Čtrnáctideník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 12. 10. 2020

Téma Zahraničí,Politika

David Petrosjan: Sobotní příměří boje neutišilo - Arménie a Náhorní Karabach jsou přirozenou překážkou provádění plánů tureckého prezidenta Erdogana

Dítě z Náhorního Karabachu těchto dnů. Foto zaslal David Petrosjan.

Aktuální rozhovor s arménským novinářem, politologem a odborníkem na vojenství Davidem Petrosjanem.

Začněme od konce: Podle posledních zpráv to vypadá, že po příměří znepřátelených stran v Moskvě válka v Náhorním Karabachu, v níž Ázerbájdžán zaútočil na tamní mezinárodně neuznanou arménskou republiku Arcach, v sobotu 10. října v poledne skončila a ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Stresovaná a roztrhaná Francie

Obrázek nebo fotografie#28861

Pět let po útoku na Charlie Hebdo a listopadovém teroru prochází Francie hlubokou krizí identity.

Spor o to, jak mají děti chodit oblečené do školy, se ve Francii vede znovu a znovu se vší vážností a vášnivostí. Holé břicho je naprosto nepřijatelné, říkají ultrakonzervativci. Teď – v deprimující situaci druhé vlny koronavirové krize s vysokým po ... více »

Společnost a politika Domov,Věda,Kultura

Tak nám zavřeli divadla aneb Co šlo v covid-pandemii udělat lépe

Zdroj grafu: mzčr.koronavirus.cz

Selhala eRouška, hygiena, čtení ve statistikách i karanténky… zato prázdniny jsme si udělali hezké. Zamyšlení nad tím, koho druhá vlna opatření zasáhne, i tím, jak by situaci pomohla relativně dostupná komodita – informace.

Pracuji s lidmi, takže jsem si hned ze začátku září nainstalovala eRoušku. Pro jistotu. Pro ochranu nejen mě, ale i mého okolí a všech, kdo se se mnou setkali. A po dlouhé době rádiového ticha mi v neděli 4. října přišlo upozornění na rizikový konta ... více »

Společnost a politika Domov

Za občanskou spravedlností půjdu raději do Budapešti: Otevřený dopis řadového občana ČR evropské vicepremiérce Věře Jourové

Foto: Facebooková stránka Věry Jourové.

Dopis české političce, která je znepokojena stavem justice v Maďarsku, o stavu justice v Česku

 

V Hradci Králové 14. října 2020 Vážená paní magistro, bývalá eurokomisařko pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví a současná evropská vicepremiérko pro hodnoty a transparentnost! Dozvěděl jsem se, že jste v německém deníku ... více »

Společnost a politika Věda

Zotavení mění duševně nemocné na lidi se zkušeností s duševní nemocí

Zelená stuha - symbol Dne duševního zraví a též 30. výročí komunitní péče o duševní zdraví.

Co zahrnuje proces duševního zotavení

Někteří lidé trpící duševní nemocí své psychické potíže zvládli, omezili jejich devastující efekt a stali se silnými. V srpnu probíhal v Ostravě týdenní kurz, který takové lidi naučil, jak s využitím svých zkušeností pomoci druhým s podobnými problé ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XIII.

Foto Tomáš Koloc.

Třináctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

V důsledku koronaviru zesílily v jihokorejské politice debaty o majetkové nerovnosti a daňovém systému, pro zavedení nepodmíněného základního příjmu se vyslovila i pravicová PPP  Po Španělsku , které nepodmíněný základní příjem zavedlo v květnu, půj ... více »

Kultura a umění Kultura

Jací jsme to divní milenci, navzájem si sajem invenci

Pohled do instalace. Foto Petr Kovář

Umělecké páry jsou úkazem nevýjimečným, ale umělecká trojrodina už se tak často nevidí, zvláště když její členové, i vzájemnými dobrými vztahy, spoluurčují podstatné dění ve společnosti. V pátek byla v Humpolci otevřena (a od pondělí dočasně uzavřena) výstava Nejedna rodina: Jirousovi, Padrtovi, Ságlovi.

