Čtrnáctideník Kulturní noviny
18. číslo pondělí 31. 8. 2020
Většina Bělorusů žádá odchod Lukašenka – nikoli majdanský scénář dle ukrajinského vzoru

Analýza současných dějů a nástin dalšího vývoje v Bělorusku.
Po třech týdnech běloruské krize lze potvrdit, že skutečně nejde jen o klasický majdan Západ versus režim, nýbrž o zápas tří sil: majdanské opozice, stoupenců Lukašenka a jeho režimu – a do třetice též odpůrců Lukašenka, odmítajících však program ma ... více »
Vlády jen opisovaly jedna od druhé

Proč vlády na jaře na počátku pandemie přijímaly opatření jako zavírání škol, omezení cestování nebo zákazy shromažďování, která silně omezovala svobodu občanek a občanů? Na čem závisela jednotlivá vládní rozhodnutí? Na tyto otázky se snažila odpovědět skupina sociálních vědců z Norska a Švédska.
Výsledky zveřejnili v polovině srpna v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Autorům studie , které vedl Abiel Sebhatu, nešlo o účinnost těchto tzv. nefarmakologických intervencí. Místo toho zkoumali pomocí datov ... více »
Troufnout si na víc odvahy!

Akční program Brandtovy (a Genscherovy) vlády pro životní prostředí je i po padesáti letech inspirací nebo dokonce lekcí pro dnešní ochranu klimatu.
Na Willyho Brandta se vzpomíná v různých souvislostech. Nikoli ale na to, že s velkou parádou zavedl v Německu politiku ochrany životního prostředí, a to už v době, kdy sousloví „životní prostředí“ bylo téměř neznámým pojmem. Známé je Brandtovo hesl ... více »
Adolf Těžký: Mám jenom osm tříd, ale jsem dobrej organizátor

Přistěhovali jsme se do Markoušovic u Trutnova teprve nedávno, avšak hned mi přirostly k srdci svou malebností, vzděláním pro naše děti a přátelskými lidmi. Ovšem, aby člověk skutečně někde zakořenil, potřebuje ještě něco navíc, totiž znát minulost a souvislosti. Jací lidé tu žijí a žili? Co všechno tady přestáli? Jak se v tomto konkrétním místě a do jednotlivých osudů promítly nebo naopak nepromítly světové dějiny? Jaké jsou zdejší příběhy? Myslím, že v dnešní době, kdy se v souvislosti s epidemií a vládními opatřeními otřásají mnohé naše jistoty vydobyté v posledních desetiletích, mohou být vzpomínky pamětníků o to větší posilou a inspirací.
To vydávání muselo být asi náročné, mimo jiné také v tom, jak skloubit různé zájmy a očekávání od knihy, co tam ještě dát a co už ne… No jo, to víte, byly tam mezi námi, kdo jsme se na těch knihách podíleli, občas tendence o něčích zásluhách psát ví ... více »
Dobré koronazprávy X.

Desátý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
Účinný lék na koronavirus podle imunologa prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc., existuje už několik desítek let – jmenuje se Isoprinosine Vzhledem k jeho levnosti se farmaceutickým firmám lék nevyplácí… Úmrtnost na koronavirus v ČR je na spodní hranici ... více »
Podzemím za svobodou

Román Colsona Whiteheada Podzemní železnice využívá temných kapitol americké historie ke kladení aktuálních otázek.
Otrokářská minulost je ve Spojených státech dosud živým problémem. Dost dlouho se mlčelo o tom, že prosperita mladého státu, hlásícího se okázale k ideálu svobody a rovnosti, byla do značné míry založena na brutálním vykořisťování práce nesvobodných ... více »
Dobrý důvod

I příklad malého novoříšského nakladatelství Dobrý důvod je dobrým důvodem dělat to, v čem člověk spatřuje smysl, přesahující vlastní prospěch jednotlivce.
V několika málo posledních letech mě významněji než dříve rozechvívají zprávy o malých-velkých ženách a mužích, kteří se přesvědčeně, často na koleně, snaží vydávat kvalitní knihy. Malých nakladatelství samozřejmě vzniklo velmi mnoho, mají i svá sdr ... více »
Soucit a vzdor

Soubor glos a fejetonů Ivo Fencla vychází pod názvem Veřejný nepřítel.
Některé knihy bys rád (pokud bys to ovšem svedl) psal – či vlastně spíše domýšlel a četl – s sebou. Ponořil se do nich a všechna ta bílá, nedopovězená místa doplňoval z vlastní (umělecké i lidské) zkušenosti. I tam, kde bys nakonec byl nucen jít pro ... více »
Bílá Rus: Rybářova chatrč

Aktuálně z díla zakladatele moderní běloruské literatury Jakuba Kolase
Do okna hledí tiché stíny, večer se plouží po dvorku. Mráz, nesmrtelný malíř zimy, Vyzdobil okna do vzorků. Země je v bílém, slaví svátek, křišťály září na větvích. A mrtvé ticho jinovatek střeží jen mlčenlivý sníh. Leč v staré chýši život bliká: lo ... více »
Počteníčko: K neštěstí i poučení lidstva

Asi nejproslulejším moderním románem s tématem epidemie je Mor Alberta Camuse, nezaškodí si tedy připomenout jeho závěrečná slova.
„Poslyšte, pane doktore, je to pravda, že těm, co zemřeli na mor, se postaví pomník?“ „Píšou to v novinách. Prý obelisk nebo pamětní desku.“ „To jsem si moh myslet. A to se bude taky řečnit.“ Stařec se smál přidušeným smíchem. „Jako bych je slyšel ... více »
Neviditelné klíče

O tom, jak se v člověku rodí vlastní klíče k vlastním zámkům.
„Dnes poprvé řekl pořádnou větu,“ sdělila mi žena do telefonu. „Když jsem odcházela do chaty pro mobil, ukázal za mnou rukou a povídal: Babi haló dede.“ No, to už je opravdu posun: Podmět, přísudek i předmět v jednom výroku! Zatím náš dvaadvacetiměs ... více »
Pravdozdroj

Fejeton o ohni a hospodě pravdy
Je konec srpna a zase jsme s Jardou u ohniště rybníka Cikán. V jediný možný den, v sobotu, protože Jarda-učitel už zase chodí do škol připravovat variantu, že škola bude i nebude, a v neděli chodí za maminkou na rodinný oběd, který se pravidelně p ... více »
Šištót

Zas o českém jazyku
Omlouvám se, ale já pořád kolem toho jazyka(u?). Kolem češtiny. Ale neomlouvám se za opakování, protože už TGM říkal (volně transponováno), že naopak, že publicistice to nevadí, že názory se mají lidem do hlav vtloukat, a jak jinak to chcete spáchat ... více »
Svěží vzduch

U Vítka nikdy nevíte: z čista jasna je z prkotiny nepřekonatelný problém a syn má jediný spolehlivý azyl pod peřinou.
Vítek po obědě leží pod peřinou u otevřeného okna, venku prší, peřinu má až k bradě. Leží, ani nedutá. To je podezřelé a výjimečné. Jednak je obvykle dost živý, anebo... U Vítka nikdy nevíte: z čista jasna je z prkotiny nepřekonatelný problém a syn ... více »