Čtrnáctideník Kulturní noviny

3. číslo pondělí 3. 2. 2020

Téma Zahraničí,Věda,Osobnosti

Antropolog Štyrský: Za koronavirus může tradiční čínská (ne)hygiena, za krizi na ose Írán-Jemen zase průliv Bab-al-Mandab

Blízký východ (v americké terminologii Střední východ).

První část rozhovoru o aktuálních mezinárodních otázkách s předním českým znalcem politické geografie Doc. Jiřím Štyrským

Pane docente, začněme od nejaktuálnější události. Minule jsme si vyprávěli o vyspělosti dnešní Číny, která kupříkladu oproti Indii (jež to nedokázala ani na polovinu) za dvacet let snížila chudobu na svém území na jednu třicetinu, a stejně se jí ved ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Odpor, nebo Law and Order?

Demonstrace hnutí Fridays For Future v Berlíně. Foto Leonhard Lenz, Wikimedia Commons

Společnost přece prostřednictvím hnutí Fridays for Future jasně řekla německé spolkové vládě, jak se to má s oteplováním Země. Ale vláda pořád nereaguje. Potřebujeme tedy v roce 2020 občanskou neposlušnost a odpor a rebelii proti vládám?

O tom, že německá spolková vláda jedná ve věcech ochrany klimatu velmi skrovně, se diskutuje už několik měsíců. Jak si ale stojí strategie environmentálního hnutí? Byl jeho boj o společenskou a politickou majoritu doteď efektivní? Nebo je zapotřebí ... více »

Společnost a politika Domov

Bolavé Lidice

Foto Tomáš Koloc.

Veřejná diskuse kolem rezignace ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmanové na výzvu ministra kultury Lubomíra Zaorálka obnažila řadu aspektů našeho současného pojímání klíčových symbolických momentů naší historie. Základní všelidský rozměr a symbolické poselství tragické události – varování před systémovou lidskou krutostí symbolizovanou v podobě vypálení obce a popravy jejích obyvatel nacisty - se vytrácejí v politizování a rozmělňování.

Lidice jsou stále bolavé hrůzností toho, co se tam za druhé světové války stalo. Pro uchování paměti o této hrůze byl později zřízen Památník Lidice. Na webu této instituce se dočteme o jeho poslání toto: „Posláním Památníku Lidice je péče o trvalé ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Nový pohled na justiční vraždu generála Heliodora Píky

Heliodor Píka. Repro Příspěvky k dějinám a výstavbě Ostravy a Ostravska

O jedné neprávem zapomínané osobnosti našich dějin.

Známé varování o neznalosti historie, která vede k opakování tragických milníků v dějinách lidské civilizace, slyšel snad každý. A přesto není zájem o historii u české veřejnosti nějak výrazný. V loňském roce jsem u příležitosti oslav stého výročí č ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika,Osobnosti

Antonín Švehla a František Modráček

Obrázek nebo fotografie#27237

V návaznosti na předchozí příspěvky o významných osobnostech z dějin našeho družstevnictví bych se ráda v krátkosti ještě zmínila alespoň o dvou politicích, kteří vedle své politické činnosti zasáhli také do historie družstevnictví.

15. dubna 1873 – 12. prosince 1933 Významný československý agrární politik a funkcionář. Antonín Švehla se narodil v selské rodině v pražské Hostivaři, vyučil se pekařem a po smrti svého otce převzal rodinné hospodářství. Již od roku 1897 pracoval v ... více »

Komentář Zahraničí,Politika

Proč Západ i Východ podceňují Východ a co proti tomu udělal zaklínač Vesemir

Obrázek nebo fotografie#31005

Miniesej rodáka z Východu, který žije na Západě.

Když jsem dnes v Glasgow procházel naším parkem, narazil jsem na profesionálního venčiče psů, následovaného zhruba dvanácti čtyřnohými zákazníky. Poslední z nich – dlouhosrstý jezevčík – se, energicky klusaje, snažil dohnat zbytek skupiny. „Vesemire ... více »

Kultura a umění Politika,Kultura

Boss Babiš: Představení, které rozesmálo, ale nepochopilo

Detail plakátu představení Boss Babiš.

Recenze premiéry divadelní inscenace knihy Jaroslava Kmenty Boss Babiš

 

Jan Werich: Tři veteráni) Pražské divadlo RePublika recenzent jako mimopražský hledal těžko. Nevěděl, že už rok sídlí v Rock Café na Národní třídě, ve stejné budově, kde se nachází Café Louvre (které na začátku 20. století navštěvovaly všechny praž ... více »

Kultura a umění Kultura

Kultura v klimatické krizi

Foto Tomáš Koloc.

Jak souvisí koks s „koksem“? Co mohou udělat galerie pro záchranu klimatu? O tom se minulý týden diskutovalo v brněnské Moravské galerii.

