Čtrnáctideník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 23. 11. 2020

Téma Věda

Konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu (2. část)

Logo konference.

Dne 6. listopadu 2020 proběhla druhá část konference Jaderná energetika v čase globální změny klimatu, která se z důvodu pandemie odehrála jako videokonference. (Zde najdete zprávu o první části konference) Přednášejícími byli německý průmyslový technik Ben Wealer, který v současnosti pracuje jako výzkumník a politický konzultant v oblasti jaderné energetiky se zaměřením na vyřazování z provozu, nakládání s radioaktivními odpady a novou výstavbu jaderných elektráren, Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky, který představuje zastřešující platformu asociací z oblasti obnovitelných zdrojů energie, akumulace energie, chytrých sítí, energetických služeb a kogenerace, a nakonec rakouský protijaderný aktivista Reinhard Uhrig. Poté, co pracoval v nakladatelstvích v roce 2010 vstoupil do organizace Přátelé země Rakousko / GLOBAL 2000 na pozici člena protijaderných kampaní, od roku 2012 je ředitelem kampaní.

Konvenční analýza podnikové ekonomiky vždy přináší stejný závěr: jaderné elektrárny nebyly na deregulovaném trhu nikdy konkurenceschopné. Přesto jsou stále intenzivně diskutovány v obou světech, rozvinutém (např. MIT 2018)i rozvíjejícím se (např. Ke ... více »

Komentář Domov,Vzdělávání,Kultura

Didactica Pandaemonium

Rembrandt van Rijn: Jan Amos Komenský

Učitelova parafráze Komenského Labyrintu světa a ráje srdce ku 350. výročí autorovy smrti a ročnímu výročí pandemie koronaviru.

Když jsem v tom věku koronavirovém byl, v kterémž se lidskému rozumu rozdíl mezi dobrým a zlým ukazovati začíná, vida já rozdílné mezi lidmi stavy, řády, povolání, práce a předsevzetí, jimiž se zanášejí, zdála mi se toho nemalá býti potřeba, abych s ... více »

Společnost a politika Zahraničí

O zdi v hlavách a o třech dekádách naší památkové péče

Foto Wikimedia Commons

Nejen v Česku, ale i v Německu mají dobré důvody k tomu, aby to s oslavami převratu (a znovusjednocení) nepřeháněli. Také poučení z těch událostí můžeme sdílet.

3. října (1990 znovusjednocení Německa, pozn. red. KN), 9. listopadu (1989 padla berlínská zeď, pozn. red. KN), konec roku 2020. Špunty vystřelující z láhví sektu. Z oslav německo-německých výročí nám dodnes zvoní v uších. Srostlo prý, co patřilo k  ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XVI.

Foto: Tomáš Koloc.

Šestnáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Po jaru, kdy byla ČR v boji s covidem vzorem, a začátku podzimu, kdy se dle zdrojů stala nejhorší na světě, je od konce října opět premiantem Konkrétně jde o tzv. reprodukční číslo nákazy. Čecha v Británii vymrštil koronavirus do nejvyšších politick ... více »

Kultura a umění Kultura

Předvánoční nabídka folklorní i lidopisná

Obal CD Květy nevadnoucí

Náš kolega Jiří Plocek v roce 2020 kromě jiných činností vydal i dvě publikace – knihu Zápisky potulného lidopisce (v nakladatelství Galén) a CD Květy nevadnoucí (nákladem vlastním).

O knížce Zápisky potulného lidopisce, která je souborem fejetonů, črt a povídek zčásti zaměření životopisného, zčásti etnograficko-sociologického, jsme  zde  už psali. Je to čtení vhodné i pro zklidněný čas vánoční. Nové CD Květy nevadnoucí je při ... více »

Kultura a umění Kultura

Božena Kjulleněnová – dáma českého exlibris

Božena Kjulleněnová: Leoš Janáček, Sinfonietta, olej na plátně, 107 x 50 cm, 1984.  Foto: Jan Dočekal

Připomínka desátého výročí úmrtí výtvarnice Boženy Kjulleněnové.

Akademická malířka Božena Kjulleněnová, rozená Dvořáková (11. 11. 1944 ve Zlíně  – 20. 11. 2010 v Třebíči) byla osobností naší výtvarné kultury v oborech kresba, malba a grafika. Doma i na mezinárodní umělecké scéně patřila desetiletí k oceňovaným t ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Zásadní role tradiční kultury

Foto Tomáš Koloc.

