Čtrnáctideník Kulturní noviny
20. číslo úterý 29. 9. 2020
Solidarita je přirozená

Tato úvaha chce připomenout, že solidarita je přinejmenším stejně „přirozená“ a „normální“, jako sobectví a vypjatý individualismus. A že tvoří solidnější základ pro to, jak řešit naše společné problémy. Německý sociolog Heinz Bude ve své nové knize Solidarita. Budoucnost jedné velké ideje dokonce tvrdí, že je to jediná cesta. Ne všichni s tím souhlasí.
„Aby se dokázalo, že kapitalismus odpovídá přirozeným lidským potřebám, bylo třeba dokázat, že člověk je svou povahou soutěživý a plný vzájemného nepřátelství.“ To napsal Erich Fromm ve své knize Umění milovat , která vyšla poprvé v roce 1956. Zast ... více »
Na území širší Evropy začala válka: Čtyři svědectví z bojující Arménie

Z žádných důvěryhodných zdrojů nemáme informace, které by vyvracely, že v neděli 27. září 2020 zaútočily ázerbajdžánské jednotky na oblast, která je už 29 let územím arménské Náhorně-karabašské republiky. Z osobních a řekněme i obecně kulturních důvodů přinášíme svědectví o tomto konfliktu pouze z jedné strany: od našich čtyř arménských přátel; jednoho muže a tří žen. Chceme zdůraznit, že vedle hesla Zvítězíme! sdílejí Arméni na společenských sítích také slogany Věříme v mír! a Mír pro Arcach!
Milé Kulturní noviny, posílám vám narychlo souhrn informací: Nejprve nastíním situaci: Arménie má 3 miliony, Náhorní Karabach 145 tisíc, Ázerbájdžán 10 milionů a Turecko 83 miliony obyvatel. Turecko, které je s Ázerbájdžánem spojeno společným jazyke ... více »
Na nošení roušek jsme si už zvykli

Podle bavorského ministra školství Michaela Piazola se zvládání koronavirových opatření na školách vyvíjí pozitivně. Na začátku školního roku hovoří mj. o větrání v zimě a sólo akcích svého ministerského předsedy.
taz: Pane Piazolo, baví vás vlastně ještě vaše práce? Michael Piazolo : Ano, každopádně. I když bych si samozřejmě přál, aby to bylo za jiných okolností: doba je momentálně velmi vypjatá. Lidé vám přitom pěkně zatápí. Valí se na vás všechna frustrac ... více »
Filtry namísto otvírání oken

Co si počít v době koronaviru, když už v chladném ročním období nebude možné větrat v kancelářích a halách? Alternativou by mohly být mobilní čističe vzduchu.
Mnoho zákazníků si těch přístrojů okamžitě všimne. „Zvědavě pak reagují a ptají se, co je zač ta věc, která hučí uprostřed místnosti,“ říká Kristina Schulzová, majitelka kadeřnického salonu Kiezschnitt v Berlíně. Když se zákazníci dozvědí, že je to ... více »
Dobré koronazprávy XII.

Dvanáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
Koronavirus může zreformovat školy za jediný rok A nejen co do distančního vzdělávání, ale například i co do zbavení se výkonnostního známkování. ČLR vyvíjí na okraji Pekingu město schopné odříznout se od okolního světa Stavby projektuje španělská ... více »
Konec jednoho apoštolátu (Za Erikou Bezdíčkovou)

Dne 19. září 2020 zemřela ve věku nedožitých 89 let a 23. září ukončila definitivně svou pozemskou pouť na židovském hřbitově v Brně-Židenicích Erika Bezdíčková. Rozhlasová a novinová redaktorka. Ale především pamětnice hrůz nacistických koncentračních táborů, do vysokého věku činná jako apoštol humanity v dnešní době.
Setkal jsem se s ní v roce 2008, kdy jsem dělal pro Literární noviny rozhovor s její židovskou soukmenovkyní Pavlou Kováčovou (1913–2013). Paní Kováčová měla tehdy výstavu obrazů v prostorách brněnské židovské obce a vernisáž se proměnila i v pamětn ... více »
Kritické myšlení jako cesta k ekologicky odpovědnému jednání

Dimenze kritického myšlení a způsoby, jak je rozvíjet nejen v prostředí školní instituce, která by tak neměla sloužit primárně „k zachování a reprodukci daného stavu věcí, ale právě naopak – k jeho zpochybňování“.
„Žádný problém nemůže být vyřešen na stejné úrovni myšlení, která jej stvořila.“ (Albert Einstein) Filosofie je tradičně chápána jako disciplína, která podrobuje svět, člověka a společnost kritice. Jejím stěžejním úkolem je reflektovat, analyzovat a ... více »
Dva světy Milana Kundery

