Čtrnáctideník Kulturní noviny

23. číslo pondělí 9. 11. 2020

Téma Domov,Kultura,Média

Faul veřejnoprávní ČT: Ruší Folkloriku, jediný pořad o tradiční kultuře

Barborka Lošťáková na soutěži Zpěváček 2015. Foto Jiří Plocek

V červenci 2020 vydalo vedení České televize pokyn, kterým se zastavuje od roku 2021 výroba čtyř pořadů. Jedním z nich je Folklorika. Pořad, jenž má dlouhou historii a naplňuje pojem veřejnoprávnosti měrou vrchovatou: zachycuje a uchovává důležité kulturní a duchovní hodnoty minulosti i současnosti. Proto také vznikla petice na jeho podporu.

Folklorika je jediný pravidelný (s týdenní periodou) publicisticko-dokumentární pořad o lidové kultuře v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Pokyn o zrušení – z důvodů hledání úspor – byl interní pro vedoucí pracovníky a, jak to u veřejnoprávních médií ... více »

Téma Dokumenty

Petice proti zrušení pořadu ČT o tradiční kultuře Folklorika

Obrázek nebo fotografie#29171

Vedení České televize rozhodlo v červenci tohoto roku v rámci úsporných opatření o zrušení čtyř pořadů. Mezi nimi je Folklorika, jediný pořad ve vysílání ČT, který mapuje tradiční kulturu České republiky – Čech, Moravy i Slezska a naplňuje tak plně společenské i zákonné poslání veřejnoprávního média. Náš kolega Jiří Plocek proto sepsal následující petici, pod níž se už podepsalo kolem tří tisíc lidé z celé republiky.

Adresáti petice: Petr Dvořák, generální ředitel České televize Milan Fridrich, ředitel programu ČT David Břinčil, finanční ředitel ČT Jan Souček, ředitel TS Brno Miroslav Karas, ředitel TS Ostrava Rada České televize Preambule: Tradiční kultura je s ... více »

Téma Kultura

Folklorika je zvěstí o našich kořenech

Vlastimil Ondra s dětmi. Foto Jiří Plocek

Učitel v Bánově, vedoucí několika folklorních souborů (Nivnice, Bánov, Boršice) a příkladný šiřitel tradiční kultury (Držitel Ceny hejtmana Zlínského kraje) píše o svém vztahu k folkloru, o jeho povaze a smyslu pro dnešek. Vlastimil Ondra byl při své práci s dětmi zachycen v prvním díle pořadu Folklorika v roce 2003 a pro mnohé se stal inspirací.

Nejsem staromilec. Žiji obklopen všemi výdobytky techniky a jsem tomu rád. Přesto je lidová píseň zdrojem energie mého života. Podobnou životadárnou sílu jsem nenašel v žádném jiném hudebním žánru. Lidová píseň mě pohladí, povzbudí, vleje sílu do ži ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Evropská zemědělská politika se změní jen málo – bude natřená na zeleno

Obrázek nebo fotografie#29010

Evropský parlament sice zklamal naděje na potřebnou reformu zemědělské politiky, ale zato zachránil vegetariánský burger. Kritici si stěžují (nejen) na nedostatečnou ochranu klimatu a němečtí sociální demokraté se snaží se z toho vyvinit.

Evropský parlament chce, aby byla společná zemědělská politika EU trochu ekologičtější a přátelštější ke klimatu. K radikálnímu agrárnímu obratu podle požadavků zelených politiků a environmentálních spolků však dojít nemá. Usnesla se na tom v pátek ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Evropské dotace na špehování aktivních občanů

Obrázek nebo fotografie#29167

Brusel financuje výzkumný projekt na téma akceptace těžebních záměrů. Ve skutečnosti však tento projekt nejspíš slouží ke shromažďování údajů o protestujících. Nejen v Krušných horách se bojuje o lithium.

Evropská komise nevidí, neslyší. Stížnost 31 občanských iniciativ z Portugalska, Španělska, Bosny, Finska, Slovenska a Irska doručená před několika týdny zůstává zatím bez odpovědi stejně jako dopis španělských spolků protestujících proti těžbě a in ... více »

Dokument Zahraničí

Zastavte válečnou ekocidu v Náhorním Karabachu

Obrázek nebo fotografie#29001

Více než padesát institucí upozorňuje, že Ázerbajdžán při útoku na Náhorní Karabach používá zakázaný bílý fosfor, čímž ničí přírodu (včetně vzácného levharta perského) a poškozuje tamní životní prostředí.

