Čtrnáctideník Kulturní noviny
51. číslo pondělí 16. 12. 2019
Vlastníci části pravdy o našem dnešku

Pokus o komplexnější reflexi jednoho filmu a jedné země.
Vznikl film Vlastníci, který se dotkl jakési obecněji sdílené zkušenosti, takže má potenciál stát se „kultovním“. Když jsem šel z kina, říkala na zastávce jedna kamarádka druhé: „Já Havelku znala a pak mi řekli, že je to vynikající“. Já Jiřího Havel ... více »
Řídit stát jako schůzi?

Pravidla jsou svým způsobem důležitější než práva, nebo alespoň stejně důležitá.
Jak vidno z úvodního textu Tomáše Koloce, Vlastníci jsou mnohem víc než jen souborem karikatur, nějakým panoptikem nebo – jak by asi řekl pesimista – přehlídkou lidských typů běžných tady a teď. Věřím nicméně, že mnozí diváci se s alespoň některým ... více »
Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (9. část)

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu. Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v boji proti civilnímu využívání atomové energie v Rakousku, který dosáhl svého vrcholu referendem 5. listopadu 1978. Po minulých částech výboru z textu, které mapovaly postoje nejrůznějších profesí, osobností a stran sdružených v protijaderném hnutí, přicházíme s vítěznou tečkou (po níž ale příště bude ještě doslov) v podobě konečného postoje tehdejšího rakouského kancléře Bruna Kreiského (původně velkého prosazovatele atomové energie) s „předmluvou“ Heinze Stockingera, který kancléřův postoj předznamenává a vysvětluje.
Vítězství? Zázrak. Zdar roštěnky, zdar řízci! (Pozn, překl: V originále "Servas die Madeln, servas die Buam!") Před vámi stojí "neofašista, levicový extremista a vůbec užitečný idiot, který se nechal svést fašisty a extremisty." Musí to přece být pr ... více »
Slova, rytmy, tóny a melodie, které se dokáží zavrtat (Písně se zvláštní energií 6.)

Chytlavé melodie, sugestivní verše i výjimečně výstižné filmové „hlášky“ mají také zvláštní energii. Z populární i vyšší kultury se líhnou nebezpeční červi, vlastně škvoři.
Mezi elektronickým odpadem a jazykem amerických černochů jsou chytlavé melodie. Že ta věta nedává smysl? Ona jen popisuje obsah stránky č. 85 v knížce Nová slova v angličtině: anglicko-český slovník díl 1, A−G, kterou napsal, či spíše sestavil Jozef ... více »
Jen se tak trochu upísknout

Próza Thomase Brussiga vypráví nejen o údělu fotbalového rozhodčího, ale také o absurdním uspořádání současného světa.
Jiří Suchý kdysi napsal: „Jsou lidé, kteří by rádi hráli na varhany, ale mají k dispozici jen jednu píšťalu. Co udělají? Jdou a soudcují fotbal.“ Ano, fotbaloví rozhodčí jsou vděčným terčem posměchu, o jejich neschopnosti a zkorumpovanosti se už pop ... více »
František Cajthaml-Liberté

Ukázky z tvorby klasika české sociální poezie.
Každý den z rána v zrychleném kroku ulicí šerou jde dívčí zjev, zlomené poupě, osmnáct roků — v továrnu volá píšťaly zpěv. Znavená víčka, ubledlá líčka, olejem strojů prosáklý šat, v rozmaru pána bezcenná hříčka — v duši i v těle bolestný hla ... více »
Počteníčko: Česká nemoc

Několik svědectví ze starých bohatýrských časů.
Že Češi vždy rádi kvasili a poseděli ve své oblíbené hospodě při dobrém pivečku, dosvědčují skoro všichni dějepisci. Už v Rozmlouvání člověka stavu rytířského s pánem Jeho milosti se praví: Staří Čechové hrozní piva pijani být museli. Co pak při t ... více »
Radním Prahy 6

Fejeton-dopis o Koněvovi, Majakovském a něžných Češích.
Vážení podruzi*), Dnes, 11. 11. 2019, jsem si ověřil v archivu u nás na Klečůvce, jak jsme pořád všichni lehce natvrdlí, až zaťatí. V novinách Zlínská pravda z 9. června 1945 jsem si přečetl úryvek básně od Majakovského, básníka, z něhož máme všich ... více »