Čtrnáctideník Kulturní noviny

1. číslo pondělí 6. 1. 2020

Téma Domov,Politika

Od budování státu k jeho bourání

Pomník československého státu v Bratislavě.

Rozsáhlá práce Jana Rychlíka o historii česko-slovenských vztahů mnohé vysvětluje, ale otevírá také řadu nových otázek.

Rozdělení Československa bylo dlouho prezentováno jako jednoznačný úspěch: proběhlo rychle, hladce, bez obětí na životech a hospodářského chaosu, což v tehdejší atmosféře střední a východní Evropy nebylo úplně samozřejmé. Až v poslední době se objev ... více »

Dokument Média

Ekopublika 2019

Obrázek nebo fotografie#27074

Cena se uděluje za česky psaný text publikovaný v roce 2019, který pojednává o environmentálních tématech týkajících se ČR, Evropy nebo zemí celého světa. Na cenu nelze nominovat rozhovory vzhledem k problematičnosti posuzování míry vkladu tazatele ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Paní Táňa, má spoludružstevnice, spoluantroposofka, a taky něco víc...

Z filmu Zločin v dívčí škole (1965). Táně Fischerové je osmnáct...

Pokus o doběhnutí ztraceného času s Táňou Fischerovou (1947 - 2019).

Potkali jsme se dvakrát a na obě setkání si pamatuji docela přesně: poprvé v roce 1998 vedle mě seděla na benefici zemřelého Evalda Schorma v kině, které po něm bylo pojmenováno, a podruhé shodou okolností o pár metrů dál na Karlově náměstí v roce 2 ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Zemědělci jsou také jen kapitalisté

Ilustrační foto.

Zemědělci jsou zoufalí, to jim klidně můžeme věřit. Ale i oni musejí akceptovat určitá pravidla – tak jako jiná odvětví.

Mobilizovat zemědělci umí, to se jim musí nechat: v celém Německu už je jen 267 000 zemědělských podniků - přesto jsou nyní na cestě tisíce traktorů, aby demonstrovaly proti spolkové vládě. Takhle motivovaná není žádná jiná skupina. Zemědělci jsou z ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura,Osobnosti

Další dva díly Marie Terezie nenásilně učí diváky i aktivisticky peskují politiky

Vojtěch Kotek jako František Štěpán Lotrinský a Stefanie Reinspergerová jako Marie Terezie Habsburská tvoří dynastii.

Recenze druhé řady seriálu Marie Terezie, jejíž první řadu jsme recenzovali zde.

Když jsem před rokem recenzoval první dva díky koprodukční série Marie Terezie, byl jsem mnohem přísnější, než hodlám být nyní. Vylepšil se rakouský režisér Robert Dornhelm (nové díly už nejsou variací na přehlídku dronových přeletů nad zámky a palá ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika

České dráhy vs. Arriva aneb co nás ve škole nenaučili

Ilustrační foto.

O tom, proč u nás neumíme nacházet dobrá řešení.

Jeli jsme mezi svátky vlakem z východní Moravy až do Liberce. Rychlík Českých drah (ČD) Uherské Hradiště – Praha měl Wi-Fi i funkční zásuvky, jel včas a byl čistý. Rychlík Arrivy z Prahy do Tanvaldu byl čistý, zpoždění 5 minut, fungovala Wi-Fi, zásu ... více »

Komentář Domov

Na prahu let dvacátých

Foto Tomáš Koloc.

Co můžeme očekávat od sebe i od druhých?

Každý nový letopočet vyvolává v člověku dvojí emoci: za prvé údiv až lehké rozpaky z toho, že se něčeho takového vůbec dožil (obzvlášť když většina jeho životních vzorů zemřela před třicítkou), za druhé otrávenost z toho, že si bude nejméně do Velik ... více »

Kultura a umění Kultura

Sme spolu spojení navždy (Písně se zvláštní energií 8.)

Album Živých kvetov Bez konca.

Oživující Živé kvety

„Sme spolu spojení navždy Ako svedkovia vraždy Spojeni jediným múrom Ako pupočnou šnúrou...“ Kdybych někdy psal písňové texty, chtěl bych to umět jako Lucia Piussi. Slova a melodie tak přesně padnoucí a přitom tak přirozené, jako když spolu mluví li ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Zlatá studna Suchého a Šlitra

Z pořadu, který inspiroval tento text.

Recenze s úniky do eseje, osobního vyznání a výročního nekrologu.

19. října Jiří Suchý vystupoval v Rudolfinu a pořad, který tam předvedl, předvedla Česká televize na své obrazovce 26. prosince. To datum nebylo zvoleno náhodou. Padesát let předtím totiž zemřel Jiří Šlitr, který ve své one man show hře Ďábel z Vino ... více »

Poezie Kultura

Čtyři roční doby

Foto Tomáš Koloc.

Jak dostat celý rok do pouhých čtrnácti veršů a přidat zamyšlení nad divadlem světa? Francouzský básník Arsène Houssaye (1814-1896) oboje zvládl mistrovsky.

Co mi chceš, sonete? Zpívat zpěv ročních dob! JARO je květina a básník něžných citů. jak dýchne do louten lesů, tich, šerosvitů, duby i bělostná křoví zní dvojnásob. LÉTO je myslitel a sleduje sta stop, procitá za zpěvu skřivánků, na úsvitu, poto ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Véčka na lokomotivách

Foto ČD

Vonička vzpomínek Stanislava Miloše (1934-1999), rodáka z Bukovan u Kyjova.

… Vzpomínám si, jak se v druhém roce války objevila i v Kyjově, nikoli však v Bukovanech, na kdejakém volném místě, na továrních komínech a vysokých budovách, ve všech novinách a časopisech a na čelních krytech kotlů lokomotiv velká bílá písmena „V“ ... více »

Fejeton Kultura

Po svátcích...

Foto Wikimedia Commons

Fejeton o malém a velkém světě.

Nevím, jak jste svátkovali u vás doma, ale u nás se můj syn s mladším vnukem vrátili z lyžovačky z italského Livigna dva dny před Štědrým dnem. Starší vnuk Ondra, který dělá doktorát v anglickém Brightonu, dorazil těsně před slavnostní večeří. Nestí ... více »