Čtrnáctideník Kulturní noviny

11. číslo pondělí 25. 5. 2020

Téma Domov,Politika

Co plyne z rozhodnutí Ústavního soudu o nouzovém stavu

Foto Tomáš Koloc.

Vítězslav Dohnal, společník advokátní kanceláře Dohnal & Bernard, zveřejnil v uplynulých dnech svůj obšírný komentář k několika ústavně- a správně-právním otázkám spojeným s vyhlášením nouzového stavu a některých omezení v nedávné době. Tento text má povahu soukromého blogu a publikujeme ho v Kulturních novinách bez dalších úprav, které by si vyžádaly delší čas. Je to totiž navýsost aktuální téma.

Ústavní soud zveřejnil usnesení, kterým reagoval na první z ústavních stížností, týkajících se nouzového stavu. Pokusil jsem se ho sám pro sebe pochopit a trochu převyprávět. Což s sebou nese dvě rizika. Na jedné straně se mi pokus o „převyprávění“ ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Ohlédnutí za cestovatelem po Zemi lidí

Miloslav Stingl.

V úterý 11. května zemřel ve věku 89 let Miloslav Stingl, člověk, jenž byl po několik desetiletí ikonou pro mládež i dospělé čtenáře. Všichni se zájmem i vzrušením četli jeho poučná i dobrodružná vyprávění o cizokrajných kulturách. Jako připomínku tohoto významného etnologa a cestovatele přinášíme rozhovor, který s ním vedl Jiří Plocek v roce 2012.

Miloslav Stingl (19. 12. 1930 – 11. 5. 2020) byl vedle dvojice Hanzelka a Zikmund náš nejznámější poválečný cestovatel. Vystudovaný právník a etnolog napsal v průběhu svého života přes 40 knih a stal se nejen oblíbencem několika generací českých čte ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Vzdělávání

Vzdělání problémy neřeší

Aladin El-Mafaalani. Foto Mirza Odabaşı, taz

O společenském významu vzdělávání panuje mnoho iluzí. Zkusme zbořit několik z nich.

Všichni bez výjimky se shodují, že vzdělání je dobré a důležité. Bez ohledu na to, o co konkrétně jde, když už někdo neví, co dělat, vytasí se vzděláním jako s kouzelným zaříkadlem a všelékem, jako s chybějícím článkem řetězu nebo dokonce konečným a ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Základní příjem ve Finsku: lidé jsou zdravější, ale pořád bez práce

Foto Tomáš Koloc.

Dva roky se základním příjmem učinily ty, kdo jej pobírali, šťastnějšími. Kvůli nízkému počtu účastníků a účastnic ale zůstávají některé otázky bez odpovědi.

Základní příjem měl pozitivní vliv na duševní pohodu příjemců. Zažívali méně psychického stresu a byli spokojenější se svým životem. Rovněž svou ekonomickou situaci vnímali jako lepší. Vliv pobírání základního příjmu na zaměstnanost je naproti tomu ... více »

Společnost a politika Věda

Pomozte založit včelí zahradu

Logo ze stránek www.zlatobyl.cz

Včela je jeden z mála živočichů, na němž je člověk závislý životem.

Spolek Zlatobýl  si vzal za svůj hlavní cíl pečovat o pozemky v Podkrkonoší a postupně je přetvářet ve volně přístupné terapeutické zahrady. Vznikl v roce 2011 díky nadšení skupiny spolužáků, studentů umělecké terapie a léčebné pedagogiky na vyšší š ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika

Dotace a podpory. Jak na ně? Daně!

Foto Tomáš Koloc.

Několik návrhů, jak pomoci státní pokladně i životnímu prostředí.

Pod heslem nastartování ekonomického růstu se roztrhl pytel s nároky a žádostmi o dotace a podporu ze státního rozpočtu. Zároveň se začíná uvažovat, na čem všem by se dalo ušetřit. Ale nějak mimo hlavní proud je debata, kde peníze získat. Mohly by s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Odpovědnost umělce IV

Vladimír Havlík: Pokus o spánek (1982). Foto archiv ghmp

Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje mantrickou úvahou umělce, performera a pedagoga Vladimíra Havlíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski, umělec Andreas Gajdošík či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

VLADIMÍR HAVLÍK   Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepším se nestanu. Jestli se nepolepším, lepš ... více »

Kultura a umění Kultura

Jan Exnar: Vybrat to, co stojí za to

Jan Exnar. Foto Jana Šašková

Dřív, když jsem maloval obraz, tak jsem měl stále pocit, že vytvářím nějakou věc, a měl jsem k tomu takovou zvláštní zodpovědnost. Dneska už ji nemám, něco si vymýšlím a ověřuji, a to, že přitom vznikne obraz, už je spíš souběh,“ říká sochař, malíř a sklář Jan Exnar. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Prostorný ateliér vybudovaný ze staré stodoly je prozářen světlem. Kousek od hlavní silnice na Jihlavu a přitom v poklidném koutě s výhledem na lesík. K domu vede úzká stromová alej, v zatáčce nelze přehlédnout letitý rybízový sad. Letmo nakoukneme ... více »

Kultura a umění Kultura

Renesance antologie Renesance

Italská renesanční literatura, nakladatelství Karolinum, 2020

Po šedesáti letech od původního plánu vychází mimořádný a krásný počin výboru italské renesanční literatury, kterou původně koncipoval Václav Černý a nyní upravil a dvojnásobně rozšířil jeho žák, Jiří Pelán.

