Společnost a politika Domov

Dobré koronazprávy V.

Země, které se po

Pátý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději

Léto by mohlo virus potlačit, věří přední britský epidemiolog

Podle jednoho z předních britských epidemiologů profesora Keitha Neala z Univerzity v Nottinghamu by mohlo dlouhé horké léto omezit šíření nemoci Covid-19. Částice viru by se totiž mohly díky slunci rychleji rozpadat.

 

Český stát po otevření holičství, kostelů a bazénů pootevřel hranice…

…a vydal seznam nově otevřených zemí a požadavků a doporučení spojených s jejich návštěvou:

 

Návštěva lékaře „na dálku“ jako nový trend. Vyřešíme 60 procent potíží, lákají firmy

Takzvaná distanční medicína umožňuje dostat radu od lékaře a nemuset přitom trávit čas v čekárně. Relativně nová služba poskytne pacientům konzultaci přes telefon nebo on-line. Po dobu nouzového stavu byla hrazena dokonce některými pojišťovnami. Zatímco podle svých zastánců vede ke zefektivnění péče o zdraví, odborníci varují, že dálková péče nemůže nahradit tradiční zdravotnické služby.

 

Dobrovolníci obsadili McDonald's v Marseille. Místo hamburgerů rozdávají jídlo chudým

Ve francouzské Marseille pokračuje boj zaměstnanců McDonald's za lepší podmínky lidí žijících v chudých čtvrtích. V jedné z nich tato nadnárodní firma v prosinci uzavřela svou restauraci. Její bývalí zaměstnanci se pobočky zmocnili a během karantény ji přeměnili v solidární místo. Denně distribuují potravinové balíčky stovkám rodin, které se kvůli pandemii koronaviru ocitly ve finanční tísni.

 

Místo aby seděli doma, raději pomáhají

V call centru jabloneckého oblastního spolku Českého červeného kříže se můžete zeptat na příznaky, rady i si objednat nákup.

 

Poláci se během pandemie zamilovali do cyklistiky

Pandemie způsobila, že Poláci hromadně přesedlali na jízdní kola. Další pro ně v posledních týdnech vyrazili do obchodů. Některé prodejny své tržby oproti loňsku zdvojnásobily, jiné zavedly pořadníky pro zájemce.

 

V Akademii věd vyvinuli nový typ přístroje na podporu dýchání. Pomůže i lidem s Covid-19

Vědci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR vyvinuli ve spolupráci s firmou MemBrain ze Stráže pod Ralskem nový typ tzv. oxygenerátoru (kyslíkového koncentrátoru). Od komerčně nabízených typů se podle AV ČR liší použitou separační technologií – polymerní membránou, která je schopna obohatit přiváděný vzduch na 45 procent kyslíku.

 

Výsledky do 45 minut. Čeští vědci vyvíjejí nový test na koronavirus

Vědci z Masarykovy univerzity vyvíjejí nový test na přítomnost koronaviru. Výsledky poskytne do hodiny a využitelný bude prakticky kdekoli.

 

Lamy by mohly být zbraní proti Covid-19. V krvi mají účinné protilátky
Studie, kterou minulý týden zveřejnil list Cell, zjistila, že by protilátky v lamí krvi mohly poskytovat ochranu proti koronaviru.

 

Mnoho lidí nosí dál venku roušky, i když už od rána nemusí

I když lidé v Česku od minulého pondělka už nemusí venku nosit při dodržení odstupů roušky, velká část z nich si i dál nos a ústa na veřejnosti zakrývá.

 

Francouzský časopis Marianne pochválil Čechy za důsledné dodržování karantény, ale…

…to, že během ní dopustili odinstalování sochy maršála Koněva podrobil reflexi na čtyři strany svého prestižního periodika.