Čtrnáctideník Kulturní noviny

16. číslo pondělí 3. 8. 2020

Téma Zahraničí,Ekonomika

Zastavme ten neokoloniální projekt

Grafika: Tomáš Koloc.

Bolsonaro, Macri, Macron a Merkelová před rokem ohlásili vznik „největšího hospodářského prostoru světa“. Z dohody ale asi nic nebude, protože volný obchod je velmi sporné téma.

Německo, mistr světa v exportu, bylo odjakživa nejvehementnějším zastáncem tzv. dohod o volném obchodu. Během současného předsednictví Rady Evropské unie chtěla německá spolková vláda pokročit i s přípravou dvou transatlantických obchodních smluv – ... více »

Téma Zahraničí,Ekonomika

Nevládní organizace odmítají dohodu o volném obchodu

Dílna v mexické Tijuaně je příkladem využívání levné pracovní síly v latinskoamerických zemích. Foto Guldhammer

Německá spolková vláda chce pokročit s přípravami dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosuru. Několik desítek německých nevládních organizací ale požaduje ukončení těchto jednání.

Aliance německých občanských iniciativ odmítá plánovanou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a zeměmi jihoamerické celní unie Mercosur, tedy Argentinou, Brazílií, Paraguayí a Uruguayí. Společný manifest šedesáti organizací zveřejněný v pondělí 29. č ... více »

Společnost a politika Domov

Mediálně nejslavnější Čech? Díky nositeli Nobelovy ceny Handkemu možná Zdeněk Adamec, který se v roce 2003 upálil na protest proti českému kapitalismu

Obrázek nebo fotografie#28361

Uprostřed pochybných českých a slovenských jmen toto jméno umístil do proudu zájmu světa rakouský nositel Nobelovy ceny Peter Handke.

„Slávy“ dcery a synové Jména etnických Čechů a Čechoslováků se po letech prosazují ve světových médích. Některé z jejich jmen častěji než dřív problesknou na mezinárodní scéně. Trhačem světových rekordů v plastické chirurgii obličeje se stal český l ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Nepodmíněný příjem může být pro nejchudší lidi lékem proti pandemii

Foto Tomáš Koloc.

Rozvojový program OSN navrhuje dočasný nepodmíněný příjem pro nejchudší. Mohlo by to zabránit šíření nemoci covid-19.

Chudoba představuje zdravotní riziko, a to i v době koronavirové krize. Zůstat pro jistotu doma, to si nemůže dovolit každý. Rozvojový program OSN (UNDP) nyní představil mimořádný nápad, jak to přeci jen umožnit více lidem. Požaduje nepodmíněný (neb ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy IX.

Grafika: Jaroslav Svoboda

Devátý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Na jaře měly nemocnice desítky hospitalizovaných nemocných pandemií, dnes do desítky Některé nemocnice hlásí, že jsou bez nemocných.   Na pandemii zabírá koktejl protilátek Vědci z Columbijské univerzity v New Yorku identifikovali v krvi pěti lidí, ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Vzdělávání

Do školy se nejde aneb Americké školství mezi Covid-19 a BLM

Foto Tomáš Koloc.

Čerstvé zprávy ze San Francisca

Viděl jsem ty slajdy, říkali lidi. Chvíli byly dostupný, než si toho někdo na školním odboru všiml. Byly tam čtyři možnosti, kdy a jak se školy otevřou. Tři byly přeškrtnutý, jako že nejsou vůbec realizovatelný, a u čtvrtý bylo napsáno možná. Školní ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Měli odvahu žít

Obálka knihy. Repro archiv autora

Tip na knihu mapující odbojovou činnost na Uherskobrodsku.

,

Dvoudílná publikace historičky Miroslavy Polákové, kterou v roce 2018 vydalo nakladatelství Academia, přibližuje okolnosti i detaily protinacistického odboje na Uherskobrodsku v letech 1939–1945. O tom, že se jedná o výjimečné historiografické dílo, ... více »

Komentář Domov

Panáci na náměstích

Odstřel Stalinova pomníku. Foto neznámého autora

Na okraj současných sporů o pomníky.

