Čtrnáctideník Kulturní noviny

22. číslo pondělí 26. 10. 2020

Téma Domov,Média

Obě ceny Ekopublika za rok 2019 získal Marek Š.

Aleš Máchal uvádí výsledky ceny Ekopublika 2019

Cenu Ekopublika za environmentální publicistiku v roce 2019 získali jednak Marek Šálek z časopisu Reportér, jednak Marek Švehla z Respektu.

Cena Ekopublika se uděluje za text publikovaný v daném roce, v českém jazyce, který pojednává o environmentálních tématech týkajících se ČR, Evropy nebo světa. O držiteli Ekopubliky rozhoduje odborná porota složená z environmentálně zaměřených členů ... více »

Téma Domov,Média

Oceněný publicista Marek Šálek se snaží držet balon na zemi

Obrázek nebo fotografie#28966

Rozhovor s držitelem (velké) ceny Ekopublika za rok 2019 o životním prostředí, ekologickém hnutí, úloze sdělovacích prostředků ve společnosti a jedné malé, skromné a svobodné redakci.

Mnozí cítíme, že pozornost, kterou společnost v ČR věnuje problematice životního prostředí, v letech zhruba 1990 až 2015 klesala. Považujete to za svého druhu nevyhnutelný „megatrend“, nebo spíš působení jednoho až několika málo faktorů, kterému byl ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Proč vláda zavřela všechny ostatní typy škol, a ponechává otevřené speciální školy, které se stávají virovou rozbuškou? Dopis speciální pedagožky premiérovi a jeho zmocněnkyni pro duševní zdraví

Doprovodný obrázek: Tomáš Koloc.

Aktuální dopisy Lubomíry Moudré Andreji Babišovi a Ditě Protopopové

Dopis Mgr. Lubomíry Moudré premiéru Ing. Andreji Babišovi 17. října 2020 Vážený pane premiére, V situaci, ve které se nacházíme, se na Vás obracím jako speciální pedagog působící na škole zřízené podle paragrafu 16. Není mi totiž jasné, z jakého dův ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu (1. část)

Obrázek nebo fotografie#28972

Dne 6. října 2020 proběhla konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu, která se z důvodu pandemie odehrála jako videokonference. Přednášejícími byli rakouský analytik a politický konzultant se zaměřením na výzvy v oblasti energetiky a klimatu Georg Günsberg, Benjamin K. Sovacool – profesor energetické politiky na katedře vědecké politologie ekonomické fakulty britské Univerzity v Sussexu, rakouský jaderný fyzik David Reinberger, který nyní pracuje ve Vídeňském ombudsmanském úřadě pro ochranu životního prostředí, kde má na starosti obor technické ochrany životního prostředí a Oda Beckerová – absolventka oborů fyzika a pedagogika na Univerzity v Hannoveru, dnes nezávislá německá konzultantka v oblasti jaderné bezpečnosti. Autor přináší svůj souhrn jejich referátů.

Přednášející hovořil o roce 2020 jako o bodu zvratu, což nezahrnuje nejen otázku klimatu a energetických systémů, ale pandemický stav. Kupříkladu Peru zažilo ve druhé čtvrtině roku třicetiprocentní ekonomický pokles, další země světa, ale třeba i Ve ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Dvojitá ekokrize

Taz

Klimatická krize vyžaduje ekonomická řešení. Ekonomové však toto téma ignorují – je tomu tak i kvůli jednostrannému zaměření studijního oboru ekonomie.

Ekonomové jsou jiní než ostatní lidé a chtějí také takoví být. Myslí si, že provozují vědu, jako je fyzika, která dokáže pochopit svět pomocí matematických modelů. Stejně tak hrdí jsou ekonomové na to, že dávají „překvapivé odpovědi na otázky každod ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Oslyšené varování českých přírodovědců

Foto Tomáš Koloc.

Přinášíme prohlášení českých angažovaných přírodovědců k projednávání nové Společné zemědělské politiky (EU) v Evropském parlamentu. Jejich varování bohužel oslovení europoslanci nevyslyšeli a kromě příznivého, ale spíše jen symbolického zastropování v ostatních parametrech a podmínkách ustoupili lobby velkých „průmyslových“ agropodniků v evropské zemědělské politice

Ve dnech 21.–23. října 2010 europoslanci hlasovali o přijetí nového návrhu Společné zemědělské politiky (SZP), který ovlivní hospodaření v Evropské unii na dalších 6 let. Předložený a posléze schválený návrh ale nezohledňuje nic z  navrhovaných ekol ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Spor o protiepidemická opatření v Německu

Obrázek nebo fotografie#28967

V této pandemii se neustále dostávají do centra pozornosti pro a proti německého federalismu. Jedná se přitom o zásadní otázku: má 16 spolkových zemí raději rozhodovat samo, nebo je lepší větší jednotnost? Bylo tomu tak i v březnu, kdy šlo o zavírání škol. Bylo tomu tak i počátkem léta, kdy šlo o uvolňování opatření. Je tomu tak i v aktuálně doutnajícím sporu o úpravu vnitrostátního cestování po Německu. Spolkové země se brání proti zákazům ubytování.

