsně po objevení jeho mrtvoly byla zveřejněna statistika Poláků, Čechů a dalších středoevroských gastarbajtrů, které od vstupu Británie do EU z národnostních nenávisti zabili etničtí Angličané. V roce 2016, právě když začala migrační krize na Balkáně, našli maďarští archeologové u Szigetu vnitřnosti tureckého sultána Sulejmana I., který v bitvě u Moháče dohnal k smrti Ludvíka Jagellonského, čímž ukončil osvícenou vládu Jagellonců ve Střední Evropě a započal zdejší dvousetletou přítomnost Turků. Jeho vojska u Szigetu porazil Mikuláš Zrinský, švagr Petra Voka z Rožmberka. Ostatky osvíceného mecenáše Voka byly nalezeny v jižních Čechách před pár dny – ve stejný den, kdy blízký Benešov vyhlásil, že jeho městská hromadná doprava bude provozována zdarma. V téže době byl ovšem exhumován i zemřelý španělský fašistický diktátor Francisco Franco – v době, kdy metropole španělského Katalánska Barcelona bouřila demonstracemi za samostatnost, k nimž se Franco ve své době stavěl velmi podobně jako dnešní španělská vláda (tvrdé potlačení, desítky zraněných).

Nejnovějším příběhem v tomto směru je příjezd svatého Vincenta z Pauly, francouzského kněze, který se v 17. století zasazoval o práva galejníků a vykupoval je z otroctví, jehož ostatky byly minulý týden vystaveny v naší královéhradecké biskupské Katedrále Svatého Ducha. Spolu s několika dalšími místními zaměstnanci už několik dní čekám, kdy začnou účinkovat. Ale to se vlastně týká zaměstnanců a exekuovanců celé současné České republiky...