Čtrnáctideník Kulturní noviny

18. číslo pondělí 31. 8. 2020

Téma Zahraničí

Většina Bělorusů žádá odchod Lukašenka – nikoli majdanský scénář dle ukrajinského vzoru

Aljaksandr Ryhoravič Lukašenka.

Analýza současných dějů a nástin dalšího vývoje v Bělorusku.

Po třech týdnech běloruské krize lze potvrdit, že skutečně nejde jen o klasický majdan Západ versus režim, nýbrž o zápas tří sil: majdanské opozice, stoupenců Lukašenka a jeho režimu – a do třetice též odpůrců Lukašenka, odmítajících však program ma ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Vlády jen opisovaly jedna od druhé

Foto Tomáš Koloc.

Proč vlády na jaře na počátku pandemie přijímaly opatření jako zavírání škol, omezení cestování nebo zákazy shromažďování, která silně omezovala svobodu občanek a občanů? Na čem závisela jednotlivá vládní rozhodnutí? Na tyto otázky se snažila odpovědět skupina sociálních vědců z Norska a Švédska.

Výsledky zveřejnili v polovině srpna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Autorům  studie , které vedl Abiel Sebhatu, nešlo o účinnost těchto tzv. nefarmakologických intervencí. Místo toho zkoumali pomocí datov ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Troufnout si na víc odvahy!

Willy Brandt na předvolebním plakátu. Foto Wikimedia Commons

Akční program Brandtovy (a Genscherovy) vlády pro životní prostředí je i po padesáti letech inspirací nebo dokonce lekcí pro dnešní ochranu klimatu.

Na Willyho Brandta se vzpomíná v různých souvislostech. Nikoli ale na to, že s velkou parádou zavedl v Německu politiku ochrany životního prostředí, a to už v době, kdy sousloví „životní prostředí“ bylo téměř neznámým pojmem. Známé je Brandtovo hesl ... více »

Společnost a politika Domov

Adolf Těžký: Mám jenom osm tříd, ale jsem dobrej organizátor

Adolf Těžký. Foto Petra Stypová.

Přistěhovali jsme se do Markoušovic u Trutnova teprve nedávno, avšak hned mi přirostly k srdci svou malebností, vzděláním pro naše děti a přátelskými lidmi. Ovšem, aby člověk skutečně někde zakořenil, potřebuje ještě něco navíc, totiž znát minulost a souvislosti. Jací lidé tu žijí a žili? Co všechno tady přestáli? Jak se v tomto konkrétním místě a do jednotlivých osudů promítly nebo naopak nepromítly světové dějiny? Jaké jsou zdejší příběhy? Myslím, že v dnešní době, kdy se v souvislosti s epidemií a vládními opatřeními otřásají mnohé naše jistoty vydobyté v posledních desetiletích, mohou být vzpomínky pamětníků o to větší posilou a inspirací.

To vydávání muselo být asi náročné, mimo jiné také v tom, jak skloubit různé zájmy a očekávání od knihy, co tam ještě dát a co už ne… No jo, to víte, byly tam mezi námi, kdo jsme se na těch knihách podíleli, občas tendence o něčích zásluhách psát ví ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy X.

Foto Tomáš Koloc.

Desátý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Účinný lék na koronavirus podle imunologa prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc., existuje už několik desítek let – jmenuje se Isoprinosine Vzhledem k jeho levnosti se farmaceutickým firmám lék nevyplácí…   Úmrtnost na koronavirus v ČR je na spodní hranici ... více »

Kultura a umění Kultura

Podzemím za svobodou

Mapa hlavních tras

Román Colsona Whiteheada Podzemní železnice využívá temných kapitol americké historie ke kladení aktuálních otázek.

Otrokářská minulost je ve Spojených státech dosud živým problémem. Dost dlouho se mlčelo o tom, že prosperita mladého státu, hlásícího se okázale k ideálu svobody a rovnosti, byla do značné míry založena na brutálním vykořisťování práce nesvobodných ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Dobrý důvod

Obálka knihy

I příklad malého novoříšského nakladatelství Dobrý důvod je dobrým důvodem dělat to, v čem člověk spatřuje smysl, přesahující vlastní prospěch jednotlivce.

