Kultura a umění Domov,Kultura

Podepište to!

Foto Tomáš Koloc.

Slovo občana k Petici proti zrušení pořadu ČT o tradiční kultuře Folklorika.

V Kulturních novinách jsem znám převážně jako rozpustilý fejetonista, některé proto možná překvapí, že jsem se uchýlil i k vážnému tónu. Nechci zdržovat zbytečným filozofováním už proto, že nejsem filosof, jen celý život zpívávám v operetách, operách a muzikálech anebo překládám pro televize dokumenty. Proto jen pár slov. Kdysi jsme byli zavaleni folklorem, téměř k němu nebyla alternativa. Především v rozhlase a ve filmech a potom i v televizi. Později jsem pozoroval, že folklor se začíná vytrácet. Šlo to zvolna, ale jistě. Došlo to až tak daleko, že dnes jsme zavaleni reklamami a děti ve školkách tančí na hudební paskvily. Sám jsem zažil, jak mé děti, když byly ve školce, měly veřejné vystoupení na zpěv jakési skupiny, byla to veliká legrace, zpívalo se tam „vona má, vona má špinavý záda a má to tolik ráda,“ nebo tak nějak. Jak říkám, legrace. Jenže žádný přínos do budoucna. Vyrůstá generace, která sleduje v televizi spolu s všudypřítomnými reklamami jen americké filmové a seriálové hrůzy nejhorší třídy, které se u nás bezúspěšně pokoušejí napodobovat naši umělci. Co potom od takto vychovaných lidí, s takovým kulturním zázemím, můžete v životě očekávat? Výsledky vidíme všude kolem sebe. Od politiky až po přeplněné věznice.

Jedním z ostrůvků naděje, že snad z této špíny vybředneme, paprsek, že je v té šedi, blátu a bídě ještě světlo a slunce, byla Folklorika. Jednoduchý, dobře koncipovaný pořad, zaměřený na lidi, kteří mají o folklor zájem, nebo na ty, kteří se (častěji proto, že jsou sami z regionu s živoucím foklorem  – ale někteří i odjinud) zachytí drápkem a už se nepustí. A o tyhle lidi asi jde nejvíc, mohou své zážitky předávat dál a získat další a další lidi, kteří si uvědomí, jak velké kulturní zázemí jsme tady měli, kterého jsme se dobrovolně vzdali a které nám teď tolik chybí.

A jestli si Česká televize myslí, že ušetří pár korun tím, že zruší něco, na co se možná dívá méně diváků než na hloupé soutěže a podivné barevně prosvícené a do našeho prostředí se nehodící šou, tak vám garantuji, že neušetří. Z té skupiny, která se na takové paskvily dívá, budou odpadávat další diváci, protože i takové představení pro ně bude intelektuálně neúnosné a zabaví se jinak. Třeba na ulici, kde do vás pro legraci kopnou, nebo vysypáváním odpadků z oken. Proč? Protože nebudou vědět, že existuje alternativa k jejich bolestnému životu  – zatímco skromný pořad Folklorika, v porovnání s platy a jinými zisky manažerů televize za pár korun, byl jedním z fenoménů s předpoklady jim pomoci.

Nehledě na nás, kteří, jak doufám, tuto pomoc snad nepotřebujeme, ale ten skromný pořad, který chce televize zrušit, se nám líbí a máme ho rádi.

Proto vás chci poprosit, udělejte to, co jsem udělal já: Řekněte jim: Nerušte to!