Čtrnáctideník Kulturní noviny

51. číslo pondělí 16. 12. 2019

Téma Domov,Kultura

Vlastníci části pravdy o našem dnešku

Výřez z plakátu k filmu.

Pokus o komplexnější reflexi jednoho filmu a jedné země.

Vznikl film Vlastníci, který se dotkl jakési obecněji sdílené zkušenosti, takže má potenciál stát se „kultovním“. Když jsem šel z kina, říkala na zastávce jedna kamarádka druhé: „Já Havelku znala a pak mi řekli, že je to vynikající“. Já Jiřího Havel ... více »

Téma Domov,Kultura

Řídit stát jako schůzi?

Z filmu Vlastníci.

Pravidla jsou svým způsobem důležitější než práva, nebo alespoň stejně důležitá.

Jak vidno z úvodního textu Tomáše Koloce, Vlastníci jsou mnohem víc než jen souborem karikatur, nějakým panoptikem nebo – jak by asi řekl pesimista – přehlídkou lidských typů běžných tady a teď. Věřím nicméně, že mnozí diváci se s alespoň některým ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (9. část)

Foto Tomáš Koloc.

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Po minulých částech výboru z textu, které mapovaly postoje nejrůznějších profesí, osobností a stran sdružených v protijaderném hnutí, přicházíme s vítěznou tečkou (po níž ale příště bude ještě doslov) v podobě konečného postoje tehdejšího rakouského kancléře Bruna Kreiského (původně velkého prosazovatele atomové energie) s „předmluvou“ Heinze Stockingera, který kancléřův postoj předznamenává a vysvětluje.

Vítězství? Zázrak. Zdar roštěnky, zdar řízci! (Pozn, překl: V originále "Servas die Madeln, servas die Buam!") Před vámi stojí "neofašista, levicový extremista a vůbec užitečný idiot, který se nechal svést fašisty a extremisty." Musí to přece být pr ... více »

Kultura a umění Kultura

Slova, rytmy, tóny a melodie, které se dokáží zavrtat (Písně se zvláštní energií 6.)

Foto USDA

Chytlavé melodie, sugestivní verše i výjimečně výstižné filmové „hlášky“ mají také zvláštní energii. Z populární i vyšší kultury se líhnou nebezpeční červi, vlastně škvoři.

Mezi elektronickým odpadem a jazykem amerických černochů jsou chytlavé melodie. Že ta věta nedává smysl? Ona jen popisuje obsah stránky č. 85 v knížce Nová slova v angličtině: anglicko-český slovník díl 1, A−G, kterou napsal, či spíše sestavil Jozef ... více »

Kultura a umění Kultura

Jen se tak trochu upísknout

Foto Wikipedia Commons

Próza Thomase Brussiga vypráví nejen o údělu fotbalového rozhodčího, ale také o absurdním uspořádání současného světa.

Jiří Suchý kdysi napsal: „Jsou lidé, kteří by rádi hráli na varhany, ale mají k dispozici jen jednu píšťalu. Co udělají? Jdou a soudcují fotbal.“ Ano, fotbaloví rozhodčí jsou vděčným terčem posměchu, o jejich neschopnosti a zkorumpovanosti se už pop ... více »

Poezie Kultura

František Cajthaml-Liberté

Antonín Slaviček: Hutě (1908). Repro Národní galerie Praha

Ukázky z tvorby klasika české sociální poezie.

Každý den z rána v zrychleném kroku ulicí šerou jde dívčí zjev, zlomené poupě, osmnáct roků — v továrnu volá píšťaly zpěv.  Znavená víčka, ubledlá líčka, olejem strojů prosáklý šat, v rozmaru pána bezcenná hříčka —  v duši i v těle bolestný hla ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Česká nemoc

Frans Hals: Dva chlapci s pivním džbánem. Olej na plátně, 1627. Repro The Yorck Project

Několik svědectví ze starých bohatýrských časů.

Že Češi vždy rádi kvasili a poseděli ve své oblíbené hospodě při dobrém pivečku, dosvědčují skoro všichni dějepisci. Už v Rozmlouvání člověka stavu rytířského s pánem Jeho milosti se praví: Staří Čechové hrozní piva pijani být museli. Co pak při t ... více »

Fejeton Kultura

Radním Prahy 6

Foto archiv

Fejeton-dopis o Koněvovi, Majakovském a něžných Češích.

Vážení podruzi*), Dnes, 11. 11. 2019, jsem si ověřil v archivu u nás na Klečůvce, jak jsme pořád všichni lehce natvrdlí, až zaťatí. V novinách Zlínská pravda z 9. června 1945 jsem si přečetl úryvek básně od Majakovského, básníka, z něhož máme všich ... více »