Kultura a umění Kultura

Tři předvánoční hudební tipy: Janatková, Hmlisto, Friedl

Hluboko Ozveny lazov 11 Podob lásky

Kultura je v této době v útlumu. Ale přesto se v posledních měsících objevily výrazné tituly, o kterých stojí za to vědět a případně podpořit jejich autory. Ne jenom kvůli podpoře samotné, která je také důležitá, ale zejména kvůli zajímavému a krásnému obsahu, jehož společným jmenovatelem jsou naše kulturní kořeny a svébytné tradice.


Milli Janatková: Hluboko (vlastní produkce, 2020)

Milli Janatková, rodačka z Mělníku, je neobyčejně nadaná v mnoha směrech. Maluje krásné obrazy, zpívá, hraje na několik nástrojů a především tvoří. Již v roce 2017 na sebe upozornila projektem Mým kořenům, kde osobitým způsobem skrze písně stopuje svou rodovou tradici. Nyní se posunula dále  – a hlouběji. Zajímají ji nejstarší památky naší duchovní kultury, které se pokusila převést do současného uměleckého jazyka. Tak vzniklo ve vlastní produkci autorky a jediné interpretky (zpěvačky a hráčky na různé nástroje) CD Hluboko. Zajímavé je, že i když je tvorba Janatkové objevná a objevitelská, nečiní tak pod tlakem průkopnického ega, ale s velkou pokorou. Přestože se v její tvorbě prolínají všemožné vlivy domácí i zahraniční, působí celek vyrovnaně a vnitřně konzistentně. A především je to krásná hudba na výtvarně krásně vypraveném nosiči. Pro zajímavost dodávám, že ještě před vydáním cédéčka získala samostatná píseň Buoh cenu Vox Populi  – The Independent Music Awards v New Yorku.

Ukázky:

Buoh

Dřěvoselistemdievá

 

Hmlisto: Ozveny lazov (Galén, 2020)

V tom fialovom chyme

Keď si ju rozdelíme

Karlovarská rodačka Veronika Kicková má za sebou pozoruhodnou životní cestu, která ji přivedla na Slovensko, do kopců a samoty. Pokusila se najít své místo v krajině a v jednoduchém tradičním způsobu života. Nebylo to pro ni vždy lehké, ale střetávání vlastního nitra s přírodou, minulostí i dalšími srdci poskytlo látku k její velmi svébytné vlastní tvorbě a interpretaci písní. V duu Hmlisto vystupuje se svým synem Jánem Kickem, velmi talentovaným a žánrově nezařaditelným kytaristou. Právě on vytváří působivou hudební tvář pro výpověď své matky o intenzivních vztazích, vášních, bolavých ozvěnách, ale i nadějeplných okamžicích života. Je to výpověď vycházející z přediva tradice a nezřídka ze slovenského lidového instrumentáře, ale jinak veskrze současná a působivá. Místy člověka pohlcuje jako řeka.


Ukázky:

Smútok precitajúceho drevorubača

Vesmír


Marian Friedl: 11 podob lásky (Indies Scope, 2020)

Excelentní multiinstrumentalista a muž mnoha talentů z Beskyd je už širší veřejnosti znám. Jednak svými vlastním folklorními projekty (soubor RukyNaDudy) a žánrovými přesahy (cenou Anděl oceněné CD Beránci a vlci) a pak také ze spolupráce se zpěvačkou a houslistkou Jitkou Šuranskou. A právě loni zesnulá spoluhráčka stála u zrodu nejnovějšího CD Mariana Friedla 11 podob lásky. Jeho letošní vydání je vzpomínkou na ni a současně pokračováním hudebního poselství, na němž se s Marianem podílela. Písňový obsah je naznačen už v samotném názvu CD. Muzikantský základ nahrávky tvoří hráčsky excelentní jazzově založená skupina Odysea Mariana Friedla, do níž vplétají folklorní kořeny a motivy sám kapelník (zpívá, hraje na klarinet, píšťalky, malý cmbál, kobzu) se zpěvačkou a houslistkou Petrou Jelénkovou. Další výraznou zpěvačkou je Sabrina Pasičnyková. Jazzové improvizace pulsující nad umně zkomponovanými aranžemi Mariana Friedla v autorských i lidových písních nám zrcadlí ledacos: skandinávské lidové motivy, názvuky klasiky, stejně jako východoevropské inspirace. Pod tím vším je ovšem cítit pevná zakořeněnost hlavního protagonisty v beskydské a obecně v karpatské kultuře.

Ukázky:

Daleká

Čom

.....................................................................................................

Výše uvedené tituly je možno objednat na těchto místech:

CD Milli Janatková: Hluboko

CD Hmlisto: Ozveny lazov

CD Marian Friedl: 11 podob lásky