Malé zamyšlení u příležitosti českého vydání posledního Kunderova románu Slavnost bezvýznamnosti (Atlantis Brno).
V roce 1964 připravil brněnský rozhlasový redaktor Antonín Jančík několik krátkých pořadů s názvem Písničky do zápisníku . Jančíkem oslovené osobnosti (Jaroslav Seifert, Karel Höger, Vincenc Makovský, Jan Skácel a další) krátce okomentovaly svou ob ... více »
Harvard základ života

Román Američanky Elif Batumanové popisuje s ironií i nostalgií život na prestižní univerzitě v devadesátých letech – může však zaujmout i nepamětníky.
Elif Batumanová se ve svém románovém debutu nazvaném Idiot snaží popsat, jak se „americká teenagerka, tedy nejméně zajímavé a nejméně důstojné stvoření na celém světě“ stane vědkyní a spisovatelkou. Kniha má nepochybně autobiografické i arteterape ... více »
Ženy z Bohnic

Rozhovor nejen o předsudcích s blogerkou Ednou Novou, která připravuje vydání knihy Ženy z Bohnic, mapující příběhy dvanácti pacientek psychiatrické léčebny.
„Blázen, magor, psychouš. Její život krom elektrošoků v Bohnicích zahrnuje vztahové držkopády, bohémský život v polosquatu či těhotenství, které kompletně celé strávila v posteli. Na UK v Praze vystudovala sociální práci a udělala si výcvik v krizov ... více »
Odpovědnost umělce VII: Glosa o pýše a nevyužitém potenciálu

„Všechnu hrdost stranou – je na umělcově odpovědnosti, aby dílo dostatečným způsobem s divákem daný problém komunikovalo.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou umělkyně a kurátorky Marty Fišerové Cwiklinski.
Od dob, kdy umění pozbylo služebnosti a s avantgardou získalo na svobodné formě i možnosti bezprostředně se vyjadřovat k mnoha tématům, uplynulo století. Angažovanost, která dnes často umění provází, z něj dělá rafinovaný prostředek, jak pozorovatel ... více »
Potřebuju podněty ze života

„Chtěla jsem mít možnost umění využít ještě jinak. Přišlo mi v určitý moment, že je to všechno takové uzavřené – stejná skupina lidí, co se o umění zajímá, co si chodíme navzájem na vernisáže. (…) Takže teď si dělám psychoterapeutický výcvik,“ říká umělkyně Veronika Šrek Bromová. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.
Rozhovor proběhl na Chaosu, což je svérázné spojení rodinného domu, ateliéru, galerie, farmy a příležitostně dočasné komunity, v jednom lednovém dni plném sněhu (2019, pozn. redakce). Z Poličky sem vede úzká cesta lemovaná stromořadím a za vraty se ... více »
Otevření ryby (hodiny akvakultury)

Empatii jako cestu úniku z úzkosti či jinak „nepřirozených“ podmínek vtěluje Eva Koťátková také do aktuální výstavy v galerii OFF/FORMAT.
Vstupujete do krajiny Evy Koťátkové. Možná je to škola, docela běžná s otřískanými židlemi a obligátními nástěnkami, zároveň však i podivná. Opatrně našlapujete v osiřelých třídách, kde před chvílí zřejmě ještě někdo byl a v příštím okamžiku se možn ... více »
Jeruzalémský dialog

Hlas lidu, hlas boží, jak dokazuje báseň Miroslava Krleži.
Tak je to? On je tedy z Nazaretu? - Tak; na rohu v hokynářství prý má tetu. - A je prý nemanželský, teta neteta. - A jeho táta, ten ulice zametá. - A narodil se v maštali, ne? Zkrátka ten kus spratka má podezřelý původ. Navrch jeho matka se spusti ... více »
Počteníčko: Dauphinův zvyk

Ukázka z dopisů Liselotte Falcké, švagrové Ludvíka XIV., její tetě Žofii Hannoverské – aneb Jak se bavila urozená společnost na konci sedmnáctého století.
…znám několik pěkných historek a musím vám jednu z nich povědět. Stala se před několika dny v jezuitské koleji a má ji na svědomí syn rytíře de Lorraina. Je to takový na všechny způsoby rozpustilý nezbeda – coural celé noci venku a páni patres mu po ... více »
Toaletní střílečka

Každý se na něco těší.
Johanka: „Mami, pojď se mnou čůrat!!!“ Moc se mi nechce, neb obě už celkem odrostlé děti obvykle chtějí můj doprovod na toaletu a chodit na záchod třikrát častěji, než potřebujete jen kvůli svým vlastním potřebám, zabírá během dne logicky minimálně ... více »