Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy VI.

Foto Tomáš Koloc.

Šestý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Nadějná čínská vakcína před koronavirem ochránila morčata, krysy i makaky

Jedna z vyvíjených vakcín proti novému typu koronaviru v Číně prokázala slibné výsledky při testování na zvířatech. Před nákazou virem ochránila látka BBIBP-CorV morčata, činčily, krysy, myši i opice, uvedla agentura Reuters s odvoláním na článek zveřejněný na internetovém serveru Cell.

 

Nošení roušek pomáhá proti koronaviru víc než jiná opatření, naznačuje studie

Doposud byla účinnost roušek testována pouze v laboratorních podmínkách, studie německých a dánských vědců nyní zkoumala dopad nošení roušek na šíření epidemie ve stotisícovém německém městě Jena. Podle studie povinné nošení roušek v obchodech a hromadné dopravě značně redukuje šíření koronaviru.

Nošení roušek - Novinky

Roušy podle vědců… - Lidovky

 

Koronavirus ochromil globální obchod s květinami. Do váz se vrací kvítí z luk a polí

Květiny dovážené z celého světa se staly běžným zbožím. Krize s koronavirem ale situaci změnila a donutila květináře kupovat lokální a sezonní květiny. A tato praxe by měla přetrvat, píše francouzský deník Le Monde.

 

„Jiné firmy pomoc potřebují víc.“ IKEA v Česku i dalších státech vrací státní pomoc

Skupina Ingka Group, která vlastní většinu obchodních domů IKEA, dnes oznámila, že vrátila Srbsku finanční státní pomoc určenou na náhrady mezd zaměstnanců, kteří kvůli pandemii dočasně nemohli pracovat. Stejně chce největší maloobchodní prodejce nábytku na světě postupovat i v České republice a také v Rumunsku, Belgii, Chorvatsku, Irsku, Portugalsku, Španělsku a ve Spojených státech.

 

Lidí kradlo za nouzového stavu o polovinu méně, uvedly úřady

Celkem 8 354 trestných činů krádeže eviduje Nejvyšší státní zastupitelství z doby vyhlášeného nouzového stavu, které byly kvalifikovány v přísnější trestní sazbě. Celkově počet lidí, proti nimž bylo vedeno trestní stíhání pro majetkové trestné činy, za nouzového stavu ve srovnání se stejným obdobím loni poklesl o více než polovinu. Není známo, zda v těchto číslech sehrála roli krutost, s níž české soudy postihují drobné krádeže. Dvaatřicetiletý bezdomovec Václav Šupka z Plzně, který během krize z hladu ukradl dvě koblihy a patnáct čokolád, však za to byl odsouzen na 26 měsíců vězení nepodmíněně. Přitížilo mu, že v minulosti byl odsouzen za krádež měděného kabelu během povodňové krize v roce 2013 na 4 roky!

 

Respirátory z ČVUT mohou na trh, certifikaci získaly na poslední chvíli

Respirátor RP95-M vyvinutý na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) během koronavirové krize získal evropskou certifikaci. Oznámili to zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ČVUT a firmy Cardam, která je nyní vyrábí. Podle tvůrců má respirátor otevřené dveře k evropským i světovým trhům.

Respirátory z ČVUT mohou na trh

Respirátory z ČVUT získaly evropskou certifikaci

 

Itálie slibuje velkou dotaci na nový bicykl, někde platí i za ujeté kilometry

Součástí masivního balíčku na podporu italské ekonomiky postižené koronakrizí je i podpora cyklistické dopravy. Lidé mohou dostat dotaci na nákup nového bicyklu ve výši až 500 eur.