Čtrnáctideník Kulturní noviny

19. číslo pondělí 14. 9. 2020

Kultura a umění Kultura

Jiří Menzel: Slunce v karanténě

Jiří Menzel v roce 1967 v roli kouzelníka Arnoštka ve vlastní filmové adaptaci Vančurovy novely Rozmarné léto.

Světlo (na) umělce (1938 – 2020) ze všech stran.

Zemřel Jiří Menzel, pro mě vedle Františka Vláčila a Vojtěcha Jasného největší básník české kinematografie (Juraj Jakubisko a  Emir Kusturica mi odpustí – i jejich české filmy připisuji jejich slovenské a jugoslávské vlasti). Vedle lásky k jeho umě ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Hnutí Fridays for Future hledá strategii

Neměňte klima, ale systém, požadují studenti v Berlíně. Foto Leonhard Lenz

Někteří z klimatických aktivistů a aktivistek chtějí kandidovat do německého Spolkového sněmu. V hnutí Fridays for Future to vyvolalo spor a ukazuje se, že tomuto hnutí chybí ucelená politická koncepce.

V hnutí Fridays for Future (FFF) opět vypukla hádka. Nedávno se část hnutí rozčilovala nad tím, že se Greta Thunbergová, Luisa Neubauerová a dvě jejich belgické souputnice  setkaly  s Angelou Merkelovou, a už je tu další spor – některé vůdčí tváře F ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. 

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příkazu, ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Julian Assange - Prométheus naší doby

Julian Assange v těchto dnech.

V těchto dnech se rozhoduje o vydání šéfredaktora WikiLeaks Juliana Assange (šéfredaktora média WikiLeaks, který za pomoci bývalých vládních zaměstnanců jako jsou Edward Snowden a Bradley Manning vydal 10 milionů tajných dokumentů nejrůznějších světových vlád) do USA. Čeští aktivisté píší britskému premiérovi a šéfovi českého senátu a ministerstva zahraničí, aby se zasadili o to, aby novinář do USA, kde mu hrozí trest 175 let, vydán nebyl. Jaké jsou odpovědi?

Začátkem listopadu 2019 jsem spolu s dalšími deseti signatáři podepsala dopis britskému premiérovi, ve kterém jsme žádali, aby vězněný Julian Assange nebyl vydán do USA. Dopis, v němž jsme apelovali na právo svobodně šířit pravdivé informace, odevzd ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XI.

Srdce, které vytvořili berlínští demonstranti 29. 8. 2020.

Jedenáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

V Česku přibývá nakažených, ale není tolik hospitalizovaných jako na jaře Rozdíl je v jiné věkové struktuře těch, kteří jsou nyní nakaženi. Vláda přispívá důchodcům na pomůcky a na rozdíl od jara specifikuje řadu výjimek z nošení roušky Je možné, že ... více »

Společnost a politika Ekonomika

Budoucnost evropského zemědělství jako předmět zájmu občanské společnosti

Obrázek nebo fotografie#28679

Ochránci životního prostředí se chystají na demonstraci při setkání ministrů zemědělství EU. Jde nám o změnu agrární politiky, říká organizátorka Saskia Richartzová.

taz: Paní Richartzová, vaše sdružení „Máme toho dost“ bude v neděli 30. srpna demonstrovat u příležitosti konference ministrů zemědělství EU v Koblenzi. Proč? Saskia Richartzová: Budeme demonstrovat za udržitelné a sociálně spravedlivé zemědělství, ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Nemoci jedné velmoci

Jacob Lawrence: Ze série Velká migrace (čtyřicátá léta 20. století) Repro University of Michigan Museum of Art

Zpráva Martina Řezníčka ze současné Ameriky: „Z politiky se stává bolestivá křeč, jíž se svaly národů neumějí zbavit.“

Martin Řezníček působil v letech 2012 až 2017 jako zpravodaj České televize v USA a své zážitky vtělil do knihy nazvané Rozpojené státy. Podle jeho svědectví je Amerika samozřejmě stále ještě velmoc a vytoužený cíl mnoha přistěhovalců, ale ztratila ... více »

Kultura a umění Kultura

Je třeba proto se překročit

Obálka knihy

Bohorovné horory Roberta Jandy: „Po vás potopa. Po mně poušť.“

Někdy se mi přihodí, že jsem a zůstávám jako literární kritik rozpolcen. Na jedné straně stojí úžas, ba radost nad mnohostí (původních) nápadů, které zkoumaná a hodnocená kniha obsahuje, nad nevšední invencí podání, nad neochotou snížit se k opisová ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

obálka sborníku

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Poezie Kultura

Max Kivi: Postrach Sibiře

Kresba WmC

Báseň o jednom podivuhodném setkání.

Když po matičce Indigirce Plavili dřevo do Usť-Nery, Chodili po nebezpečných místech, Cestami nikdy neprošlapanými.   Byl tam s nimi Jegor Fedosejevič – Muž statný a pracovitý, Náčelníkem oddílu byl jmenovaný, Podřízení ctili ho jak otce.   Jel jedn ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O nové církvi československé

Obrázek nebo fotografie#28676

V letošním roce si připomínáme sté výročí založení Církve československé husitské. Mezi těmi, kdo s tímto krokem nesouhlasili, byl historik Josef Pekař (1870–1937), který své argumenty vyložil v článku pro list Národní politika.

V neděli dne 11. ledna byl jeden každý jednotlivec národa československého, tedy byli jsme všichni vyzváni provoláním v novinách, abychom „odhlásili se“ z církve římské a „přihlásili se“ do církve československé. Touto přihláškou máme dokázati, že j ... více »

Fejeton Kultura

Hovado

Co se vaří v oblacích? Foto: Tomáš Koloc.

O šanci, která není odepřena nikomu.

Když jsem v krizi, odkládám cvičení Ignáce z Loyoly a pouštím si příběhy z poslední světové války. Stáhnul jsem si po letech Schindlerův seznam. Schindlerův seznam i wintonovští Všichni moji blízcí byly natočeny v době, kdy jsme byli na střední škol ... více »

Fejeton Kultura

Hurá na Bělorusa

Votold Bjalynickij-Birulja: Jasné zářijové dny (okolo roku 1940). Repro Sovcom.ru

Fejeton o zemi, která se dostala do centra pozornosti.

Běloruskem jsem projížděl v roce 2009 dvakrát. Vlakem z Olomouce přes Polsko do Moskvy a zpět. Polská krajina zdála se mi zádumčivě romantická, „kůň třel se zadkem o boží muka, van Goghův sedlák rozhazoval zrní po poli, děti, které ještě v lukách vl ... více »

Fejeton Kultura

Ekonomie sušenek

Foto autorka

Co studuje Vítek, když nespí?

Koukám, co si to Vítek načíná... U babičky našel rok prošlé sušenky. Zděsím se. Nejen pokročilou hodinou, kdy chce jíst, ale i datem expirace... „Víťo, jdi si vzít pyžamo, už půjdeš spát!!“ zaburácím. Syn protestuje: „Né! Já mám hlad!!“ Stěžuje si ... více »