Kultura a umění Kultura

Novoročenky? Dosud ano! Avšak jen v digitálních reprodukcích

PF od malíře a grafika Františka Hodonského. PF od malířky a grafičky Zdeny Höhmové. PF od malíře a grafika Zdeňka Píži. PF od malíře a grafika Libora Saláka. PF od surrealistické skupiny Stir up, autorem je Lubomír Kerndl. PF od sochařky a sklářské výtvarnice Moniky Vosykové.

Posíláme si přání do nového roku. Odesílatelů už není tolik, jak bývalo, ale jsou. Novoročenka s písmeny P. F. má u nás počátek před sto dvaceti roky u grafika a malíře Viktora Stretti. Byl prvním, kdo vepsal na novoroční blahopřání francouzská slova: „pour féliciter“ (pro poblahopřání)“. Kdosi je pak zkrátil na dosud užívaný tvar PF (p. f., P. F), v jiných zemích neužívaný.

Hojnými odesílateli novoročenek bývali výtvarní umělci. Přání připsané k drobnému originálnímu grafickému, malířskému či kreslířskému dílu, tak je bylo možné charakterizovat. Ale ona doba je dávno pryč. Ne sice beze zbytku, ale přece. Novoročenkový obyčej dostal už před řadou let v převaze digitální podobu. Tedy jednoznačně neoriginální. Počítačem zprostředkované přijetí přání je reprodukcí odesílatelova originálního díla, často dokonce v digitálním přenesu podepsaného, ale i tak zůstává jen reprodukcí. Obsahem může být, a často vskutku je, na podívání zajímavějším, pěknějším, ba krásnějším než většinově přijímané, sdílené a záhy mazané obrázky, ale i tak jen reprodukcí. Nelze je vložit do sběratelských alb, v paspartě do rámečku památečně zavěšeného na zeď, nelze vnímat jejich hodnotu hmotně, neboť takovou nemají.

V toku jiných změn, proměn poměrů a nevyhnutelných podsunutých vnímání je ale přijímáme. S nemalým potěšením, že někdo o nás ví, většinou ten, o němž i my víme, a rádi. Takovéto novoročenky lze snadno a přehledně vložit do separátního počítačového dokumentu, který jsme s to kdykoliv otevřít a těšit se pohledem na krásné reprodukce. A tak v sobě probouzet potřebu vidět je, a mnoho jiných, v původní velikosti, vpravdě dotýkané autorem.

Pro ilustraci připojuji několik elektronickou poštou doručených novoročenek pro letošní rok, jehož římské grafické vyjádření – MMXX – je zvláště působivé pro milovníky přísné harmonie.