V podstatě se při tom jedná o tuto otázku: má se lidem, kteří přijíždějí z německých rizikových oblastí – tedy z takových, v nichž byla překročena mezní hodnota 50 nově nakažených na 100 000 obyvatel za týdenní období, zakázat ubytování v hotelích a ... více »

Společnost a politika Domov

7 + 1 aneb Týdenní poznámky k českému pandemickému režimu pro faru, školu, média, úřady, web i ARO

Ilustrační foto ke středě 14. října.

Deníková (s)kororeportáž autora-občana českého státu a čtenáře českého mainstreamového tisku těchto dnů.

Poutník v promořené zemi Na osmou večerní mši do kostela vždycky chodím už hodný čas před osmou hodinou, abych stihnul zpověď. Ve vstupní hale našeho moderního konstruktivistického kostela jsem si postříkal ruce dezinfekcí, která je tam k dispozici ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XIV.

Foto Tomáš Koloc.

Čtrnáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Seznam nemocnic a sociálních zařízení a aktivit, které shánějí výpomoc Seznam 31 subjektů z celé České republiky dal dohromady deník Aktuálně.cz   Nemocnice mohou žádat o ventilátory z ČVUT na webu Formulář najdou na stránkách ČVUT.   Žákyně základn ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Jak jsme potkali i nepotkali tehdy ještě ne stoletého Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský v televizní inscenaci Zikmund, řečený šelma ryšavá (1986). Král českých herců hrál otce Karla IV. i jeho dva syny Václava IV. a Zikmunda. Celkem sehrál za svůj život sedm hlav českého a dvě hlavy cizích států (římské císaře Juliána Odpadlíka a Napoleona I.)

Spisovatelka (tehdy uklízečka) Lenka Procházková, redaktor (tehdy školák) Tomáš Koloc, herečka (tehdy učitelka konzervatoře) Jana Vaňková a herečka Slávka Hozová vzpomínají na herce, kterému by 17. října bylo sto let.

Práci v Tylově (Stavovském) divadle mi tehdy sehnal kamarád kulisák. Jedna z uklízeček odešla do důchodu a správce budovy byl rád, že jsem „mladá krev“ a mohu pracovat i o víkendech. Přidělil mi šatny sboristů včetně sprch, toalet a schodiště. Byl t ... více »

Kultura a umění Kultura

Markéta Schröcková: Chceme hrát, nejen kvůli odkazu naší hry, umění je jedním z pilířů duševního zdraví

Fotografie Petr Florián

Na konci loňského listopadu se v pražském Divadle na prádle uskutečnila česká premiéra muzikálu NE/NORMÁLNÍ. Hlavní postava, matka a manželka Diana, se snaží zvládat život s bipolární poruchou. Život s touto diagnózou je ústředním tématem představení. V zemích uvedení se muzikál setkal s velikým úspěchem u publika i umělecké kritiky a pomohl zmírnit předsudky veřejnosti vůči bipolární afektivní poruše. Jedná se o současné, moderní, pop rockové dílo, jehož autory jsou Brian Yorkey a Tom Kitt. Přinášíme rozhovor s Markétou Schröckovou, předsedkyní spolku art4rent, který zajistil produkci muzikálu v Praze.

Můžete diváky nalákat – uvést, o čem pojednává příběh vašeho muzikálu? Muzikál NE/NORMÁLNÍ je současné drama o rodině poznamenané duševní poruchou. Hra vypráví o boji matky-manželky Diany s vlastní duševní nemocí, zabývá se důsledky jejích psychický ... více »

Kultura a umění Kultura

Uměním za práva žen

Z výstavy Women can save the World (Ženy mohou zachránit svět), Itálie, Rovereto. Foto Roberto Ronca

V italském Roveretu se koná čtrnáctý ročník výstavy s tématem lidských práv.

