Čtrnáctideník Kulturní noviny

14. číslo úterý 7. 7. 2020

Téma Kultura

Nejsem váš procesor, jsem soukromý majetek sebe sama

Minimal Wage Open Space I Foto Martina Schneiderová

„Jemně, zlehka a pomalu participovat jako jeden z mnoha miliard procesorů na výpočtu, který skrze maximální efektivitu konání, nejvyšší zisk jednotlivých aktérů a jejich bezbřehou sobeckost spěje k výsledku, který popírá většinu z nás.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou umělce, loňského vítěze Ceny Jindřicha Chalupeckého, Andrease Gajdošíka. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, umělkyně a kurátorka Marta Fišerová Cwiklinski či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

Mám-li přemýšlet nad zodpovědností umělkyň a umělců, musím prvně vyjasnit svůj postoj k esenciálnímu mýtu umění – vlastní výjimečnosti. Pochybuji o ní. Pochybuji o jedinečném postavení umělkyň a umělců ve světě. Pochybuji o výjimečnosti umělecké prá ... více »

Společnost a politika Věda

Odvrácená tvář zoo

Foto Tomáš Koloc.

Proti praktikám zabíjení zvířat chovaných v dnešních zoologických zahradách protestují nejen mezinárodní autority či alternativní síť zahrad, ale i autorčina koncepční skupina 2 tváře zoo.

Ročně se v evropských zoologických zahradách utratí kolem 5–7 tisíc zdravých zvířat. Že to není možné? Zoologické zahrady o tom nerady mluví, ale přiznávají to. Abychom pochopili tento problém, musíme si nejdřív vysvětlit současnou situaci. V České ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Krátký mír

Foto Tomáš Koloc.

Aktivisté a aktivistky vyhlásili v americké metropoli Seattlu „autonomní zónu“ bez policie. Nejprve vše probíhalo mírumilovně, pak ale padly výstřely.

Karnistka  s doutnajícím svazkem šalvějí prochází davem. Obejde dřevem obložené betonové barikády, na nichž jsou namalované zvednuté pěsti a zlomená srdce a napsané nadávky na policii; vejde pod celtový přístřešek, kde se na pohovku svezl vyčerpaný ... více »

Společnost a politika Domov

Dobré koronazprávy VII.

Foto Tomáš Koloc.

Sedmý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Vědci pracují na studii, která má dokázat, jak nepřítomnost lidí v přírodě pomáhá životu zvířat V chilské metropoli Santiagu de Chile zahlédli lidé pumu, na předměstích Tel Avivu se probíhali šakali a v klidných vodách u Terstu se znovu objevili del ... více »

Společnost a politika Média

Ivan Hoffman získal Krameriovu cenu

Ivan Hoffman, zdroj archiv KN

Ocenění pro autora KN.

Krameriova cena je udělována od roku 2016 Asociací nezávislých médií. Krameriovu cenu už v minulosti získali lidé z okruhu KN: naše družstevnice Eva Kantůrková a náš příležitostný autor  Jaroslav Bašta  (mimochodem oba signatáři Charty 77). Poprvé s ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Nechat plynout, co se právě děje

Foto archiv autora

„Posvátno je nějaký zažitý princip řádu. Když chci udělat performance, nemusí být pokaždé stejně opakovaná, ale snažím se dostat do toho podobného pocitu, který je pro mě sváteční a intenzivní. Tak to tam prostě je. To „jení“ je,“ říká performer, hudebník, umělec-aktivista Matěj Kolář. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Matějův čas pro rozhovor si uzurpuji v pozdních hodinách – v administrativním patře Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Hned po skončení rozhovoru je mi jasné, že bude třeba něco doplnit. Druhé setkání se odehrává tamtéž, jen u mě v pracovně. Matěj ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Tady úložiště nebude!

Foto archiv autora

Matěj Kolář zahájil výstavu Nostalgie jako avantgarda aktivistickou performancí. V industriálním prostoru bývalé továrny můžete zhlédnout díla pěti současných malířů a videoart z Vysočiny.

Výtvarnou akcí s názvem „100× kolem Čeřínku“ demonstruje Matěj Kolář nejen silný osobní vztah k místu vytipovanému k uložení vysoce radioaktivních odpadů z našich jaderných elektráren, ale především strach, obavy, nejistotu existence, ale i námahu, ... více »

Kultura a umění Kultura

Když dny ztrácejí jména

Foto archiv autora

Umění Doby Covidové. Před týdnem skončila výstava uměleckých reflexí bytí v nouzovém stavu. Díla nevznikala poté, ale v nejistém průběhu.

Koncem května se znovu otevřely výstavní sály. Stalo se tak po necelých třech měsících, během nichž se většině lidí zcela proměnil řád a prožívání času. Na koho nedolehly existenční problémy, pocítil alespoň ty existenciální, když si uvědomil (vyzko ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Zázračné čekání na půlnoc

Petr Král. Foto B. S., Wikimedia Commons

Vzpomínka na Petra Krále (4. 9. 1941 – 17. 6. 2020).

Jsou básníci, kteří by v paměti druhých zůstali jako milníky, i kdyby nedejpánbu ze dne na den zmizely hliněné tabulky, na které črtali své vzkazy a vize. Sám svůj osud vyjádřil slovy: „Holt životem projdu a nepostavím dům, nezasadím strom ani nezpl ... více »

Poezie Kultura

Žár

Rihard Jakopič: Slunce, olej na plátně, před rokem 1943. Repro Slovinská národní galerie

Letní báseň Jana Opolského, v níž zem puká takřka slyšitelně.

Žár uléhá jak šelma sytá, jež hledá blízkou svěžest struh, a nebem siným, odbarveným pár mráčků plyne – kam, ví Bůh! Vzduch slitý, jako zkapalnělý, v něm nepohne se zhola nic; jak s dechem v prsou potlačeným ční rudá těla borovic. Ta trocha hmyz ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Rozhovor o otázkách náboženských

Foto Wikimedia Commons

Povídka Karla Poláčka: každá legrace něco stojí a zkuste být věřícím, i když nemáte stříbrné doly v Arizoně.

„No, pane Blum?“ – No, pane Blau? „Co je s nima, pane Blum?“ – Co má být se mnou, pane Blau? „Já mám vědět, co je s nima, pane Blum? Já se jich ptám. Nesmím se ptát? Co se tak koukají?“ – Já se koukám? Já se nekoukám. „Oni se koukají. Mně nebudou ni ... více »

Fejeton Kultura

Idylka

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton básnický.

Pozoroval jsem idylku na balkoně protilehlého činžáku. Rodinka, páneček, paninka, dítě a gril. Je to nová stavba. Ani škaredá, ani hezká. Je to moderní stavba a tak má místo zahrady parkoviště. My jsme ze staré školy. I náš dům je takový. Se zahrado ... více »