Čtrnáctideník Kulturní noviny

52. číslo pondělí 23. 12. 2019

Téma Zahraničí

Pohnojené životní prostředí: zamořují zemědělci vodu?

graf

Ověření faktických tvrzení provedené redakcí taz ukázalo toto: průměrný zemědělec hnojí příliš mnoho a znečišťuje podzemní vodu. To představuje nebezpečí pro zdraví a životní prostředí.

Mnozí zemědělci se cítí být neprávem pranýřováni ochránci životního prostředí, politiky a novináři. Ukázalo se to například při demonstracích tisíců zemědělců v několika německých velkoměstech 22. října 2019. A 26. listopadu se mají na Berlín valit ... více »

Dokument Média

Dík

Piškot rediguje. Foto DB

Letošní šéfredaktor se – s pomocí Karla Čapka – loučí.

Bylo mi ctí, potěšením i poučením působit v roce 2019 jako šéfredaktor Kulturních novin. Děkuji kolegům v redakci za spolupráci, ostatním autorům za všechny příspěvky, sou-druhům z družstva za všechny hospodářské a různé koncepční záležitosti a hlav ... více »

Dokument Média

Kulturní noviny na přelomu roku (a desetiletí)

Foto Tomáš Koloc.

Zůstáváme s vámi, zůstaňte s námi.

Vážení čtenáři, jak už vás Jiří Guth informoval, přestává být od nového roku šéfredaktorem Kulturních novin. Samozřejmě i jemu je nutno poděkovat, jak za nová témata i autory, která během svého působení přinesl, tak za nepříliš vděčnou organizační č ... více »

Dokument Média

Dvacítka nejčtenějších

Foto Tomáš Koloc

Dvacet nejčtenějších textů z Kulturních novin. Ročník 2019 tvoří svébytné zrcadlo doby i nás samotných.

Milí čtenáři, letos se nám nepovedlo vydat tištěný „speciál“ KN, shrnující to nejlepší z končícího ročníku, tak aspoň přinášíme – ostatně již tradiční – přehled nejčtenějších příspěvků. Nejsme sice otroky čtenosti, někteří dokonce tvrdí, že píšeme h ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Jaderná elektrárna v Zwentendorfu: Příběh síly veřejného mínění v demokratické zemi (10. část, dokončení)

Foto Tomáš Koloc

V těchto dnech uplynulo 41 let od jedné ne nevýznamné rakouské události: lidového hlasování o mírovém využití jaderné energie v Rakousku a o uvedení atomové elektrárny v Zwentendorfu do provozu.

Kniha nazvaná „Kein Kernkraftwerk in Zwentendorf!“ („Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu!“) a stejnojmenná výstava ve Štýrském Hradci chtěly toto výročí oslavit příběhem tehdy vzniklého hnutí bojujícího s etablovanými institucemi a jeho vítězství v ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Jiří Koželouh: Lidé jsou schopni se dohodnout, že někde dají přednost přírodě před byznysem

Jiří Koželouh. Foto Petr Salamon

Rozhovor o růstu, proměnách a úspěších ekologického a klimatického hnutí v ČR a o snahách a možnostech občanů a různých politiků.

V České republice lidé obecně nejsou moc naladěni na ochranu přírody a životního prostředí. Je to těžké, působit u nás v této oblasti? Nemyslím si, že lidé nejsou v ČR naladěni na tato témata. Zájem je menší než v západních zemích EU, ale i tak je v ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika,Osobnosti

Ladislav Karel Feierabend

Ladislav Feierabend. Foto archiv

Ohlédnutí za životem a dílem významného československého národohospodáře a vrcholného představitele meziválečného družstevnictví JUDr. Ladislava Karla Feierabenda (14. června 1891 Kostelec nad Orlicí – 15. srpna 1969 Villach, Rakousko), který byl nucen politickými okolnostmi téměř polovinu svého života strávit v exilu.

