Čtrnáctideník Kulturní noviny

13. číslo pondělí 22. 6. 2020

Téma Domov

Nikdy se nevzdáme: Méně známé a dosud neznámé souvislosti atentátu na Heydricha

Heydrichův vůz po nalezení na přelomu tisíciletí.

Nová fakta k 78. výročí slavného činu.

Ve velkých médiích vyšlo letos každoroční výročí atentátu – možná i pro pandemickou dobu – tak trochu naprázdno. Výjimkou byla  reportáž  České televize, která informovala o úspěchu Františka Dostála z Vysokého Mýta, který opravil po léta ztracený v ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Naším cílem je přinést do společnosti takovou atmosféru, ve které je běžné mluvit o duševním zdraví

Logo iniciativy

Rozhovor Petra Salamona s Lindou Nývltovou, koordinátorkou projektu „Blázníš? No a!“, zaměřeného na duševní zdraví středoškoláků. Text původně vyšel na portálu Pro duševní zdraví.

Co je cílem Vaší iniciativy „Blázníš? No a!“? „Blázníš? No a!“ je projekt, který vznikl před dvaceti lety v Německu s myšlenkou destigmatizovat duševní onemocnění. Když tehdy Manuela Richter-Werling a Norbert Göller, původně novináři a zakladatelé p ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy VI.

Foto Tomáš Koloc.

Šestý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Nadějná čínská vakcína před koronavirem ochránila morčata, krysy i makaky Jedna z vyvíjených vakcín proti novému typu koronaviru v Číně prokázala slibné výsledky při testování na zvířatech. Před nákazou virem ochránila látka BBIBP-CorV morčata, činč ... více »

Kultura a umění Kultura

Skromné tipy Kulturních novin na podivné léto

Foto Tomáš Koloc.

Také letos se vás pokoušíme informovat o kulturních akcích v prázdninovém čase. Nabídka je podstatně chudší než jindy, což se dá v čase pandemie pochopit. Stejně tak se dá jistě pochopit, že tipy jsou bohužel bez záruky a že vás proto prosíme, abyste sledovali aktuality na stránkách pořadatelů. Snad se bude situace už vyvíjet k lepšímu a žádná z inzerovaných akcí nebude zrušena. Čtěte a opatrujte se…

Rocková přehlídka na Kolečku Sudoměřice, 4. 7. V Sudoměřicích na Hodonínsku vystoupí od 15 hodin Plastic People of the Universe, Idiot Crusoe, Jablko Noci a další kapely. Mezinárodní kytarový festival Brno, 1.–8. 8. https://guitarcz.com/ Setkání s m ... více »

Kultura a umění Kultura

Všude a vlastně nikde

Obálka původního vydání

Šest povídek Cristiana Crusata o tom, jak velký a zároveň malý je náš svět.

Autor povídkové sbírky Stručná teorie cestování a poušť Cristian Crusat Schretzmeijer je svým původem napůl Španěl a napůl Holanďan – i jeho texty jako by byly rozkročeny mezi severem a jihem, mezi přemýšlivostí a spontánností i mezi příběhem a in ... více »

Kultura a umění Kultura

Rádio Ostravan bude hrát hudbu všech žánrů z Ostravska

Obrázek nebo fotografie#28158

Byla vyhlášena sbírka na založení nového rádia.

  Internetový deník Ostravan.cz už bezmála osm let informuje o kultuře v Ostravě a v celém regionu. Nyní se chce pustit do odvážného projektu – vytvořit rádio, které bude vysílat výhradně hudbu autorů a interpretů vzešlých z Moravskoslezského kraje ... více »

Poezie Kultura

Neděle

Vincent van Gogh: Pole v dešti, 1889. Repro Google Art Project

Báseň Remco Camperta o tom, jak těžké je být mužem na svém místě.

Představoval jsem si to tak, že neděli strávím v houpací síti mezi pevnějšími kmeny stromů, kousek nad zemí a dost daleko od nebe, abych se cítil mužem na svém místě. Jenže pršelo.   ... více »

Poezie Kultura

Má milá chodí po nábřeží

Auguste Renoir: Pont Neuf, 1872

Na letní procházce s básníkem Josefem Machem.

Má milá chodí po nábřeží. Ale kdo ji to provádí? Ten hezký hoch, té tváře svěží. Bože, to děvče vyvádí!   Dokonce, jak jsem teď šel kolem, jsem zaslech: „Pane kolego…“ Ó proč mi plníš srdce bolem, má Alfo i má Omego?   Už vím, co v tváři tvojí zrádn ... více »

Literární ukázka Kultura

Jiří Voskovec jako vizionář

Foto Tomáš Koloc.

V letech 2007–8 péčí profesora Ladislava Matějky poprvé vyšla dostupná korespondence rodin Jiřího Voskovce a Jana Wericha, z níž některé úryvky ukazují Jiřího Voskovce v nezvyklém světle: jako nadčasového vizionáře.

Fašismus je passé ismus. Příští problémy budou jinde. Přelidnění. Nedostatek živin. Barevný nacionalismus. A nové choroby horší rakoviny… To je moje tajná soukromá teorie, kterou mi nikdo neuzná, snad jedině ty. (z dopisu Janu Werichovi z 2. února 1 ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Strašlivé divy jse ukazovaly

Mikuláš Dačický z Heslova

Mikuláše Dačického z Heslova (1555–1626) známe z filmu Cech panen kutnohorských jako bohéma a rebela; vedle toho byl ovšem také autorem mravoučné poezie a zapisoval si pozoruhodné události z domova i ze světa. Ukázka z jeho Pamětí zachycuje léta 1599 a 1600 a vedle epidemií, drahoty a banditů popisuje i věci, které by se dnes již nejspíš stát nemohly.

Město říšské Aquisgranum, Ach, dáno a vyhlášeno do achtu, pokuty císařské, že stavy nydrlanské, králi hispanskému rebelles protivné, fedrovalo a napomáhalo. Mustrunk vojenských českých rejtaruov držán v městě Kouřimi proti Turkuom a Tataruom do Uher ... více »

Fejeton Kultura

Zprávy

Foto Tomáš Koloc.

Netelevizní noviny z různých vrstev aktuální existence.

„Jak nahoře, tak dole.“ (Hermes Trismegistos) Po vzoru českých aktivistů, kteří sundávají sochy jedněch a vztyčují sochy druhých, totéž začal dělat celý svět, po americkém vzoru bývalý student vystřílel školu tentokrát na Slovensku , polská vláda ... více »