Čtrnáctideník Kulturní noviny

10. číslo pondělí 11. 5. 2020

Téma Zahraničí,Ekonomika

Evropská unie na rozcestí

Foto taz

Je nyní euro v ohrožení? Velká koalice v Berlíně odmítá koronabondy a tím prohlubuje rozkol mezi severní a jižní Evropou. EU je v krizi, říká hospodářský historik Adam Tooze.

taz: Pane Tooze, Německo nechce v eurozóně společné dluhopisy, tzv. koronabondy, které mají pomoci jižní Evropě z krize. Je to rozumné? Adam Tooze: Z krátkodobého hlediska je to pro Scholze (ministr financí SRN, pozn. KN) a Merkelovou výhodné. Vyhýb ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Paradoxy lužickosrbského vítězství nad nacismem

Oslava 75. výročí osvobození v Berlíně.

Neznámý příběh jednoho národa a 75 let skončené války.

Neznámý příběh jednoho národa a 75 let skončené války „Dovolím si prohlásit, že druhá světová válka zdechla v Hórkách, neboť útok polního maršála Schörnera byl posledním nesmyslným útokem Hitlerovy armády. Její nejvyšší velitel se totiž mezitím v Be ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy IV.

Kreslená anekdota: Štěpánka Slezáková.

Čtvrtý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Generální tajemník OSN António Guterres se snaží o odhlasování rezoluce Rady Bezpečnosti OSN o celosvětovém příměří až do chvíle, kdy pomine koronavirová krize Portugalský politik se možná inspiroval u autora svého jazyka, brazilského dramatika João ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Voda už je strategickou surovinou

Foto Tomáš Koloc.

Privatizace vodárenství a její důsledky.

Voda (pro potřeby tohoto článku sladká, ne mořská) je z pohledu legislativy v České republice de facto neveřejný statek. Veřejným statkem je totiž pouze, dokud nespadne na zem. I když §3 odst. 1 vodního zákona říká „Povrchové a podzemní vody nejsou ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Pečlivě naaranžovaná hvězda

Sebastian Kurz. Foto taz

Jak je to s podporou tisku v Rakousku? Tamní bulvární noviny oslavují Sebastiana Kurze jako hrdinu koronavirové krize. Není divu: jsou totiž nejvíce dotovány státem.

VÍDEŇ taz | Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz (Rakouská lidová strana, ÖVP) to se sdělovacími prostředky umí. Dokazuje to také v koronavirové krizi při svých téměř každodenních vystoupeních před novináři v prostorách kancléřského úřadu. Větši ... více »

Společnost a politika Politika,Kultura

Přátelé

Co když nastane pandemie sucha? Foto Wikimedia Commons

Fejeton nejen o mladých a starých.

Přátelé, chtěl bych vám ve stručnosti vysvětlit, proč mám rád Rusko. Když pominu, že nás většinově ruský voják v pětačtyřicátém osvobodil od fašismu, jasně že i proto, aby si nás přivlastnil, když pominu, že v sedmačtyřicátém, aby si nás, jasně, m ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Anatomie zrady: Zrádce Moravec je archetyp Sabiny, co říká věty, které z úst vůdců slyšíme ještě dnes

Filmový Emanuel Moravec - Marián Labuda mladší.

Mírně pozdní (neb KN je čtrnáctideník) recenze nového dvojdílného televizního filmu

Scenáristka Lucie Konášová, kromě jiného původkyně (první scenáristka) pohádky Anděla Páně a autorka seriálu Špačkovi v síti času se třináct let po atentátní Operaci Silver A, tentokrát spolu se svým manželem Josefem, opět pustila do tématu z druhé ... více »

Komentář Věda,Kultura

Planeta (příliš mnoha) lidí

Michael Moore. Foto Nciolas Genin

Michael Moore oslavil letošní Den Země (22. 4.) po svém: zpřístupnil svůj nový dokumentární film. Podle některých klimatických aktivistů v něm prý nespravedlivě útočí na obnovitelné zdroje energie. Ale co když útočí na něco jiného – a po zásluze?

