Nevládní organizace odmítají dohodu o volném obchodu

Německá spolková vláda chce pokročit s přípravami dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a zeměmi Mercosuru. Několik desítek německých nevládních organizací ale požaduje ukončení těchto jednání.
Aliance německých občanských iniciativ odmítá plánovanou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a zeměmi jihoamerické celní unie Mercosur, tedy Argentinou, Brazílií, Paraguayí a Uruguayí. Společný manifest šedesáti organizací zveřejněný v pondělí 29. června 2020 v Berlíně vyzývá německou spolkovou vládu a Evropskou komisi k ukončení jednání. Stalo se tak u příležitosti převzetí předsednictví Rady Evropské unie Německem 1. července. Německá spolková vláda totiž předtím oznámila, že chce v přípravách dohody v rámci německého předsednictví Rady Evropské unie pokročit.
Plánovaná dohoda, o které se vyjednává už 20 let, je poplatná myšlení a politickému jednání minulosti, uvádí se ve výzvě. Předmětem kritiky je mimo jiné to, že by dohoda zabránila zemědělcům v zemích Mercosuru a členských státech EU dosáhnout výkupních cen, které by jim zajistily důstojnou existenci.
Nevládní organizace se přitom vyslovují pro úzkou kooperaci s Jižní Amerikou. Stěžejními tématy však mají být boj proti hladu a chudobě, ochrana klimatu, spravedlivá mzda a důstojné pracovní podmínky a lidská práva, píše se ve výzvě. Dohoda mezi EU a zeměmi Mercosuru má ale naopak podpořit dovoz masa, sóji a bioetanolu do Evropy. Tyto výrobky představují už dnes významný důvod pro ničení amazonského deštného pralesa, porušování lidských práv a vyhánění drobných zemědělců z půdy.
V červnu 2019 obě strany plánované obchodní dohody oznámily, že došly ke shodě co do obsahu. Pakt má usnadnit obchod, a zajistit tak hospodářský růst. Podle údajů Evropské komise by díky dohodě postupně odpadla cla u více než 90 procent zboží. V současné době se pracuje na textu dohody, který bude posléze podepsán a ratifikován. S textem dohody musí souhlasit členské státy EU a Evropský parlament.
Šest desítek vlivných organizací z občanského sektoru, které tuto dohodu odmítají, působí v oblasti ochrany životního prostředí, zemědělství, lidských práv, rozvojové politiky a humanitární pomoci. Je mezi nimi ekologická organizace BUND, Pracovní společenství soukromých rolníků (AbL), evangelická charitativní organizace Chléb pro svět (Brot für die Welt), Oxfam Německo a německá katolická Charita (Caritas), mimochodem nejstarší na světě (vznikla v r. 1897).
Text, který původně vyšel 29. 6. 2020 v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.