Čtrnáctideník Kulturní noviny
15. číslo pondělí 20. 7. 2020
Učitelé zdravotnické fakulty UP v Olomouci, která organizuje krizovou pomoc v kraji: „Mladí nám ukázali, že vůbec nejsou ztracení!“

6. května jsem se vypravil do Olomouce. Od svého přítele Jiřího Stavovčíka jsem věděl, že studenti tamní mladé Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého se překvapivě dobře zapojili do krizové pomoci v kraji i v nově založeném stanu, který sloužil jako odběrovna vzorků pro stanovení diagnózy onemocnění koronavirem. Během mého setkání s učiteli a studenty FZV UP a návštěvy odběrového stanu vznikla tato reportáž složená z rozhovorů.
Do Olomouce jsem přijel podruhé v životě, aniž jsem tušil, že budu začínat od špiček, abych skončil ve stanu. Při vstupu do komplexu, stojícího na olomouckém „Nemocničním vršku“, zahrnující fakultní nemocnici, lékařskou a zdravotnickou fakultu jse ... více »
Ozvěte se – pokud vám záleží na životním prostředí

Veřejnost se může vyjádřit k návrhu nové Státní politiky životního prostředí. Ta je koncipována pro roky 2020 až 2030, s výhledem do roku 2050. Termín pro zaslání podnětů Ministerstvu životního prostředí je 31. července 2020.
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje dokument Státní politika životního prostředí 2030 , s výhledem do roku 2050 (SPŽP 2030). Začalo s tím už v loňském roce – tehdy o sběru podnětů od veřejnosti informovaly i Kulturní noviny . MŽP pak ... více »
Proč na našich drahách teče krev

O původu a souvislostech současných železničních nehod v ČR.
Na začátek se pokusím o shrnutí přesné statistiky nedávných událostí, o nichž máme všichni z médií částečnou povědomost: 4. 7. 2020 – Vlak v Prosenicích na Přerovsku narazil do trakčního vedení, 150 lidí evakuováno, nikdo nebyl zraněn. 7. 7. 2020 – ... více »
Kolektivní péče o Národní galerii

Do aktuálního výběrového řízení na post ředitelky Národní galerie se přihlásil kolektiv teoretiček, kurátorek a umělkyň. Chtějí spolu se stávajícími zaměstnanci i vystavujícími umělci a umělkyněmi táhnout za jeden ohleduplný provaz.
Národní galerie vybírá svoji novou ředitelku nebo ředitele. Kdo by to mohl chtít dělat? Kritizovaný kolos mnoha budov, sbírek i „živého“ umění zjevně dlouhodobě trpí neutěšenými vnitřními vztahy, nedostatečným financováním a neustálými otazníky nad ... více »
Slova, která přinášejí smrt aneb O jazyku doby koronaviru

Lingvistova stručná zpráva (jen?) o pandemické Británii.
Vzestup koronaviru, stejně jako každá jiná významná událost v lidské historii, s sebou přinesl změny dobré i špatné. Tyto změny ovlivnily všechny představitelné aspekty našeho života a všechny nás donutily se přizpůsobit a to v mnoha oblastech: od o ... více »
Upřímnost

Úvaha o tom, jak zacházet s moudrostí s dobrou vlastností.
V době mých vysokoškolských studií jsem se zúčastnil jedné muzikantské akce, která měla charakter skoro rodinný – byly tam i přítelkyně či manželky muzikantů, a taky pár malých dětí. Děcka byla rozjívená, tak jak to bývá. Vlastně dnes už ani nevím, ... více »
Dobré koronazprávy VIII.

Osmý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
Díky pandemii jsme se vyhnuli tradiční chřipkové epidemii Pandemická opatření paradoxně oproti loňskému roku zachránila životy. Odměny dostanou i zdravotníci, kteří se nestarali o pandemické pacienty Zdravotníci a sociální pracovníci, kteří vědomě ... více »
Umělcova odpovědnost

Už před šedesáti lety přispěl sám Karel Čapek prostřednictvím Miroslava Halíka do letošního seriálu Kulturních novin o odpovědnosti umělce.
Editor a velký znalec Čapkova díla Miroslav Halík v roce 1959 uspořádal (a poznámkami opatřil) pozoruhodný a dnes už poněkud pozapomenutý výbor kratších textů a úryvků s jednoduchým titulem Poznámky o tvorbě. Kniha vyšla jako osmnáctý svazek inspira ... více »
Matčin dopis

Báseň na prázdniny, jejíž autorkou je Viivi Luiková z Estonska.
Doma je větší léto, přijeď domů, moje malá. Vzadu za chalupou jablka jsou zralá. Uvařím ti kyselici a sladký hrách už máme. Ve městě jsou městské domy. Bože, holý kámen! ... více »
Počteníčko: Tělesné vlastnosti českého lidu

Antropolog Jindřich Matiegka (1862–1941) byl rektorem Univerzity Karlovy, spoluautorem Ottova slovníku naučného a podílel se mj. na zkoumání ostatků svatého Václava. Jeho pojednání Tělesné vlastnosti českého lidu vydal v roce 1920 Josef Vilímek.
Badatelé, kteří se touto otázkou zabývali, došli k výsledku, že mají Čechové velký objem lebky, a tudíž poměrně těžký mozek. V tabulce, kterou WECKLER o objemu lebky různých plemen a národů sestavil, stojí Čechové na prvním místě a francouzští anthr ... více »
Kulturněnovinoví chlapci

Fejeton o rtuti a nesamozřejmosti národů.
Kulturněnovinoví chlapci, omlouvám se, že jsem k vaší záslužné osvětové činnosti už delší dobu ničím nepřispěl. Nebylo kdy. 20. června jsem zahájil svou předsmrtnou výstavu obrazů a soch v Archlebově, pak jsem tři dny spal. Před týdnem nám pokrývači ... více »
Černé dny

Fejeton o čase povelikonočním.
Měl jsem od letošních Velikonoc řadu černých dní. Syn Vojta se tehdy vrátil z naší chaty, kterou máme kousek od Rokycan, a povídal: „Tati, já jsem se nedostal dovnitř, někdo nám natloukl do fabek (to je to, do čeho se strká klíč, aby šly otevřít dve ... více »