Moore ve svém novém filmu Planeta lidí ( Planet of the Humans ) nešetří patosem už v titulku, nemluvě o závěrečných drásajících sekvencích s trpícími orangutany. Naprostá většina obsahu filmu se ale věnuje odvrácené straně rozvoje obnovitelných zdro ... více »

Kultura a umění Kultura

Františku Hodonskému pandemie přerušila výstavu, ne tvorbu

František Hodonský v ateliéru, duben 2020.   Foto: Archiv autora

Dílo malíře, grafika a sochaře, našeho předního krajináře, který si v nitru nese motivy lužních lesů Moravy a Dyje. 

Letošní jubilant, malíř, grafik a sochař František Hodonský (* 19. 2. 1945 v Moravském Písku), absolvent Akademie výtvarných umění v Praze (prof. František Jiroudek), v letech 1991–1997 profesor AVU Praha, od roku 1998 profesor na Akademii umění v B ... více »

Kultura a umění Kultura

A na jevišti působí tak mile...

Jak se vyrábí divadelní iluze

Deset her dramaturga a teatrologa Jana Vedrala vychází v jednom svazku a provokuje otázky o schopnosti divadla napravovat svět.

Jak praví básník: „Ta naše láska k divadlu! Cit velký, stálý, čistý.“ Ano, u zrodu moderní české společnosti stáli současníky často vysmívaní „vlastencové z Boudy“ – a jako by se ani po tolika letech náš veřejný život stále nedokázal vymanit z jisté ... více »

Poezie Kultura

Fyzici a lyrici

Obrázek nebo fotografie#27844

Báseň ruského autora Borise Abramoviče Sluckého (1919–1986): o údělu poezie v naší civilzaci.

Fyzici jsou na výsluní. Lyrici jsou odstrčeni. Nejde o kalkul a trůny, jde o zákonité změny. Nejspíše jsme nezahlídli, co jsme první spatřit měli! Nejspíš nevládneme křídly – naše jamby zdřevěněly, aniž vzlét by do sfér snění, Pegas podupává v kou ... více »

Dokument Domov

Tři tečky aneb Příběhy, které mi vyprávěli ti, kdo zažili osvobození

Jedna z fotografií S. L. zmíněných v textu.

Živá paměť je víc než dějepis.

Na sociální škole nás učili základní pravidlo: tak jako na jednotlivého člověka se musím dívat očima jeho jednotlivého osudu, tak na jinou dobu se musíme dívat očima ne dnešní, ale tehdejší doby – což se dnes nedělá, a povstává z toho spousta nové b ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Ochranné prostředky proti žebrákům a tulákům v Belgii

Foto a grafická úprava Tomáš Koloc.

Bohuš Pavel Alois Lepař (1854–1927) byl kontrolorem ve věznicích Bory a Valdice a autorem knih a novinových statí s problematikou trestního práva. Zde se zabývá otázkou lidí na okraji společnosti, která žel nebyla uspokojivě vyřešena ani v našem století.

Svět vzdělaný, který řídí se zásadami humanitními a vede soustavný boj proti zločinství, tuláctví a žebrotě, nemůže odepříti neobmezeného uznání malinké zemi, která dovedla na obtížném bojišti tom i rozhodně i neočekávaně pokročiti k vítězství. Malá ... více »

Fejeton Kultura

Hradec-Moravské Předměstí

Foto Tomáš Koloc.

O jedné cestě.

Kdysi mě můj švýcarský kamarád Tindaro učil v Bernu rusky tak, že vytáhl legendární knihu Moskva-Petušky v originále a četli jsme si ji nahlas. Je to skvělý text, v němž autor vypráví o dni, kdy se z centra Moskvy vypravil za svým synem na její před ... více »

Fejeton Kultura

V zajetí roušky

Foto Tomáš Koloc.

Naše planeta je nemocná a v naší zemi máme karanténu. 

V úterý ráno u nás zazvonila policie. Přesněji řečeno – dezinfekční jednotka. Když u našich domovních dveří zadrnčel zvonek, nemálo mě to překvapilo. Při dobré vůli u nás někdo zvoní tak jednou za měsíc, a to sousedka, která má na nás připojený tele ... více »