Tím, co Bůh velí Ti, Ó Múzo, řiď se stále, měj pro urážky smích a věnce nežádej; buď vždycky lhostejna jak k pomluvě tak k chvále a s hlupákem se nehádej. Alexandr Sergejevič Puškin: Exegi monumentum Je asi poněkud paradoxní, že naše doba, často ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Dva z jednoho času

Miloš Nesvadba a Jan Skopeček.

Miloš Nesvadba a Jan Skopeček. Oba byli herci a ještě něco navíc, oba navštívili svět ve stejném čase (v letech 1925–2020) a oba stihl autor této vzpomínky letmo potkat i osobně.

Ve středu 22. července zemřel Miloš Nesvadba. Kdyby zemřel jenom výtvarník, napsal bych, že dnes odešel jeden z nejvlivnějších výtvarníků mého dětství – jenže on zemřel i herec mého dětství; jeho archetypální parketou byli plaší staří mládenci – pri ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Epocha Františka Hamady (6. 6. 1914 - 22. 7. 2020)

Mezi svými Pondělníky - zprava stočtyřletý František Hamada, jeho primášský nástupce Jiří Potyka a Vladimír Stašek. Foto Jiří Plocek

Ohlédnutí za jedním životem, zdánlivě obyčejným, ale ve skutečnosti zcela výjimečným.

Ve smuteční síni v Mařaticích hrála 24. července muzika Hudci Pondělníci s několika vzácnými hosty – horňáckou legendou Martinem Hrbáčem, významným hradišťským houslovým pedagogem Pavlem Štulírem a nejznámější muzikantskou tváří Uherského Hradiště J ... více »

Kultura a umění Kultura

Zahrada v mlze

Obálka knihy

Próza polské autorky Danuty Kostewiczové s hudebním názvem Andante spianato je určena čtenáři, který nespěchá.

Nad některými knihami přemýšlím, jakému že čtenáři jsou vlastně určeny. Název prózy (novelistického rozsahu) Danuty Kostewiczové  – z polštiny do češtiny přeložené Liborem Martinkem – prozrazuje, že do tajů Andante spianata snáze pronikne člověk ... více »

Poezie Kultura

Zvířetník se svatosvatě splašil s planetami

Středověká mozaika zvířetníku z Bejt Alfa. Repro Wikimedia Commons

Epigram (nejen) astrologický, který napsal ve dvanáctém století Abraham ibn Ezra.

 

Zvířetník se svatosvatě splašil s planetami, když jsem se já chudák rodil na zemi. Neboť slunce nehaslo by za horami, kdybych obchodoval svícemi. A závod s rubáši kdybych si otevřel – takové mám v hvězdách divné klikyháky – do smrti by nikdo ne ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pořád doleva

Jídelna v kibucu Gan Šmu'el. Foto Pikiwiki

Vzpomínka Stanislava Budína na návštěvu Palestiny v roce 1947, kdy patřilo Československo k největším zastáncům vytvoření židovského státu.

Navštívili jsme několik kibuců, kde jsme strávili několik dní, stravovali se ve společných jídelnách a jedinou odměnou za pohostinství nám prokazované byla přednáška, kterou jsme museli proslovit o situaci v Československu, o plánovaném hospodářství ... více »

Fejeton Kultura

Koronavirus z pohledu biofyzika v home-office

Foto Robert Šefl.

Fejeton nejen o měření teploty.

O čem jiném se pokusit něco napsat v této pohnuté době než o něčem coronavirovém. Přes veškeré vědomosti o tom, co se děje za vzdálenými i bližšími humny, to jednoho dne přišlo jako rána z čistého nebe. Probudili jsme se do jiného světa, do katastro ... více »