Čtrnáctideník Kulturní noviny

19. číslo pondělí 14. 9. 2020

Kultura a umění Kultura

Jiří Menzel: Slunce v karanténě

Jiří Menzel v roce 1967 v roli kouzelníka Arnoštka ve vlastní filmové adaptaci Vančurovy novely Rozmarné léto.

Světlo (na) umělce (1938 – 2020) ze všech stran.

Zemřel Jiří Menzel, pro mě vedle Františka Vláčila a Vojtěcha Jasného největší básník české kinematografie (Juraj Jakubisko a  Emir Kusturica mi odpustí – i jejich české filmy připisuji jejich slovenské a jugoslávské vlasti). Vedle lásky k jeho umě ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Hnutí Fridays for Future hledá strategii

Neměňte klima, ale systém, požadují studenti v Berlíně. Foto Leonhard Lenz

Někteří z klimatických aktivistů a aktivistek chtějí kandidovat do německého Spolkového sněmu. V hnutí Fridays for Future to vyvolalo spor a ukazuje se, že tomuto hnutí chybí ucelená politická koncepce.

V hnutí Fridays for Future (FFF) opět vypukla hádka. Nedávno se část hnutí rozčilovala nad tím, že se Greta Thunbergová, Luisa Neubauerová a dvě jejich belgické souputnice  setkaly  s Angelou Merkelovou, a už je tu další spor – některé vůdčí tváře F ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Julian Assange - Prométheus naší doby

Julian Assange v těchto dnech.

V těchto dnech se rozhoduje o vydání šéfredaktora WikiLeaks Juliana Assange (šéfredaktora média WikiLeaks, který za pomoci bývalých vládních zaměstnanců jako jsou Edward Snowden a Bradley Manning vydal 10 milionů tajných dokumentů nejrůznějších světových vlád) do USA. Čeští aktivisté píší britskému premiérovi a šéfovi českého senátu a ministerstva zahraničí, aby se zasadili o to, aby novinář do USA, kde mu hrozí trest 175 let, vydán nebyl. Jaké jsou odpovědi?

Začátkem listopadu 2019 jsem spolu s dalšími deseti signatáři podepsala dopis britskému premiérovi, ve kterém jsme žádali, aby vězněný Julian Assange nebyl vydán do USA. Dopis, v němž jsme apelovali na právo svobodně šířit pravdivé informace, odevzd ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XI.

Srdce, které vytvořili berlínští demonstranti 29. 8. 2020.

Jedenáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

V Česku přibývá nakažených, ale není tolik hospitalizovaných jako na jaře Rozdíl je v jiné věkové struktuře těch, kteří jsou nyní nakaženi. Vláda přispívá důchodcům na pomůcky a na rozdíl od jara specifikuje řadu výjimek z nošení roušky Je možné, že ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Budoucnost evropského zemědělství jako předmět zájmu občanské společnosti

Obrázek nebo fotografie#28679

Ochránci životního prostředí se chystají na demonstraci při setkání ministrů zemědělství EU. Jde nám o změnu agrární politiky, říká organizátorka Saskia Richartzová.

taz: Paní Richartzová, vaše sdružení „Máme toho dost“ bude v neděli 30. srpna demonstrovat u příležitosti konference ministrů zemědělství EU v Koblenzi. Proč? Saskia Richartzová: Budeme demonstrovat za udržitelné a sociálně spravedlivé zemědělství, ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Nemoci jedné velmoci

Jacob Lawrence: Ze série Velká migrace (čtyřicátá léta 20. století) Repro University of Michigan Museum of Art

Zpráva Martina Řezníčka ze současné Ameriky: „Z politiky se stává bolestivá křeč, jíž se svaly národů neumějí zbavit.“

Martin Řezníček působil v letech 2012 až 2017 jako zpravodaj České televize v USA a své zážitky vtělil do knihy nazvané Rozpojené státy. Podle jeho svědectví je Amerika samozřejmě stále ještě velmoc a vytoužený cíl mnoha přistěhovalců, ale ztratila ... více »

Kultura a umění Kultura

Je třeba proto se překročit

Obálka knihy

Bohorovné horory Roberta Jandy: „Po vás potopa. Po mně poušť.“

Někdy se mi přihodí, že jsem a zůstávám jako literární kritik rozpolcen. Na jedné straně stojí úžas, ba radost nad mnohostí (původních) nápadů, které zkoumaná a hodnocená kniha obsahuje, nad nevšední invencí podání, nad neochotou snížit se k opisová ... více »

Poezie Kultura

Max Kivi: Postrach Sibiře

Kresba WmC

Báseň o jednom podivuhodném setkání.

Když po matičce Indigirce Plavili dřevo do Usť-Nery, Chodili po nebezpečných místech, Cestami nikdy neprošlapanými.   Byl tam s nimi Jegor Fedosejevič – Muž statný a pracovitý, Náčelníkem oddílu byl jmenovaný, Podřízení ctili ho jak otce.   Jel jedn ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O nové církvi československé

Obrázek nebo fotografie#28676

V letošním roce si připomínáme sté výročí založení Církve československé husitské. Mezi těmi, kdo s tímto krokem nesouhlasili, byl historik Josef Pekař (1870–1937), který své argumenty vyložil v článku pro list Národní politika.

V neděli dne 11. ledna byl jeden každý jednotlivec národa československého, tedy byli jsme všichni vyzváni provoláním v novinách, abychom „odhlásili se“ z církve římské a „přihlásili se“ do církve československé. Touto přihláškou máme dokázati, že j ... více »

Fejeton Kultura

Hovado

Co se vaří v oblacích? Foto: Tomáš Koloc.

O šanci, která není odepřena nikomu.

Když jsem v krizi, odkládám cvičení Ignáce z Loyoly a pouštím si příběhy z poslední světové války. Stáhnul jsem si po letech Schindlerův seznam. Schindlerův seznam i wintonovští Všichni moji blízcí byly natočeny v době, kdy jsme byli na střední škol ... více »

Fejeton Kultura

Hurá na Bělorusa

Votold Bjalynickij-Birulja: Jasné zářijové dny (okolo roku 1940). Repro Sovcom.ru

Fejeton o zemi, která se dostala do centra pozornosti.

Běloruskem jsem projížděl v roce 2009 dvakrát. Vlakem z Olomouce přes Polsko do Moskvy a zpět. Polská krajina zdála se mi zádumčivě romantická, „kůň třel se zadkem o boží muka, van Goghův sedlák rozhazoval zrní po poli, děti, které ještě v lukách vl ... více »

Fejeton Kultura

Ekonomie sušenek

Foto autorka

Co studuje Vítek, když nespí?

Koukám, co si to Vítek načíná... U babičky našel rok prošlé sušenky. Zděsím se. Nejen pokročilou hodinou, kdy chce jíst, ale i datem expirace... „Víťo, jdi si vzít pyžamo, už půjdeš spát!!“ zaburácím. Syn protestuje: „Né! Já mám hlad!!“ Stěžuje si ... více »