Společnost a politika Zahraničí

Hnutí Fridays for Future hledá strategii

Neměňte klima, ale systém, požadují studenti v Berlíně. Foto Leonhard Lenz

Někteří z klimatických aktivistů a aktivistek chtějí kandidovat do německého Spolkového sněmu. V hnutí Fridays for Future to vyvolalo spor a ukazuje se, že tomuto hnutí chybí ucelená politická koncepce.

V hnutí Fridays for Future (FFF) opět vypukla hádka. Nedávno se část hnutí rozčilovala nad tím, že se Greta Thunbergová, Luisa Neubauerová a dvě jejich belgické souputnice setkaly s Angelou Merkelovou, a už je tu další spor – některé vůdčí tváře Fridays for Future v Německu totiž oznámily kandidaturu do Spolkového sněmu (zpráva v němčině zde). Jde to, když strany (ještě) nepřeorientovaly své stranické programy na plnění Pařížské dohody?

Hnutí školních stávek stojí na strategickém rozcestí. V uplynulých dvou letech dalo dohromady vlastně něco nepředstavitelného. To, co začalo jako školní stávka, přitáhlo od té doby do ulic miliony lidí. Na nedostatek obliby si hnutí Fridays for Future zrovna stěžovat nemůže.

Nyní ale takto rozsáhlé demonstrace nejsou už řadu měsíců kvůli koronavirové pandemii možné, i když se hnutí chtělo koncem srpna pokusit o restart za dodržení hygienických požadavků. A kromě toho: hnutí Fridays for Future sice strhlo na svou stranu mnoho lidí, klimatickou politiku ale dosud nezvrátilo. To vede k frustraci v jeho řadách. Skutečnost, že teď někteří z aktivistů a aktivistek chtějí přejít z ulic do Spolkového sněmu, je jednou z možných odpovědí na strategickém rozcestí. Jiní ale zase požadují, aby se hnutí Fridays for Future zocelovalo v občanské neposlušnosti nad rámec školních stávek.

Je nejvyšší čas pro takovou diskusi. Hnutí Fridays for Future se dosud soustředilo především na vybudování vlastní základny. K tomu se demonstrace jako nekomplikovaná forma protestu hodí. Podobně se k tomu hodí i zásada Naslouchejte vědcům. Tento požadavek představuje nejnižší společný jmenovatel v demokratickém spektru, odvádí ale pozornost od klíčových politických otázek v pozadí pevně svázaných s ochranou klimatu a klimatickou krizí. Že se mezi aktivními aktivisty a aktivistkami Fridays for Future – a co teprve mezi mnoha podporovateli a podporovatelkami – vyskytují různé názory, je jasné. A stejně jasné je i to, že to někdy při vyjednávání nové strategie jiskří.

Text, který původně vyšel v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.