Společnost a politika Zahraničí

Spor o protiepidemická opatření v Německu

Obrázek nebo fotografie#28967

V této pandemii se neustále dostávají do centra pozornosti pro a proti německého federalismu. Jedná se přitom o zásadní otázku: má 16 spolkových zemí raději rozhodovat samo, nebo je lepší větší jednotnost? Bylo tomu tak i v březnu, kdy šlo o zavírání škol. Bylo tomu tak i počátkem léta, kdy šlo o uvolňování opatření. Je tomu tak i v aktuálně doutnajícím sporu o úpravu vnitrostátního cestování po Německu. Spolkové země se brání proti zákazům ubytování.

V podstatě se při tom jedná o tuto otázku: má se lidem, kteří přijíždějí z německých rizikových oblastí – tedy z takových, v nichž byla překročena mezní hodnota 50 nově nakažených na 100 000 obyvatel za týdenní období, zakázat ubytování v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních? Kritika tohoto opatření schváleného před necelým týdnem začala v pondělí 12. října nabírat na obrátkách.

V čele kritiků jsou čtyři spolkové země, které zákaz ubytovávání dosud nepřevedly do praxe, například městský stát Brémy. „Omezení cestování po Německu nepovažuji za opatření vedoucí k cíli,“ řekla tamní senátorka odpovědná za zdravotnictví Claudia Bernhard (Die Linke / Levice) v pondělí redaktorům taz. Kromě toho si postěžovala na „relativní chaos v jednotlivých opatřeních“. Tato levicová politička také varovala: návrat teritoriální fragmentace nikomu neprospěje.

Podobná slova zaznívala z Durynska a Berlína, kde rovněž vládnou červeno-rudo-zelené koalice (tedy sociální demokracie, Levice a zelení, pozn. redakce KN). „Máme tu statisíce pendlerů každý den. Setkávají se v obchodech, v místní dopravě, v práci. A pak nesmí Berlíňan přenocovat dva dny ve Spreewaldu? Nedává to celé smysl,“ řekl primátor Berlína Michael Müller (SPD) v televizi ZDF.

Z Mohuče do Kolína nad Rýnem ano, nikoli však opačně

Uvedené opatření v praxi neuplatňuje ani černo-žlutá vláda (tedy koalice Křesťanskodemokratické unie a liberální FDP, pozn. redakce KN) v Severním Porýní-Vestfálsku. „Kolín nad Rýnem je riziková oblast, Mohuč je riziková oblast. Z Kolína se nesmí jet do Mohuče, ale z Mohuče se smí jet do Kolína – protože máme momentálně jiná pravidla.

Nikdo už tomu nemůže rozumět,“ řekl v pondělí tamní ministerský předseda Armin Laschet. Vzhledem k rostoucímu počtu rizikových oblastí apeloval tento křesťanskodemokratický politik na obyvatele, aby o podzimních prázdninách vůbec necestovali – generální zákaz ubytovávání ale odmítl.

Objevilo se však i několik hlasů, které zákaz ubytovávání obhajují. Patří k nim například ministr pro zvláštní úkoly a šéf úřadu spolkové kancléřky Helge Braun (CDU), který toto opatření označil jako „nevyhnutelné“. Rovněž předsedové vlád Dolního Saska a Bavorska se vyslovili pro zákaz cestování. Šéf bavorské vlády Markus Söder ale toto nařízení v neděli večer v televizi ARD označil jako „nouzové opatření“. Politici z Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) přislíbili přijít v nadcházejících týdnech s jasnějšími pravidly.

Tvrdá kritika zaznívá i od politiků na spolkové, tedy federální úrovni. Karl Lauterbach, který se v Sociálnědemokratické straně Německa (SPD) zaměřuje na zdravotní politiku, řekl novinám Süddeutsche Zeitung: „To je chyba, kterou je nutné napravit.“ Neexistovala totiž žádná studie, která by došla k závěru, že cestování v rámci Německa přispívá k šíření nákazy. Podobně odmítavě se vyjádřili předsedové spolkových parlamentních frakcí Levice (Die Linke) a Svobodné demokratické strany (FDP).

Předseda Německého svazu měst (Deutscher Städtetag), lipský primátor Burkhard Jung, požadoval, aby byl uvedený zákaz znovu kriticky posouzen. Opatření podle něj „není promyšlené, tam se na to budeme muset znovu podívat,“ řekl tento sociální demokrat novinám mediální skupiny Funke.

Vnitrostátní cestování je pseudorizikem

Na nejasnosti si stěžovali také představitelé podnikatelské sféry. Eric Schweitzer, prezident Německého svazu průmyslových a obchodních komor (Deutscher Industrie- und Handelskammertag) kritizoval „nekoordinovaná opatření“, která podle něj vedla k enormní nejistotě mezi podnikateli. Ingrid Hartgesová, šéfka Německého svazu hotelů a restaurací (DEHOGA), označila za „zcela neuspokojivé“, že neexistuje jednotná celostátní úprava.

Už o víkendu (10.–11. 10) prohlásil Andreas Gassen, šéf Spolkového sdružení smluvních lékařů zdravotních pojišťoven (Kassenärztliche Bundesvereinigung – KBV), že omezení cestování je pro utlumení pandemie zbytečné, a nemělo by se zavádět. Vnitrostátní cestování je podle něj „pseudoriziko“.

Situace je nepřehledná také proto, protože se rizikové oblasti stále zvětšují a s nimi v podstatě každou hodinu narůstá i počet lidí, pro které tento faktický zákaz cestování platí. Zákazu ubytovat se v ubytovacím zařízení se mohou lidé na cestách vyhnout jen tehdy, pokud se mohou prokázat negativním testem na koronavirus, který nesmí být starší než 48 hodin. Toto opatření však vedlo v uplynulých dnech k tomu, že se lidé houfně vydali do lékařských ordinací – v naději, že by si ještě přece jen mohli zachránit dovolenou.

Praktičtí lékaři nyní varují před přetížením. Ordinace praktických lékařů jsou už „plně vytížené“, řekl v pondělí šéf Německého svazu praktických lékařů (Deutscher Hausärzteverband) Ulrich Weigeldt. „Do toho nyní přicházejí rodiny, které chtějí právem jet na dovolenou a prosí o rychlé testy na koronavirus.“

Testy raději pro rizikové pacienty

Weigeldt dále kritizoval: „Zdá se, že si mnoho představitelů zemských vlád není vědomo, nebo je jim dokonce lhostejné, že testovací kapacity naléhavě potřebujeme pro naše pacienty, především samozřejmě pro pacienty rizikové, a pro zdravotníky.“ Požaduje jasnou a jednotnou strategii.

Co se stane dál, by se mohlo ukázat už tuto středu (14. 10.). Šéfové zemských vlád se pak chtějí opět spojit se spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU), aby projednali další postup v pandemii. Mluvčí vlády Steffen Seibert v pondělí sdělil, že na programu jednání bude i zákaz ubytovávání.

==

Doplněk redakce Kulturních novin: takzvaný korona-summit ve středu 14. října trval více než osm hodin a nepřinesl všeobecně uspokojivé výsledky. Nepodařilo se dosáhnout shody mj. v otázce omezování ubytování, resp. vnitrostátního cestování, takže přinejmenším do konce podzimních prázdnin 8. listopadu bude přístup jednotlivých spolkových zemí různý.

==


Text, který původně vyšel 12. 10. 2020 v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.