Každá kniha má svůj příběh. Ostatně, svůj příběh má zřejmě „všechno“, záleží na tom, jestli je tu někdo, kdo by příběh vyprávěl. Příběh Renesance jako znovuzrození antických ideálů a zrození počátku naší současné moderní kultury s jejím důrazem na č ... více »

Kultura a umění Kultura

Zplín výkladů

Galerie Výklad Třešť. Foto František Novák

Minulý týden zahájila na Vysočině svůj provoz nová galerie.

Uplynulé dva měsíce přenesly řadu kulturních aktivit na internet, do specifického veřejného prostoru, dostupného téměř ze všech izolovaných domácností. To, jak sledované dílo vypadá, tak nezkresluje (nedotváří) jen vaše samotné prohlížení díla (nepo ... více »

Kultura a umění Domov,Osobnosti

Eva Kantůrková oslavila májové jubileum

Eva Kantůrková

Členka našeho družstva, která se k nám připojila záhy po ustavení v roce 2009, oslavila 11. května tohoto roku devadesáté narozeniny. Její život byl naplněn tvorbou i různorodým občanským a politickým angažmá, jež ve vysokém věku zúročila ve vyrovnané a kritické reflexi světa.

Když si vybavuju naše občasné potkávání z oné ustavující doby, vzpomínám si na silnou osobnost, která měla svůj pohled na svět podepřený pestrou a intenzivně žitou životní zkušeností. A když jsem nedávno poslouchal  rozhlasový pořad , který právě v  ... více »

Kultura a umění Kultura

To je umění!

To bych zvládnul taky, ukázka z knihy o moderně (koláž Marta Kovářová)

Ukázka z rukopisu scénáře připravovaného třetího dílu „umění v komiksech“, které po moderně vydané v roce 2016 (To bych zvládl taky) a středověku vydaném loni (To je starý), chystá, tentokrát v tematickém záběru renesance až realismus (To je umění), tým galerie OFF/FORMAT.

 Když se v New Yorku dvacátého století objevily želvy ninja, bojující proti nepravostem světa, málokterý z fanoušků tohoto animovaného seriálu si uvědomil, že jako renesanční umělec jsi za „pravost“ světa skutečně bojoval. Nespokojil ses se studiem ... více »

Poezie Kultura

Někde v dálce

Někde v dálce už voní bezy.

Jaro je čas stvořený pro sonety – a jen málo je jich tak působivých jako tento od Josefa Hory ze sbírky Tvůj hlas (1930).

Někde v dálce už voní bezy. Někde v dálce už s kloboukem v ruce po zelené mezi jde zamyšlený muž. Člun po vodě se houpe, vítr vane a vše je slib, jenž z modrých větví tichým světlem kane do vůně lip. A je to jenom obraz tvého těla, vzdálený chodec t ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Na šachtě

Constantin Meunier (1931-1905): Černá země. Repro Musée Meunier, Ixelles

Ze života horníků na Ostravsku na počátku dvacátého století, jak ho bez falešné romantiky popsal František Sokol-Tůma.

Viděl jsem jednou obraz, tuším, že měl název »Na haldě« nebo tak nějak. Byl trojdílný, byli tam horníci jedoucí v kleci a vycházející z budovy závodní. Každý měl slušnou »fajfku«, ba tuším, že i v »kleci« si kdosi zapaluje »fajfku;« s půlmetrovým tr ... více »

Fejeton Zahraničí

Karanténa v Minnesotě aneb Táto, nechoď do války za lidi z béžových domků v Blaine

Foto Tomáš Koloc.

Další svědectví ze srdce pandemických Spojených států.

Moje přítomnost na internetu je po řadu týdnů omezena. Nejdřív ze všeho musím říct, že mi ta velmi drahá troška facebookových přátel, kteří jsou mi blízko, i když jsou daleko, opravdu chyběla. V místě, kde bydlím, byl internet náhle a bez varování p ... více »

Fejeton Kultura

Mít na zadku správnou hvězdu

Ilustrační foto

Jak udělat kariéru za každého režimu.

Opereta Paní Luna nepatří mezi intelektuálně náročná díla, mezi těmi horšími by byla asi tak uprostřed. Dávali jsme ji jenom krátce v Nuslích. Dílo samo o sobě pitomé dorazila svým výkonem subreta, která, díky kontaktům ve stranických orgánech, se j ... více »