Že čelíme nebezpečným klimatickým proměnám planety, dnes už popírají jen ti nejzatvrzelejší; ti, kteří chtějí ulovit sólo kapra a zviditelnit se jedinečností svého úsudku. Krize klimatická pak přirozeně spouští řetězovou reakci dalších krizí, jednou ... více »

Kultura a umění Kultura

Novoročenky? Dosud ano! Avšak jen v digitálních reprodukcích

PF od malíře a grafika Františka Hodonského.

Starý zvyk a nová doba.

Posíláme si přání do nového roku. Odesílatelů už není tolik, jak bývalo, ale jsou. Novoročenka s písmeny P. F. má u nás počátek před sto dvaceti roky u grafika a malíře Viktora Stretti. Byl prvním, kdo vepsal na novoroční blahopřání francouzská slov ... více »

Kultura a umění Kultura

Nenechat se zdomestikovat

Obálka knihy

Kniha Aleše Palána přináší osm portrétů lidí, kteří se snaží žít „po svém“ – každý po svém.

Když zámečník ze Zábřeha Jan Welzl „nechtěl bét zvotročené“, odešel kvůli tomu až na Novosibiřské ostrovy. To je jistě extrém – lidé, kteří se pokoušejí žít ve vlastním světě, mohou existovat třeba jen pár kilometrů od nás. A dokonce mohou být jejic ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Mariánský příkop na Staromáku

Návrat do minulosti - jak daleko? Repro Wikimedia Commons

O sloupu a paměti.

Mariánský příkop je údajně nejhlubším místem oceánu. V jedenácti kilometrech je zima, tma a takový tlak, že člověku není radno tak hluboko klesat. Protože se snažíme této rady držet, nevíme ani, co se tam všechno nachází a žije. Docela podobné to má ... více »

Kultura a umění Kultura

O Dvorním divadle U Tří knížat

Foto Barbora Lachmanová

Upozornění na jednu malou pozoruhodnou divadelní scénu v Brně.

Tolerantnost ve vzájemných vztazích, to je to vůbec nejhorší, co může být…, říká ironicky jeden ze tří kamarádů v dnes už klasické hře „Kumšt“, kterou není třeba divadelním návštěvníkům příliš představovat. Autorkou je kosmopolitní Pařížanka židovsk ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Willin‘ (Písně se zvláštní energií 10.)

Gene Parsons. Foto archiv

Píseň, která uvolňuje a pobízí člověka, aby se vydal na cestu, ven z nesnází.

V létě roku 1992 jsem byl s partou muzikantů v Itálii. Byla to taková volnější prázdninová sešlost, kterou zorganizoval můj kamarád italský kytarista Beppe Gambetta. Občas jsme si někde zahráli. Nejvýraznější osobností v ní byl Američan Gene Parsons ... více »

Poezie Kultura

Rostislav Opršal: Až se narodíš

Jedna z ilustrací Pavla Trnky ke sbírce Až se narodíš.

Básně z nové sbírky žáka Jiřího Žáčka.

Až se narodíš Až ti naroste první zub nebo možná spíš Až řekneš první slova Až přestaneš sedat na nočník Až ten první zub si půjdeš schovat Až přečteš poprvé Ema má mámu Až dostaneš první pusu protože jsi válečník a nebojíš se šrámů Až ... více »

Literární ukázka Kultura

Královéhradečtí biskupové v podání světových spisovatelů

Foto Tomáš Koloc.

Málokterou církevní provincii a její představitele si brali humoristé tak často na mušku jako Biskupství královéhradecké a jeho hlavy. Představme si královéhradecké biskupy v ukázkách z dvou klasických děl české i světové satirické prózy.

„Co se zde stalo?“ ozval se přísný hlas poručíka Duba, přičemž postavil se přímo před Švejka. „Poslušně hlásím, pane lajtnant,“ odpověděl Švejk za všechny, „že se díváme.“ „A na co se díváte?“ rozkřikl se poručík Dub. „Poslušně hlásím, pane lajtnant ... více »

Fejeton Kultura

Asi bude válka

Jan Kačer ve filmu z druhé světové války Smrt si říká Engelchen.

Jsou a byly možná už horší situace ve světě.

zaslechl jsem v pondělí třicátého prosince loňského roku v Ternu v řadě na silvestrovskou šunku. Mezi třiceti kupujícími s karelami naloženými až po pavúzy.*) Druhá stejně početná řada se nepohybovala u vlašáků. Obyvatelstvo vyhladovělé čtyři dny od ... více »

Fejeton Kultura

Sen o hořící Austrálii

Foto Tomáš Koloc.

Další z autorových reflexivních snů na aktuální téma.

Sousedka přes ulici si na noc zatopila v kamnech, pálila odpad, který za týden nashromáždila. Plastové láhve hořely opravdu dobře, vydávaly žlutavý hustý kouř a na okolí padaly mastné černé saze. Ušetřila tím dvě koruny denně za popelnici a my jsme ... více »