Jak možná víte, 27. září 2020 vypukla mezi Arménií a Ázerbájdžánem skutečná válka o Náhorní Karabach (dále používáme arménský název Arcach). Během října sjednala tzv. Minská skupina OBS celkem čtyři příměří, která ale byla pokaždé porušena. Během té ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Jiří Stavovčík z USA: Pro voliče ze státu, kde má jasnou převahu kandidát, kterého volič nechce, nemá cenu volit, ale poslat kandidátovi příspěvek. Tyto volby byly rekordně ovlivňovány médii.

Foto Petr Olmer.

Rozhovor s proděkanem Zdravotnické fakulty Univerzity Palackého Jiřím Stavovčíkem o amerických prezidentských volbách – ale i o tom, co se od naší jarní reportáže změnilo v olomouckém odběrovém stanu.

  Na začátek volebního tématu dotaz, který je sice symbolický, ale myslím, že leccos napoví o odlišnosti poměrů v USA versus v okolním světě: Proč mají v USA obrácené politické barvy, než ve zbytku světa? Rudou (ve světě už skoro dvě století tradičn ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XV.

Foto Tomáš Koloc.

Patnáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Psychoterapeuti nabízejí pracovníkům první linie své služby online a zdarma Online terapii zdarma si mohou objednat pracovníci z první linie, tedy zdravotníci, hasiči či policisté, prostřednictvím webu Dělámcomůžu.cz, který nyní sdružuje 651 odborní ... více »

Kultura a umění Kultura

Odpovědnost umělce VIII: Dekolonizace pravidly kolonie?

Z letošní výstavy Dům umění. Foto archiv kgvu Zlín

„Dekolonizujte umění!“ volá se (voláme). Ale od čeho? Od koho? Kde jsou v současném (českém) umění ty kolonie, kolonizátoři? Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou teoretika, kurátora a vysokoškolského pedagoga Jana Zálešáka.

Je dobrý nápad, abych se vyjadřoval k tématu odpovědnosti umělce? To byla moje první reakce na oslovení k účasti v anketě Kulturních novin. Než jsem oslovení přijal, položil jsem Petru Kovářovi několik doplňujících otázek, hlavně asi proto, abych si ... více »

Kultura a umění Kultura

Krajina tisíců zpřetrhaných nití

Marta Fišerová Cwiklinski. Foto archiv Galerie města Blanska

Výstavu Marty Fišerové Cwiklinski v Galerii města Blanska nevidělo kvůli protipandemickým opatřením tolik lidí, kolik by bývalo mohlo, ale především rozhodně ne tolik lidí, kolik by mělo. Jak příhodně ukazuje situace uzavřených institucí, cesta uměleckého aktivismu nikdy nemohla vést pouze ruku v ruce s uměleckým „provozem“, natož pak výhradně galeriemi. Přesto (nebo právě proto) tato výstava potvrzuje klíčový význam rozvíjejícího přídavného jména před jinak širokým slovem aktivismus.

„Umělec prospektivně odpovídá za to, že jeho dílo bude mluvit s divákem a měl by nést tíhu odpovědnosti (…) za nezdařenou komunikaci, zejména pokud jeho dílo aspiruje na akcentování zásadních a aktuálních témat doby.“ 1 Že jsou klimatická krize a j ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Brno Art Week za všech okolností

Po brněnských sochách s Radkem Horáčkem. Foto archiv BAW

Na co jste se báli zeptat své učitelky výtvarné výchovy? Viděli jste někdy cvičit umělce? K tomu knihy o umění, poezie, domácí vernisáže nebo příběhy umění na místech, kde dřív bylo a už není. Pokud jste nestihli sledovat akce již tradičního brněnského týdne, který spojuje výtvarným uměním, můžete si jej „přehrát“ znovu – celý byl totiž online.

Obrazovky místo galerií! Tímto krátkým heslem lze vystihnout podzimní Brno Art Week 2020. Letošní ročník byl nemile poznamenán nouzovým stavem, který ani v jarních měsících neumožnil přístup veřejnosti do galerijních institucí. Organizátoři si kladl ... více »

Kultura a umění Kultura

Tři předvánoční hudební tipy: Janatková, Hmlisto, Friedl

Hluboko

Kultura je v této době v útlumu. Ale přesto se v posledních měsících objevily výrazné tituly, o kterých stojí za to vědět a případně podpořit jejich autory. Ne jenom kvůli podpoře samotné, která je také důležitá, ale zejména kvůli zajímavému a krásnému obsahu, jehož společným jmenovatelem jsou naše kulturní kořeny a svébytné tradice.

