Čtrnáctideník Kulturní noviny

25. číslo pondělí 7. 12. 2020

Téma Domov

Nový brněnský územní plán ohrožuje polovinu stávajících zahrádek. Má nás to znepokojovat?

Foto Renata Placková

Nejméně jedna z brněnských zahrádkových osad ohrožených chystaným územním plánem, Kraví Hora I, má své historické kořeny již v období po první světové válce.

Brno chystá nový územní plán. Podle otevřeného dopisu odborné veřejnosti z letošního června 1 je tímto plánem, jak je nyní koncipován, ohroženo více než 50 % stávajících ploch brněnských zahrádek Českého zahrádkářského svazu. Pokud započítáme i neo ... více »

Téma Domov

Zahrady, zahrádky, zahrádečky

Foto autorka

V Havlíčkově Brodě zrušila radnice zahrádkovou kolonii a v současné době vrcholí i spory o brněnský územní plán, který má rušit přes polovinu stávajících zahrádek. Zahrádky u nás přitom někdy fungují jako azyl a záchytný prostor nejen pro larvy brouků tesaříků, ale i pro ty, kdo se odmítají zadlužit a pak vydělávat na usekávání hlav hydře zvané hypotéka.

 V zahrádkářské osadě, přesněji v zahradním domku a přilehlé zahradě se dá dělat ledasco. Dopisovat diplomku, sázet stromy, trénovat asertivitu a poker face při jednání se sousedy, kácet stromy tak, že odvětvený kmen při pádu opustí zahradu i s kuse ... více »

Téma Domov,Ekonomika,Věda

Základní povědomí o pěstování rostlin je u nás součástí selského rozumu

Foto archiv Lucie Sovové

Lucie Sovová letos obhájila disertační práci současně na dvou univerzitách – na Wageningen University v Nizozemsku a na Masarykově univerzitě v Brně. Jejími tématy jsou městské zahradničení a samozásobitelství v českém i evropském kontextu.

Lucko, co to vlastně je, to městské zahradničení? Městské zahrádkaření je jakékoliv nekomerční pěstování potravin, které buď probíhá přímo ve městě, nebo je úzce navázané na městkou ekonomiku a ekosystém. V Evropě mají velkou tradici zahrádkářské os ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti,Média

Antonín Jaroslav Liehm (1924 – 2020): Už by se jednou mělo přestat měřit politiku kumštem a kumšt politikou!

Dopisy AJL autorovi. Foto Tomáš Koloc.

Vzpomínka a poslední rozhovor se zemřelým učitelem i přítelem

Zemřel Antonín Jaroslav Liehm. Žil neuvěřitelně dlouho, 96 let. On, který žil takovou dobu v Paříži a New Yorku, zemřel v rodné Praze. On, který celý život zasvětil snaze o udržení a pozvednutí národní kultury zemřel v druhém adventním týdnu - jehož ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Osobnosti

Karl Lauterbach, politik doby koronavirové

Obrázek nebo fotografie#30191

Tento sociální demokrat je v současnosti v Německu všudypřítomný. Karl Lauterbach promlouvá všemi kanály a v současné době zná jen jedno téma: pandemii. Měli bychom mu naslouchat?

Karl Lauterbach je naštvaný. Tento muž nemusí nadávat a soptit, aby se to dalo říct. Stačí mu dvě slova: „promarněná příležitost“. Příležitosti by se neměly promrhávat, domnívá se tento politik ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). A už vůbe ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XVII. - tentokrát s otevřeným dopisem profesora epidemiologie Berana ministru zdravotnictví Blatnému

Foto Tomáš Koloc.

Sedmnáctý díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději dnes začínáme netradičně, dopisem, který epidemiolog Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. napsal ministrovi zdravotnictví pediatrovi Doc. MUDr. Janu Blatnému, Ph. D.

Epidemiolog s pravděpodobně největší kvalifikací a praxí v ČR profesor Jiří Beran, který úspěšně léčí covid-19 50 let starým dostupným lékem Isoprinosin (jež ostatně proti pandemii používá i Polsko a Maďarsko) se ohrazuje proti obvinění ministra zdr ... více »

Společnost a politika Domov,Věda,Osobnosti

Našemu družstevníkovi Václavu Hořejšímu byla udělena cena Česká hlava

Václav Hořejší. Foto Ústav molekulární genetiky

Redakce Kulturních novin i za ostatní členy družstva oceněnému blahopřeje a přeje dostatek zdraví a sil v další práci i osobním životě.

V pátek 25. září RVVI (Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace) nominovala imunologa Václava Hořejšího na Národní cenu vlády Česká hlava 2020, která se uděluje pro ocenění výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Ve zdůvodnění bylo uveden ... více »

Společnost a politika Média

Vtip mimo zákon

Obrázek nebo fotografie#30326

O postupné likvidaci svobody slova a kultury ve jménu „politické korektnosti“.

