Čtrnáctideník Kulturní noviny
52. číslo pondělí 23. 12. 2019
Pohnojené životní prostředí: zamořují zemědělci vodu?

Ověření faktických tvrzení provedené redakcí taz ukázalo toto: průměrný zemědělec hnojí příliš mnoho a znečišťuje podzemní vodu. To představuje nebezpečí pro zdraví a životní prostředí.
Mnozí zemědělci se cítí být neprávem pranýřováni ochránci životního prostředí, politiky a novináři. Ukázalo se to například při demonstracích tisíců zemědělců v několika německých velkoměstech 22. října 2019. A 26. listopadu se mají na Berlín valit ... více »
Dík

Letošní šéfredaktor se – s pomocí Karla Čapka – loučí.
Bylo mi ctí, potěšením i poučením působit v roce 2019 jako šéfredaktor Kulturních novin. Děkuji kolegům v redakci za spolupráci, ostatním autorům za všechny příspěvky, sou-druhům z družstva za všechny hospodářské a různé koncepční záležitosti a hlav ... více »
Kulturní noviny na přelomu roku (a desetiletí)

Zůstáváme s vámi, zůstaňte s námi.
Vážení čtenáři, jak už vás Jiří Guth informoval, přestává být od nového roku šéfredaktorem Kulturních novin. Samozřejmě i jemu je nutno poděkovat, jak za nová témata i autory, která během svého působení přinesl, tak za nepříliš vděčnou organizační č ... více »
Dvacítka nejčtenějších

Dvacet nejčtenějších textů z Kulturních novin. Ročník 2019 tvoří svébytné zrcadlo doby i nás samotných.
Milí čtenáři, letos se nám nepovedlo vydat tištěný „speciál“ KN, shrnující to nejlepší z končícího ročníku, tak aspoň přinášíme – ostatně již tradiční – přehled nejčtenějších příspěvků. Nejsme sice otroky čtenosti, někteří dokonce tvrdí, že píšeme h ... více »
Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (10. část, dokončení)

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu.
Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v ... více »
Jiří Koželouh: Lidé jsou schopni se dohodnout, že někde dají přednost přírodě před byznysem

Rozhovor o růstu, proměnách a úspěších ekologického a klimatického hnutí v ČR a o snahách a možnostech občanů a různých politiků.
V České republice lidé obecně nejsou moc naladěni na ochranu přírody a životního prostředí. Je to těžké, působit u nás v této oblasti? Nemyslím si, že lidé nejsou v ČR naladěni na tato témata. Zájem je menší než v západních zemích EU, ale i tak je v ... více »
Ladislav Karel Feierabend

Ohlédnutí za životem a dílem významného československého národohospodáře a vrcholného představitele meziválečného družstevnictví JUDr. Ladislava Karla Feierabenda (14. června 1891 Kostelec nad Orlicí – 15. srpna 1969 Villach, Rakousko), který byl nucen politickými okolnostmi téměř polovinu svého života strávit v exilu.
Letos (tj. v roce 2019) v srpnu uplynulo 50 let od úmrtí významného československého národohospodáře a vrcholného představitele meziválečného družstevnictví JUDr. Ladislava Karla Feierabenda, který byl nucen politickými okolnostmi téměř polovinu své ... více »
Lola běží a (ne-)věří (Písně se zvláštní energií 7.)

Závod s časem v berlínských ulicích, který mohou rozhodnout šťastné i nešťastné náhody. Ale jsou to opravdu náhody?
Poslechněte, já ty technické metafory duševních stavů nemám moc rád. Jo, když třeba zapomenu vypnout světla u auta, to potom opravdu baterku dobíjím (nemluvě o tužkových akumulátorcích). Ale pokud jde o mě samého, tak mnohem raději odpočívám, případ ... více »
Jaký to s ním bylo

Báseň Josefa Kainara ze sbírky Lazar a píseň (1960).
Malinkej člověk padá zas a zas. Ta země matička, jak ta s ním nakládá! Von padá na nosík, von padá na záda, von padá o stýblo, von padá kaluže. Kterýmžto padáním se proměňuje v muže. Vyroste z košilky a škobrtne jen zřídka. To dyž ho ošidí ta l ... více »
Sylvestrovská elegie

Báseň Josefa Macha (1883-1951), který to ze světoběžníka a anarchistického buřiče nakonec dotáhl až na ministerského radu.
Zas rok jeden zmírá. Člověk zří, jak stárne, mrzoutství a skepse stává se mu zvykem. Vyhýbá se lidem, ví, že je vše marné, nejlépe se ještě baví s pohrobníkem. V plamen kamen hledím. Kavalkáda pestrá upomínek starých před zraky mi letí, jak jsm ... více »
Počteníčko: Antoine de Saint-Exupéry – Citadela

Pro čas sváteční malá ukázka z knihy Antoina de Saint-Exupéryho Citadela.
Dlouho jsem takto rozjímal, co je to mír. Jeho pramenem není nic jiného než zrozené děti, svezené sklizně, uspořádaný dům. Jeho pramenem je věčnost, kam se navracejí dokonalé věci. Mír plných stodol, spících ovcí, urovnaného prádla, mír dokonalosti, ... více »
Počteníčko: Vánoční vzpomínka

Truman Capote ve své autobiografické povídce píše o tom, jaké obtíže přinášelo pečení vánočních koláčů za časů prohibice.
Z přísad, které dáváme do našich ovocných koláčů, je whisky tou nejdražší, a zároveň se nejobtížněji shání. Státní zákon její prodej zakazuje. Ale všichni vědí, že si lze koupit láhev od pana Haha Jonese. A tak hned příštího dne, poté, co jsme dokon ... více »
Záchrannábrzda.cz

O jednom nákupu a posledním fíglu českého občánka Koloce pro stav krajní nouze.
Koupil jsem si včera zimní boty. Ačkoli šaty i boty většinou nakupuji ve vietnamských obchodech, ty, předchozí, které jsem si pořídil na tyto Velikonoce, byly sice koupeny v „kamenném obchodě“, ale byly nejlevnější (řádově 1000 Kč) a po jednom zutí ... více »