Letos (tj. v roce 2019) v srpnu uplynulo 50 let od úmrtí významného československého národohospodáře a vrcholného představitele meziválečného družstevnictví JUDr. Ladislava Karla Feierabenda, který byl nucen politickými okolnostmi téměř polovinu své ... více »

Kultura a umění Kultura

Lola běží a (ne-)věří (Písně se zvláštní energií 7.)

Foto European Film Academy

Závod s časem v berlínských ulicích, který mohou rozhodnout šťastné i nešťastné náhody. Ale jsou to opravdu náhody?

Poslechněte, já ty technické metafory duševních stavů nemám moc rád. Jo, když třeba zapomenu vypnout světla u auta, to potom opravdu baterku dobíjím (nemluvě o tužkových akumulátorcích). Ale pokud jde o mě samého, tak mnohem raději odpočívám, případ ... více »

Poezie Kultura

Jaký to s ním bylo

Obrázek nebo fotografie#27002

Báseň Josefa Kainara ze sbírky Lazar a píseň (1960).

  Malinkej člověk padá zas a zas. Ta země matička, jak ta s ním nakládá! Von padá na nosík, von padá na záda, von padá o stýblo, von padá kaluže. Kterýmžto padáním se proměňuje v muže. Vyroste z košilky a škobrtne jen zřídka. To dyž ho ošidí ta l ... více »

Poezie Kultura

Sylvestrovská elegie

Repro archiv

Báseň Josefa Macha (1883-1951), který to ze světoběžníka a anarchistického buřiče nakonec dotáhl až na ministerského radu.

Zas rok jeden zmírá. Člověk zří, jak stárne, mrzoutství a skepse stává se mu zvykem. Vyhýbá se lidem, ví, že je vše marné, nejlépe se ještě baví s pohrobníkem. V plamen kamen hledím. Kavalkáda pestrá upomínek starých před zraky mi letí, jak jsm ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Antoine de Saint-Exupéry – Citadela

Foto citadela vlastní ruky Tomáše Koloce.

Pro čas sváteční malá ukázka z knihy Antoina de Saint-Exupéryho Citadela.

Dlouho jsem takto rozjímal, co je to mír. Jeho pramenem není nic jiného než zrozené děti, svezené sklizně, uspořádaný dům. Jeho pramenem je věčnost, kam se navracejí dokonalé věci. Mír plných stodol, spících ovcí, urovnaného prádla, mír dokonalosti, ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Vánoční vzpomínka

Budoucí spisovatel Truman Capote a jeho

Truman Capote ve své autobiografické povídce píše o tom, jaké obtíže přinášelo pečení vánočních koláčů za časů prohibice.

Z přísad, které dáváme do našich ovocných koláčů, je whisky tou nejdražší, a zároveň se nejobtížněji shání. Státní zákon její prodej zakazuje. Ale všichni vědí, že si lze koupit láhev od pana Haha Jonese. A tak hned příštího dne, poté, co jsme dokon ... více »

Fejeton Kultura

Záchrannábrzda.cz

Foto Tomáš Koloc.

O jednom nákupu a posledním fíglu českého občánka Koloce pro stav krajní nouze.

Koupil jsem si včera zimní boty. Ačkoli šaty i boty většinou nakupuji ve vietnamských obchodech, ty, předchozí, které jsem si pořídil na tyto Velikonoce, byly sice koupeny v „kamenném obchodě“, ale byly nejlevnější (řádově 1000 Kč) a po jednom zutí ... více »

Fejeton Kultura

Země snů

Foto Tomáš Koloc.

Vážný rozpustilý sen.

„Ty máš vzdělání, že jo, a tak budeš dělat náčelníka pro destrukci, a to nejradši hned!“ řekl mi budoucí předseda vlády, která vzejde z lidu, jen co se ten lid dostane k moci. Přistoupil jsem na jeho hru, stejně jsem nevěděl, o co se jedná a s ožral ... více »