„Před léty četl jsem kritiku jakési novely, ve které se kritik rozčiloval nad tím, že autor napsal: ‚Vysmrkal se a utřel si nos.‘ Příčí se prý to všemu estetickému, vznešenému, co má dát národu literatura. Toť jen malá ukázka toho, jaká hovada se ro ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Osobnosti

O Maradonovi, vážné hře a hravé vážnosti

Grafitti Diega Maradony v Neapoli. Foto Wikimedia Commons

Diego Maradona znamenal pro fotbal tolik, co Rimbaud nebo Hašek pro literaturu.

Úmrtí Diega Armanda Maradony nebylo zprávou jen pro sportovní rubriky; Maradona je jedním z mála fotbalistů, které na první pohled poznají i ti, podle nichž se fotbal hraje na třetiny, vznikly o něm písně, knihy i filmy. S odchodem každého idolu naš ... více »

Kultura a umění Kultura

Předvánoční knižní nabídka: Nárožní výbor Tomáše Koloce

Obálka: designér knihy Jaroslav Svoboda.

Náš kolega Tomáš Koloc po 17 letech odmlky v autorské publikační činnosti vydává výbor ze svých literárních a fotografických prací.

Tomáše Koloce znají čtenáři našich novin zejména jako autora žurnalistických útvarů a fotografií, méně jako autora literárního, přestože na stránkách českých médií (periodik Iniciály, Obrys-Kmen, Salon Práva, Dobrá adresa, či literárních edic vydava ... více »

Kultura a umění Kultura

Podoby lesa

Hayek z výstavy v Galerii Josefa Jambora v Tišnově, foto Zbyněk Fišer

Milujeme přírodní originalitu organických forem, a současně je stále kategorizujeme, přizpůsobujeme, a tedy měníme podle sebe, dedukuje autorka recenze aktuální výstavy malíře a grafika Pavla Hayeka.

Každý, kto niekedy vstúpil do lesa, si pri príchode do výstavy Pavla Hayeka uvedomí, že les, ktorý tam nachádza, je síce povedomý našej skúsenosti, napriek tomu však oproti tomu, čo v prírode bežne zažívame, zvláštny. Obrazy, ktoré tu autor prezentu ... více »

Poezie Kultura

Nespavost

Martiros Sarjan: Noční krajina (1911). Repro Sarian.am

Báseň arménského spisovatele Jeghiše Čarence (1897–1937).

 

Ten klusot, ten dusot, ten klusot těch koní, ten klusot a soumrak a podkovy zvoní, ty podkovy zvoní a země jak zvonce: A noc nemá konce a pouť nemá konce. Jdou koně, jdou koně, jdou houfy těch koní, jsou blízko a v dálce a podkovy zvoní, ty podkovy ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Řízek Timoteje Davidova

Obrázek nebo fotografie#29653

Tragikomický příběh ze samoděržavného Ruska, který zaznamenal Otakar Batlička.

Zakotvili jsme ve Vladivostoku a já vyšel z našeho dobrého Speedu. Uvítaly mne větrné, široké, téměř liduprázdné ulice. Zato za dřevěným štítem kavárny s malými okny je teplo a živo. „Litujeme! Obsazeno!“ Z rohu mi kyne muž v uniformě carského úředn ... více »

Fejeton Kultura

Kdo koho ruší

Foto autorka

Domácí (post-)kovidový workshop – trénink trpělivosti, vynalézavosti a dechových cvičení. Na konci určitě je nějaké světlo…

Děti jsou spolu v pokoji. Vítek si počítá domácí úkol, Johanka si staví ze stavebnice. Pořád tam slyším nějaké diskuze a Vítkovo prozpěvování, ač jsem mu už rázně vyčinila, že má být ticho a konečně už dokončit ten úkol! Logicky tedy předpokládám vi ... více »

Fejeton Kultura

Z dob epidemie

Foto Tomáš Koloc.

Kostel byl otevřený, ale jediná zákonem povolená služba byla zpověď přes zamřížované okénko.

Seděl u zdi kostela, na klíně elektrické klávesy. Celý šedočerný, zmačkanou čepici naraženou do čela, bořil své prsty do nástroje. Houstnoucí šero v ulicích se plnilo hymnickými harmoniemi, do nichž ťukal svoje improvizované melodie. Najednou koukám ... více »

Fejeton Kultura

Dopis od starobního důchodce

Foto Tomáš Koloc.

Mohl bych ty peníze poslat ministerstvu obrany, ale my, co jsme byli – jakkoliv krátce – na vojně, vojnu příliš nemilujem. 

Vážená redakce, posílám vám při plném vědomí těch 5 000 Kč, které jsem od státu jako důchodce dostal. Ne, že bych je nemohl utratit, ale nechci je, a vy, váš redakční provoz, je potřebujete víc. Nedávno jsem se totiž nešťastnou náhodou díval na ten ... více »

Fejeton Kultura

La vie est belle

Obrázek nebo fotografie#30329

Fejeton mikulášský.

Je doba rekordů. Dnes byl první Mikuláš po už ani nevím kolika letech, kdy jsem nenadílel – a snad vůbec první Mikuláš, kdy jsem za celý den nepotkal ani jednoho Mikuláše, ani anděla, ani čerta. No – ale potkal jsem dva něco na ten způsob… Po rekord ... více »