„Funus byl pana Reynka / Básníci se svící chodili na ofěru // Tenkrát jsem ztrácel Věru / a miloval se s Danou / vdanou // Se svící za oltář / šel Jiří Kolář // Někde tam stál / i Bedřich Fučík / a Juliana / žena moje příští // Už se mi všechno v je ... více »

Kultura a umění Kultura

Slova mezi tichem

Obálka knihy

Antologie krátkých českých básní se dá číst jako svědectví o tom, že i v poezii může někdy méně znamenat více.

Byla již vyzkoušena celá řada způsobů, jak sestavit básnickou antologii, a o výsledcích se často polemizovalo; Zdeněk Volf svoji metodu pojmenoval již v názvu knihy, který zní Krátká báseň. Již Anton Pavlovič Čechov věděl, že „stručnost je sestra ta ... více »

Komentář Domov,Politika,Ekonomika

Deset strategií manipulace vědomí lidstva podle žijícího klasika sématiky Noama Chomského

Noam Chomsky.

Sémantická poznámka k dnešním dnům

Když jsem před lety na vysoké škole studoval jazyk, učil nás lingvista docent Vondráček, že lingvista a sémantik musí prožívat svět na dva způsoby, jako přímo zúčastněný a jako odborný pozorovatel. Učil nás všímat si i zdánlivých náhod, které psycho ... více »

Poezie Kultura

Loučení

Olga Wisinger-Florianová: Spadané listí. 1899, olej na plátně, 96x128 cm. Repro galerie Belvedere

Václava Bolemíra Nebeského (1818–1882) si středoškoláci pamatují lépe než jiné obrozence díky avantýře s naší paní Boženou Němcovou, kterou mu jistě mnozí záviděli. Je tedy nejspíš načase seznámit se i s jeho básnickou tvorbou.

Ticho sabatu se rozložilo, ticho jesenního večera. Slunce ku horám se uchýlilo a lesk jeho, loubím se dera, listím suchým purpurově sršel a co tiché požehnání pršel; byl to právě čas jen k umírání a to místo právě také k tomu: Mroucí jeseň a červánk ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Madagaskar

Ambohimanga, sídlo madagaskarských vladařů. Foto John Parrett

V roce 1883 se začala světová veřejnost živě zajímat o ostrov Madagaskar, neboť se stal cílem francouzské kolonialistické invaze. Také v časopise Světozor tehdy vyšlo vyprávění Bedřicha Katzera o této podivuhodné zemi, kde žijí lidé pod nebem a královna je nošena ve voze.

Řeč Malagasů jest měkká a lahodná, bohata na samohlásky, vyznačující se podivnými nedostatky na jedné a vzácnou bohatostí na druhé straně. Na př. podstatná jména a slovesa nemají množného čísla, za to jest soustava číselná rozvinuta až na million, j ... více »

Fejeton Kultura

Dopis vnukovi

Foto Tomáš Koloc.

Úryvek z rukopisu 

Telefonoval mi přítel, říkal jsem mu o tvé nezvladatelnosti. On se zas chlubil vnukem svým, má asperges: Problémy s komunikací, se sníženou přizpůsobivostí, s nedostatkem empatie. Má abnormální pohled na svět, výstřední zájmy, opakující se řeč, ulpí ... více »

Fejeton Kultura

Divadlo bez dechu

Obrázek nebo fotografie#28878

Překlad pandemického opatření do divadelní řeči 

Konečně je mi to jasné. Objasnila to dnes odbornice v televizi. Jako celoživotní divadelník jsem si její řeč přeložil do praxe takto: Přestávky v divadlech budou. Od herců musí být vzdálenost dva metry, od spoludiváků nikoliv. To víte, herci jsou no ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Pod rouškou (u) voleb

Foto Tomáš Koloc.

Pár střípků k pobavení z letošních rouškovaných voleb.

Poměrně pravidelně sedávám ve volební komisi, docela mě to totiž baví; senátní, do kterých se volilo v části Prahy, jsou navíc na počítání poměrně přívětivé (i když zpravidla dvoukolové). Letošní volby ale byly specifické hned v několika ohledech. U ... více »