 

Milli Janatková, rodačka z Mělníku, je neobyčejně nadaná v mnoha směrech. Maluje krásné obrazy, zpívá, hraje na několik nástrojů a především tvoří. Již v roce 2017 na sebe upozornila projektem Mým kořenům, kde osobitým způsobem skrze písně stopuje s ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Stotřicátníci Jan Zrzavý a Bohuslav Martinů

J. Zrzavý a B. Martinů ve Francii. Foto archiv Společnosti Jana Zrzavého

U příležitosti letošního 130. výročí narození dvou přátel – Jana Zrzavého (*5. 11. 1890) a Bohuslava Martinů (*8. 12. 1890) si lze připomenout i společné styčné body jejich života v oblasti umělecké i lidské.

 Jan Zrzavý i Bohuslav Martinů byli narozeni v roce 1890 na Vysočině. Rodiště obou nesou znaky jisté výjimečnosti. Poličská věž  – jako místo zrození B. Martinů  – už udivuje tímto faktem sama o sobě. V dnešní době by se takováto mimořádnost, jež oz ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Z deprese ke štěstí

Obrázek nebo fotografie#29150

Na konci října byl zahájen předprodej knihy Z deprese ke štěstí, která je autentickou zpovědí mladé maminky, jež se rozhodla o depresi a sebevražedných myšlenkách nemlčet. Autorka Dominika Marhoul se chce také podělit o vlastní zkušenost s vyhořením a se zvládnutím deprese bez antidepresiv. „Kniha je především o hledání štěstí v životě, skrz všechny ty rány na duši. V příběhu vás vezmu nejen na cestu dolů na dno, ale taky po schodech vyvedu nahoru zpátky ke světlu,“ napsala autorka. Kniha je inspirativní, poskytuje návody i myšlenky ze světa osobního rozvoje, přitom působí jako balzám na duši. Aby kniha vyšla, potřebuje její autorka podporu veřejnosti. Abychom šířili informace o jejím projektu dál, rozhodli jsme se otisknout úryvek z knihy.

Kapitola šestá Černá díra Bydlíme teď v domě u Markovy babičky spolu s jeho mamkou, protože nemáme peníze na vlastní bydlení a vlastně ani kam jít. Marek je většinu času v Německu, a tak žiju s Nickem a dvěma tchyněmi pod jednou střechou. Všechno jd ... více »

Poezie Kultura

Vesnická elegie

istván Nagy: Holé stromy a chalupy, 1911, olej na plátně, 100x150 cm. Repro Fine Arts in Hungary

Báseň Ference Juhásze, v níž vrabci, rackové a vrány stěžují si.

Odletěly vlaštovky, i čápi, každý stěhovavý pták, rákosníci, volavky; odešlo do daleka léto jak mládí s kouřovou svou barvou, co se s nebem mísí. V mlhách vrabci, rackové a vrány stěžují si. Bouřlivě se milují jen netřesky a sléz a potom ještě kdos, ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Literatura jest přepychem

Obálka knihy

Z pamětí básníka Ladislava Quise.

Ladislav Quis se narodil 7. února 1846 v Čáslavi. Již jako student táborského gymnázia vydával literární časopis. Na pražské univerzitě vystudoval práva a byl redaktorem Slovana a Národních listů. Žurnalistickou činnost musel ukončit kvůli chorobě o ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Covidové (pozitivní) střípky

Foto autorka

Když je pozitivní celá rodina.

Po víc než měsíci se pouštím znovu do psaní. Ano, může za to covid, postihl celou naši rodinu. Statisticky  – tři dospělí v nemocnici včetně mě, dvě děti lehký průběh doma. Doposud jsem se snažila svá psaní vést pozitivně ve stylu mého oblíbeného bá ... více »

Fejeton Kultura,Osobnosti

3×007

Plakát filmu Žiješ jenom dvakrát.

Vše, co vím o Seanu Connerym. Fejeton z 31. října 2020.

Motto: Číslo dne?-007. Dnes zemřel Sean Connery a před 40 lety zemřel Jan Werich – který byl v letech 1960–67 ve zvláštní situaci: měl povolení vedení ČSSR hrát cokoli venku, hlavně, když nebude se svou satirou (jakou dělal v divadle ABC, odkud byl ... více »