Další ročník mezinárodní výstavy v tradičním uměleckém projektu Human Rights ( Lidská práva ) uspořádala v Roveretu na severu Itálie nadace Fondazione Campana dei caduti pod záštitou mezinárodní asociace výtvarných umělců Associazione Internazionale ... více »

Kultura a umění Kultura

Vesmírná loď

Foto Wikimedia Commons

„Projděte se prosím kolem chrámu Sagrada Familia v Barceloně. Prohlédněte si fasádu, její strukturu, detaily. Vstupte dovnitř (normálně by vás bolelo mnohem víc za krkem, takže jestli chcete, opatrně zdvihněte monitor nad hlavu… nebo raději ne). Dobře prozkoumejte pilíře a světlo. Už jste venku? Dobře. Nyní si prosím vyberte jedno z následujících prostředí a popište svoji návštěvu v něm. Popisem, úvahou, emočními zážitky nebo objevy a zjištěními. Můžete při tom být sami sebou, nebo někým zcela jiným, jiným typem člověka, zvířetem či čím vás napadne. Pokuste se pro tento popis prostředí použít něco ze svých vlastních zážitků z předešlé návštěvy barcelonského chrámu,“ znělo zadání distanční výuky v předmětu Dějiny umění (na střední škole). Doplněno ovšem odkazem na krátký videodokument a výčtem s chrámem korespondujících prostředí; krápníková jeskyně, palouk, plíce… vesmírná loď. Touto cestou sdílíme nesamozřejmost jednoho z výsledků, který literárními prostředky překračuje školní představu ohledávání secesní architektury i jakoukoliv učební distanc.

 

Vešel jsem do jejího pokoje. Působil hrozně, věčně, mrtvě jako ty kytky na nočním stolku, pálivě bez ocasu, v béžových odstínech, ve spěchu neustláno, jediné, co žilo, byly smrkové stěny, – Slyšíte ty zvuky obžerství? – larvy tesaříků, světlo se lám ... více »

Kultura a umění Kultura

V karanténě

Foto Tomáš Koloc.

Záznam karanténního snu, jak jej do podoby divadelní miniaktovky autor zpracoval  již 16. března tohoto roku – ale na aktuálnosti mu od té doby příliš neubylo. Spíše naopak...

Osoby Správce (Tomáš Töpfer) Jeho syn Pocestný Luděk Sobota a Petr Nárožný hrají sami sebe. Odehrává se na horské chatě za dnů karantény. Nárožný : Musí to bejt něco ze současnosti, aby se to chytlo, teď když zavřeli divadla. Co jinak budeme jíst? S ... více »

Poezie Kultura

Staré lodě

Foto Wikimedia Commons

Dušičková báseň Artura Lundkvista.

Je kdesi břeh, kde starým lodím je dáno spočinout a zemřít. Tam hluboko do písku boří kýl, pohodlně se kladou na bok, zvolna práchnivějí a mění se ve vraky. Skleněné oči kajut praskají, bouře dávno mrtvé vzdychají v polorozpadlých trupech, rez a mec ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: To se v takový slušný revoluci nedělá

28. říjen 1918 v Praze.

Vzpomínání Franty Sauera (1882–1947) na to, jak ho 28. říjen 1918 zastihl v hradčanské vojenské věznici.

Vršťala má pravdu! poznamenal Nerad. - Jen jak to provést a dostat se ven? - Támhle Franta sedí na kavalci jak pitomá nána a neříká bé ani cé! - Vod rána cucá cigaretu a dělá ksicht jako pitomej svatej. - Franta Habán, kterému tato poznámka Nerado ... více »

Fejeton Kultura

Nádhery a efekty distanční výuky

Foto Tomáš Koloc.

O jednom z nových fenoménů našich životů.

Jdu kolem pokojíku, kde starší potomek podstupuje na tabletu online výuku čtvrťáka základní školy. Obraz je dobrý, zvuk taky, akorát učitelka mluví pro prázdné auditorium – syn si totiž zrovna hraje na zemi s legem. „Hynajši, co to děláš?“ zajímám s ... více »

Fejeton Kultura

Apartheid

Obrázek nebo fotografie#28979

Fejeton o apartheidu všeho druhu.

Průcha (Karel Heřmánek): „Žijeme v osvíceném století – a proto: budiž světlo!“ Stiskne vypínač a žárovka praskne. Přemek (Jan Hartl): „A je tma jak v prdeli…“ (Karlové Čabrádek a Kachyňa: film Dobré světlo, 1986) Rozhodl jsem se, že ve volných chv ... více »