V několika málo posledních letech mě významněji než dříve rozechvívají zprávy o malých-velkých ženách a mužích, kteří se přesvědčeně, často na koleně, snaží vydávat kvalitní knihy. Malých nakladatelství samozřejmě vzniklo velmi mnoho, mají i svá sdr ... více »

Kultura a umění Kultura

Soucit a vzdor

Obálka knihy

Soubor glos a fejetonů Ivo Fencla vychází pod názvem Veřejný nepřítel.

Některé knihy bys rád (pokud bys to ovšem svedl) psal – či vlastně spíše domýšlel a četl – s sebou. Ponořil se do nich a všechna ta bílá, nedopovězená místa doplňoval z vlastní (umělecké i lidské) zkušenosti. I tam, kde bys nakonec byl nucen jít pro ... více »

Poezie Kultura

Bílá Rus: Rybářova chatrč

Foto Tomáš Koloc.

Aktuálně z díla zakladatele moderní běloruské literatury Jakuba Kolase

Do okna hledí tiché stíny, večer se plouží po dvorku. Mráz, nesmrtelný malíř zimy, Vyzdobil okna do vzorků. Země je v bílém, slaví svátek, křišťály září na větvích. A mrtvé ticho jinovatek střeží jen mlčenlivý sníh. Leč v staré chýši život bliká: lo ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: K neštěstí i poučení lidstva

Obrázek nebo fotografie#28606

Asi nejproslulejším moderním románem s tématem epidemie je Mor Alberta Camuse, nezaškodí si tedy připomenout jeho závěrečná slova.

„Poslyšte, pane doktore, je to pravda, že těm, co zemřeli na mor, se postaví pomník?“ „Píšou to v novinách. Prý obelisk nebo pamětní desku.“ „To jsem si moh myslet. A to se bude taky řečnit.“ Stařec se smál přidušeným smíchem. „Jako bych je slyšel ... více »

Fejeton Kultura

Neviditelné klíče

Obrázek Vítek Oplatka, foto Jiří Plocek.

O tom, jak se v člověku rodí vlastní klíče k vlastním zámkům.

„Dnes poprvé řekl pořádnou větu,“ sdělila mi žena do telefonu. „Když jsem odcházela do chaty pro mobil, ukázal za mnou rukou a povídal: Babi haló dede.“ No, to už je opravdu posun: Podmět, přísudek i předmět v jednom výroku! Zatím náš dvaadvacetiměs ... více »

Fejeton Kultura

Pravdozdroj

Obrázek se záchodků v hospodě, v níž fejeton končí. Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o ohni a hospodě pravdy

Je konec srpna a  zase  jsme s Jardou u ohniště rybníka Cikán. V jediný možný den, v sobotu, protože Jarda-učitel už zase chodí do škol připravovat variantu, že škola bude i nebude, a v neděli chodí za maminkou na rodinný oběd, který se pravidelně p ... více »

Fejeton Kultura

Šištót

Foto Tomáš Koloc.

Zas o českém jazyku

Omlouvám se, ale já pořád kolem toho jazyka(u?). Kolem češtiny. Ale neomlouvám se za opakování, protože už TGM říkal (volně transponováno), že naopak, že publicistice to nevadí, že názory se mají lidem do hlav vtloukat, a jak jinak to chcete spáchat ... více »

Fejeton Kultura

Svěží vzduch

Foto autorka

U Vítka nikdy nevíte: z čista jasna je z prkotiny nepřekonatelný problém a syn má jediný spolehlivý azyl pod peřinou. 

Vítek po obědě leží pod peřinou u otevřeného okna, venku prší, peřinu má až k bradě. Leží, ani nedutá. To je podezřelé a výjimečné. Jednak je obvykle dost živý, anebo... U Vítka nikdy nevíte: z čista jasna je z prkotiny nepřekonatelný problém a syn ... více »