Čtrnáctideník Kulturní noviny
10. číslo pondělí 11. 5. 2020
Evropská unie na rozcestí

Je nyní euro v ohrožení? Velká koalice v Berlíně odmítá koronabondy a tím prohlubuje rozkol mezi severní a jižní Evropou. EU je v krizi, říká hospodářský historik Adam Tooze.
taz: Pane Tooze, Německo nechce v eurozóně společné dluhopisy, tzv. koronabondy, které mají pomoci jižní Evropě z krize. Je to rozumné? Adam Tooze: Z krátkodobého hlediska je to pro Scholze (ministr financí SRN, pozn. KN) a Merkelovou výhodné. Vyhýb ... více »
Paradoxy lužickosrbského vítězství nad nacismem

Neznámý příběh jednoho národa a 75 let skončené války.
Neznámý příběh jednoho národa a 75 let skončené války „Dovolím si prohlásit, že druhá světová válka zdechla v Hórkách, neboť útok polního maršála Schörnera byl posledním nesmyslným útokem Hitlerovy armády. Její nejvyšší velitel se totiž mezitím v Be ... více »
Dobré koronazprávy IV.

Čtvrtý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
Generální tajemník OSN António Guterres se snaží o odhlasování rezoluce Rady Bezpečnosti OSN o celosvětovém příměří až do chvíle, kdy pomine koronavirová krize Portugalský politik se možná inspiroval u autora svého jazyka, brazilského dramatika João ... více »
Voda už je strategickou surovinou

Privatizace vodárenství a její důsledky.
Voda (pro potřeby tohoto článku sladká, ne mořská) je z pohledu legislativy v České republice de facto neveřejný statek. Veřejným statkem je totiž pouze, dokud nespadne na zem. I když §3 odst. 1 vodního zákona říká „Povrchové a podzemní vody nejsou ... více »
Pečlivě naaranžovaná hvězda

Jak je to s podporou tisku v Rakousku? Tamní bulvární noviny oslavují Sebastiana Kurze jako hrdinu koronavirové krize. Není divu: jsou totiž nejvíce dotovány státem.
VÍDEŇ taz | Rakouský spolkový kancléř Sebastian Kurz (Rakouská lidová strana, ÖVP) to se sdělovacími prostředky umí. Dokazuje to také v koronavirové krizi při svých téměř každodenních vystoupeních před novináři v prostorách kancléřského úřadu. Větši ... více »
Přátelé

Fejeton nejen o mladých a starých.
Přátelé, chtěl bych vám ve stručnosti vysvětlit, proč mám rád Rusko. Když pominu, že nás většinově ruský voják v pětačtyřicátém osvobodil od fašismu, jasně že i proto, aby si nás přivlastnil, když pominu, že v sedmačtyřicátém, aby si nás, jasně, m ... více »
Anatomie zrady: Zrádce Moravec je archetyp Sabiny, co říká věty, které z úst vůdců slyšíme ještě dnes

Mírně pozdní (neb KN je čtrnáctideník) recenze nového dvojdílného televizního filmu
Scenáristka Lucie Konášová, kromě jiného původkyně (první scenáristka) pohádky Anděla Páně a autorka seriálu Špačkovi v síti času se třináct let po atentátní Operaci Silver A, tentokrát spolu se svým manželem Josefem, opět pustila do tématu z druhé ... více »
Planeta (příliš mnoha) lidí

Michael Moore oslavil letošní Den Země (22. 4.) po svém: zpřístupnil svůj nový dokumentární film. Podle některých klimatických aktivistů v něm prý nespravedlivě útočí na obnovitelné zdroje energie. Ale co když útočí na něco jiného – a po zásluze?
Moore ve svém novém filmu Planeta lidí ( Planet of the Humans ) nešetří patosem už v titulku, nemluvě o závěrečných drásajících sekvencích s trpícími orangutany. Naprostá většina obsahu filmu se ale věnuje odvrácené straně rozvoje obnovitelných zdro ... více »
Františku Hodonskému pandemie přerušila výstavu, ne tvorbu

Dílo malíře, grafika a sochaře, našeho předního krajináře, který si v nitru nese motivy lužních lesů Moravy a Dyje.
Letošní jubilant, malíř, grafik a sochař František Hodonský (* 19. 2. 1945 v Moravském Písku), absolvent Akademie výtvarných umění v Praze (prof. František Jiroudek), v letech 1991–1997 profesor AVU Praha, od roku 1998 profesor na Akademii umění v B ... více »
A na jevišti působí tak mile...

Deset her dramaturga a teatrologa Jana Vedrala vychází v jednom svazku a provokuje otázky o schopnosti divadla napravovat svět.
Jak praví básník: „Ta naše láska k divadlu! Cit velký, stálý, čistý.“ Ano, u zrodu moderní české společnosti stáli současníky často vysmívaní „vlastencové z Boudy“ – a jako by se ani po tolika letech náš veřejný život stále nedokázal vymanit z jisté ... více »
Fyzici a lyrici

Báseň ruského autora Borise Abramoviče Sluckého (1919–1986): o údělu poezie v naší civilzaci.
Fyzici jsou na výsluní. Lyrici jsou odstrčeni. Nejde o kalkul a trůny, jde o zákonité změny. Nejspíše jsme nezahlídli, co jsme první spatřit měli! Nejspíš nevládneme křídly – naše jamby zdřevěněly, aniž vzlét by do sfér snění, Pegas podupává v kou ... více »
Tři tečky aneb Příběhy, které mi vyprávěli ti, kdo zažili osvobození

Živá paměť je víc než dějepis.
Na sociální škole nás učili základní pravidlo: tak jako na jednotlivého člověka se musím dívat očima jeho jednotlivého osudu, tak na jinou dobu se musíme dívat očima ne dnešní, ale tehdejší doby – což se dnes nedělá, a povstává z toho spousta nové b ... více »
Počteníčko: Ochranné prostředky proti žebrákům a tulákům v Belgii

Bohuš Pavel Alois Lepař (1854–1927) byl kontrolorem ve věznicích Bory a Valdice a autorem knih a novinových statí s problematikou trestního práva. Zde se zabývá otázkou lidí na okraji společnosti, která žel nebyla uspokojivě vyřešena ani v našem století.
Svět vzdělaný, který řídí se zásadami humanitními a vede soustavný boj proti zločinství, tuláctví a žebrotě, nemůže odepříti neobmezeného uznání malinké zemi, která dovedla na obtížném bojišti tom i rozhodně i neočekávaně pokročiti k vítězství. Malá ... více »
Hradec-Moravské Předměstí

O jedné cestě.
Kdysi mě můj švýcarský kamarád Tindaro učil v Bernu rusky tak, že vytáhl legendární knihu Moskva-Petušky v originále a četli jsme si ji nahlas. Je to skvělý text, v němž autor vypráví o dni, kdy se z centra Moskvy vypravil za svým synem na její před ... více »
V zajetí roušky

Naše planeta je nemocná a v naší zemi máme karanténu.
V úterý ráno u nás zazvonila policie. Přesněji řečeno – dezinfekční jednotka. Když u našich domovních dveří zadrnčel zvonek, nemálo mě to překvapilo. Při dobré vůli u nás někdo zvoní tak jednou za měsíc, a to sousedka, která má na nás připojený tele ... více »