Sepsání petice proti zrušení Folkloriky (viz minulé vydání KN), jediného pořadu ČT o naší tradiční kultuře, mne přivedlo k hlubším úvahám o smyslu a roli tradiční kultury ve společnosti.

Tradiční kultura je součástí duchovní a kulturní infrastruktury společnosti. Umožňuje, aby lidé ve společně prožívaných rituálech a ve vzájemném předávání kulturních statků (byť i jen písní, dovedností atd.) vnímali celek svého společenství. A aby s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Podepište to!

Foto Tomáš Koloc.

Slovo občana k Petici proti zrušení pořadu ČT o tradiční kultuře Folklorika.

V Kulturních novinách jsem znám převážně jako rozpustilý fejetonista, některé proto možná překvapí, že jsem se uchýlil i k vážnému tónu. Nechci zdržovat zbytečným filozofováním už proto, že nejsem filosof, jen celý život zpívávám v operetách, operác ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Múza velkých českých umělců, Frances Ježková

Františka Ježková s Jaroslavem Ježkem, New York 1940

Vzpomínka na pozapomenutou osobnost našich kulturních dějin.

Někdy v osmdesátých letech minulého století se v Babicích u Rybků sešla pozoruhodná společnost. Dva synové Františka (Franka) Rybky totiž přijeli do rodné obce jejich otce. Chtěli poznat rodinu jejich tatínka. Tatínek nebyl jen tak někdo, byl nejbli ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Cesta k hodnosti stařešiny zemských sochařů

Zdeněk Macháček: Rudá Venuše, mořené dřevo, 2012. Foto: Jan Dočekal

Pět vzpomínek na sochaře Zdeňka Macháčka.

Zdeněk Macháček, narozený 16. srpna 1925 v Brně, který od roku 1971 žil a tvořil v Křížovicích–Doubravníku u Nedvědice, zemřel 8. listopadu 2020 v Brně. Červenec 1997: Dřevěné skulptury a objekty jsou hravými a lehce ironickými variacemi na téma věč ... více »

Poezie Kultura

Medynia Glogowska

Obrázek nebo fotografie#29460

Se zkušeností první světové války se musela vyrovnat celá generace básníků. K nejsilnějším textům patří báseň Petra Křičky z haličské fronty, o níž Arne Novák napsal: „zůstane vždy památna, nejen dokumentárně, ale i ryze poeticky“.

Nad hlavou první, druhá hvizdly hluše, již hustě lítají. Skrčeni, vtipem rozpačitým, suše je hoši vítají. Houfnice páté tryskem najíždějí. – Buď, Pane, vůle tvá! Jak osud silnou učiň duši její: Matičko ubohá, hleď, hvězdou budu, u nás nad lesi ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pospolitý život

Foto: Tomáš Koloc.

Pojednání Františka Bartoše o tom, že náš venkovský lid sám od sebe provozoval solidární ekonomiku daleko dříve, než o ní začala bádat věda.

Pospolitý život v našich venkovských obcích spočíval, a namnoze posud spočívá, na pevných základech života rodinného, křesťanské lásky k bližnímu a sousedské vzájemnosti všech občanův. Čeho nebylo doma a právě se potřebovalo, o to vše chodilo se k s ... více »

Fejeton Kultura

Výběrové řízení

Foto Tomáš Koloc.

Ze zkušeností účastníka výběrových řízení.

Nevím, čím to je, ale vždycky když jdu z výběrového řízení  – aniž ještě znám výsledek  – cítím intenzivní potřebu se zabít. Způsobuje to našedlý pocit přebytečnosti, který jsem nejspíš poprvé zažil už po narození, když mě nejdřív tradičně vzali pře ... více »

Fejeton Kultura

Zlatokopakabana

Foto Tomáš Koloc.

Divný příběh, plný lásky, sexu, a také peněz.

Začíná to jako v pohádce. Žil, byl jeden hudební vědec, přednášel na AMU. To je taková škola, o které se předpokládá, že by měla produkovat umělce. Do té školy také chodila zpěvačka, hodně talentovaná a především moc krásná, věřte mi. Hudební vědec ... více »